Po svarstymo pagrindiniams VAE dokumentams buvo pritarta. Vieningai už projektą balsavo konservatoriai. Išsiskyrė tik Saulius Stoma, antradienį palaikęs projektą, o trečiadienio balsavime jau pasisakęs prieš. Nemažai Seimo narių susilaikė ir nepareiškė savo nuomonės VAE klausimu.
Viena aršiausių projekto kritikių, socialdemokratė Birutė Vėsaitė, atkakliai ragino Seimo narius balsuoti prieš VAE projektą ir bent jau surengti referendumą, tik tuomet balsuoti dėl VAE.
„Diskusijų metu paaiškėjo, kad šita sutartis yra žalinga ir tiesiog nusikaltimas prieš Lietuvos Respublikos Vyriausybę ir labai naudingas „Hitachi“. Lietuva – drąsi šalis, bet būtų daug drąsiau, jeigu (koncesijos – 15min.lt) sutartyje turėtume Latvijos ir Estijos sutikimą. Negalima ignoruoti ir tautos suvereno valios. Kodėl negalime palaukti, kol paaiškės referendumo rezultatai?“ – kalbėjo B.Vėsaitė.
Projektą palaikantys parlamentarai pabrėžė, kad Visagino AE yra labai svarbus projektas, įtvirtinsiantis Lietuvos energetinį saugumą. Užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis sakė, kad, jei Lietuva nepastatys savo branduolinio reaktoriaus, Rusija tikrai pastatys atomines elektrines Kaliningrade ir Baltarusijoje.
Tuo metu Algis Čaplikas pastebėjo, kad iš tiesų dauguma parlamentarų pritaria atominės jėgainės idėjai, tačiau jau ruošiasi rinkimams, todėl ir jų kalbos yra nekonstruktyvios, o priešrinkiminės.
VAE verslo plane numatoma, kad strateginis Lietuvos partneris „Hitachi“ į VAE investuos 20 proc. Latvijai tektų taip pat 20 proc. akcijų, Estijai – 22 proc., Lietuvai – 38 proc. Naujosios branduolinės jėgainės galia, kaip jau skelbta anksčiau, bus 1350 MW. „Hitachi“ taip pat įsipareigoja iš trečiųjų šalių įsigyti darbų, prekių ir paslaugų ne mažiau kaip 10 proc. papildomų sutarčių vertės. Jei Seimas projektui pritars, koncesijos sutartis bus pasirašyta iki birželio 28 dienos.
VAE projektui, kuris galimai kainuos 17 mlrd. Lt, didžiąją lėšų dalį (60–70 proc.) skolins Japonijos tarptautiniai bankai, likusią dalį skirs pati „Visagino atominė elektrinė“ iš uždirbto pelno, taip pat iš viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokesčio vidinio perskirstymo būdu. VIAP yra elektros tarifo dalis.
Visagino atominės elektrinės verslo planą, koncesijos sutartį ir kitus susijusius dokumentus rasite čia.
Papildyta 10 val. 08 min. Seimo ketvirtadienio posėdis pradedamas klausimu dėl referendumo dėl atominės elektrinės statybos Lietuvos Respublikoje paskelbimo.
Seimo Atominės energetikos komisija nepritarė referendumo iniciatyvai, motyvuodama tuo, kad reikėtų rengti du referendumus ir tai būtų itin brangu mokesčių mokėtojams.
Svarstyme dėl referendumo padaryta pertrauka iki pietų
Seimo narė Rima Baškienė prašė, kad balsavimas dėl VAE būtų vardinis, tai yra, parlamentarai balsuotų raštu, o ne elektroniniu būdu. Už tokį pasiūlymą balsavo 116 Seimo narių, prieš – 8, susilaikė – 5 Seimo nariai
Papildyta 10 val. 30 min. Parlamentarai pradėjo Įstatymo dėl koncesijos suteikimo ir Lietuvos Respublikos esminių turtinių įsipareigojimų prisiėmimo Visagino branduolinės (atominės) elektrinės projekte projekto priėmimą.
„Mes iš tikro, tikiuosi, kad priimsime strateginius Lietuvai projektus ir taip nulemsime savo ateitį dešimtmečiams. Net jeigu mes atsisakysime šių įstatymų, tai irgi nulems mūsų ateitį dešimtmečiais – tai lems mūsų energetinę izoliaciją“, – kalbėjo Kęstutis Masiulis.
Tai yra Lietuvos pardavimo įstatymas, – apie koncesijos sutartį aiškino V.Mazuronis.
Valentinas Mazuronis sutiko su Kęstučio Masiulio žodžiais, esą ketvirtadienio apsisprendimas nulems Lietuvos ateitį dešimtmečiams. Tačiau jis, priešingai nei konservatorius K.Masiulis, ragino balsuoti prieš koncesijos sutartį.
„Galiu sutikti, kad šitas nutarimas nulems mūsų valstybės gyvenimą ištisiems dešimtmečiams. Bet kai kalbame apie šią koncesijos sutartį, tai nėra, kaip kolegos bando paaiškinti, starto pozicija. Koncesijos sutartis tai yra didžiuliai įsipareigojimai, mūsų valstybės įsipareigojimai, mūsų piliečių vardu priimti įsipareigojimai net nepaklausus ir nežinant jų valios. Tai Lietuvos įstūmimas į didžiulę bėdą, tai Lietuvos pardavimo įstatymas“, – sakė Valentinas Mazuronis.
Socialdemokratė Birutė Vėsaitė aiškino, kad koncesijos sutartis yra parengta kaip trečiajai šaliai ir priminė, kad ji yra kategoriškai prieš VAE projektą.
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Seimo posėdyje |
„Tai yra trafaretinė sutartis besivystančioms šalims, kur Lietuvos interesai nukeliami daug žemiau nei „Hitachi“ interesai“, – aiškino B.Vėsaitė.
Premjeras Andrius Kubilius stebėjosi socialdemokratų liejama pagieža ir patarė jiems tiesiog prisipažinti, kad jie palaiko VAE projektą.
„Tai rodo, kad jiems patiems (socialdemokratams – 15min.lt) jų pozicija nėra patogi. Tenka pasveikinti Darbo partiją su racionalia pozicija, o socialdemokratus raginčiau išeiti iš to dvasinio nepatogumo ir prisipažinti, kad šiam projektui jie pritaria“, – sakė Andrius Kubilius.
Konservatorius Saulius Stoma, antradienį palaikęs VAE projektą, o trečiadienį jau balsavęs prieš, ketvirtadienį, panašu, projektui jau nebesimpatizuoja. Jo teigimu, VAE statybos sąlygos nėra sudarytos.
„Pirma sąlyga – skaidri politinė sistema. Ar mes ją turime? Yra šansas, kad po rinkimų ji atsiras. Antra sąlyga – absoliučiai skaidrus projektas. Projektas nėra skaidrus. Trečia sąlyga – aiškus verslo planas. Mes absoliučiai jokio verslo plano neturime. Jėga stumiamas planas tampa vos ne didžiausia dešimtmečio grėsme Lietuvai. Tai yra grėsmė demokratijai. Antra grėsmė – finansinė, ekonominė. Trečia grėsmė – grėsmė saugumui“, – aiškino S.Stoma.
Papildyta 11 val. 20 min. Seimas pritarė protokoliniam nutarimui, kad gyventojams, kurie įsikūrę nuo Visagino AE bus ne didesniu kaip 50 kilometrų atstumu, būtų kompensuojama 50 proc. elektros tarifo.
Papildyta 11 val. 28 min. Už Atominės elektrinės įstatymo pakeitimo įstatymo projektą pasisakęs darbietis Kęstutis Daukšys aiškino kad neverta stabdyti proceso vien todėl, kad kažkas yra nesuprantama. Būtent todėl jis siūlo Vyriausybei grįžti prie VAE klausimo tuomet, kai bus baigtas projektavimas ir tuomet apsispręsti, ar reikia Lietuvai branduolinės jėgainės.
„Vienas į kitą pirštais rodosi, daug myliu nemyliu, o nėra jokių kitų argumentų. Taip, tai yra sudėtingas projektas, bet ar galime pasakyti, kaip ta atominė elektrinė atrodys? Todėl mūsų partija ir įtraukė nuostatą, kad, kai būtų baigtas projektavimas, Vyriausybė grįžtų prie projekto“, – sakė Kęstutis Daukšys.
Julius Veselka sakė, kad Lietuva privalo išnaudoti šansą pastatyti atominę jėgainę, kai Vakarai abejoja dėl branduolinės energetikos ateities.
„Man patinka, kad Vakarai bijo branduolinės energetikos. Reikia juos gąsdinti ir toliau. Taip mes pasistatysime ir antrą reaktorių“, – kalbėjo J.Veselka.
Papildyta 11 val. 38 min. Seimas pradeda vardinį balsavimą dėl Atominės elektrinės įstatymo pakeitimo įstatymo projekto ir Įstatymo dėl koncesijos suteikimo ir Lietuvos Respublikos esminių turtinių įsipareigojimų prisiėmimo Visagino branduolinės (atominės) elektrinės projekte projekto.Balsavimas truks apie pusvalandį.
Vardinis balsavimas nepriklausomos Lietuvos istorijoje, Irenos Degutienės teigimu, buvo tik vieną kartą – 1993 metais, kai nebuvo galimybės balsuoti elektroniniu būdu.
Papildyta 12 val. 10 min. Balsavimas baigtas, Seimo pirmininkė Irena Degutienė pradės skelbti, kaip balsavo kiekvienas Seimo narys. Atominės elektrinės įstatymo pakeitimo įstatymo projektas priimtas. Užsiregitravo 74 Seimo nariai, L.Dinius ir K.Glaveckas balsavo prieš, Kuodytė ir Stirblytė susilaikė, už projektą pasisakė 70 Seimo narių.
Ponai socialdemokratai, mokėkite garbingai pralaimėti, – po balsavimo sakė Jurgis Razma.
Vardiniame balsavime dėl koncesijos sutarties taip pat dalyvavo 74 Seimo nariai. 69 Seimo nariai pritarė koncesijos sutarčiai, 2 pasisakė prieš ir 3 susilaikė. Prieš koncesijos sutartį balsavo K.Glaveckas ir L.Dinius, susilaikė R.Kupčinskas, D.Kuodytė ir A.Striblytė.
„Tikrai noriu visus pasveikinti ir nuoširdžiai padėkoti. Visų pirma tiems, kurie racionaliai diskutavo“, – po balsavimo džiaugėsi Andrius Kubilius.
„Ponai socialdemokratai, mokėkite garbingai pralaimėti“, – balsavimą boitokavusiems socialdemokratams sakė Jurgis Razma.
Vytenis Andriukaitis po balsavimo pareiškė, kad kreipsis į Etikos komisiją ir aiškinsis, ar vardinis balsavimas vyko pagal Statuto reikalavimus.
Palankų sprendimą nulėmė Darbo partija, balsavusi už VAE projektą. Jų siūlymu AE įstatyme yra numatyti keturi šio projekto etapai: Visagino AE projekto koncesijos sutarties patvirtinimas; projekto įgyvendinimo bendrovės sukūrimas; projekto parengimas; AE statybos pradžia. Protokoliniu nutarimu darbiečiai pasiūlė įpareigoti Vyriausybę iki 2014 m. liepos 1 d. pateikti Europos elektros perdavimo sistemų operatorių asociacijos pritarimą dėl naujos Visagino AE integracijos ir prijungimo į ENTSO-E tinklą.
„Labai svarbu yra tai, kad bent vienai iš šalių nesutikus dalyvauti šiame projekte, visi darbai, susiję su projektu, bus sustabdyti. Ir tai yra pagrindinis šio projekto saugiklis. Pasiekus galutinį susitarimą, prasidės projektavimo darbai, po kurių – prieš statybos darbų pradžią – už šį projektą dar kartą bus balsuojama Seime“, – sakė Seimo Darbo partijos frakcijos narys Kęstutis Daukšys.
Papildyta 13 val. 05 min. Tuo metu socialdemokratai pareiškė, kad toks darbiečių žingsnis skalbo opozicijos vienybę. „Tenka apgailestauti, jog išsiskyrė mūsų ir darbiečių požiūris į patį svarbiausią Lietuvai klausimą – naujos atominės elektrinės statybos projektą, kuris, mūsų požiūriu, įklampins Lietuvą į dar didesnes skolas“, – sakė Seimo opozicijos lyderis, LSDP pirmininkas Algirdas Butkevičius.