Seimo Antikorupcijos komisija klausimą svarstyti ėmėsi po skandalą sukėlusio Vyriausybės sprendimo, kuris leido valstybinę medieną kurį laiką parduoti sumažintomis kainomis.
Antikorupcijos komisija nusprendė kreiptis į Vyriausybę ir į Generalinę prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo. Seimo nariai taip pat siūlė kreiptis ir į Konstitucinį Teismą dėl šio Vyriausybės nutarimo atitikimo Konstitucijai. Komisija nusprendė sulaukti visų institucijų atsakymų ir tuomet svarstyti tokią galimybę.
Vyriausybė birželio viduryje sprendimą priėmė nepaisydama Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) įspėjimų, kad dėl jo valstybė gali patirti itin didelių nuostolių.
„Į dalį mūsų pastabų nebuvo atsižvelgta. Pagrindinis išliekantis klausimas – pradinės medienos kainos mažinimas aukcionuose. Toks mažinimas kelia abejonių. Pasekmės valstybei gali būti išties ilgalaikės“, – Seime kalbėjo STT korupcijos prevencijos valdybos viršininkė Rūta Kaziliūnaitė.
Valstybinių miškų urėdijos vadovas Marius Pulkauninkas po sprendimo sakė, kad iš viso medienos kaina gali kristi iki 40 proc. Taip dėl Vyriausybės sprendimo valstybė galėtų netekti apie 68 milijonų eurų.
„Mes irgi teikėme savo pastabas. Bet į didesnę dalį mūsų pastabų atsižvelgta nebuvo“, – Seimo posėdyje sakė M.Pulkauninkas.
Kitą dieną po Vyriausybės sprendimo M.Pulkauninkas paskelbė, jog šalių susitarimu traukiasi iš posto dėl politinio palaikymo stokos.
M.Pulkauninkas sakė, kad sprendimas sumažinti medienos kainas buvo nulemtas interesų grupių. „Iš principo taip, tai yra pramonės siūlymai, kurie buvo įrašyti į prekybos taisykles“, – Delfi studijoje kalbėjo Urėdijos vadovas.
Po kilusio triukšmo aplinkos ministras Kęstutis Mažeika paprašė vyriausiojo urėdo apsvarstyti galimybes likti savo pareigose. Urėdas galutinį sprendimą žadėjo pasakyti liepos viduryje.
Konkurencijos taryba trečiadienį pateikė išvadą, kurioje rašoma, kad Vyriausybės priimta tvarka tam tikrai pirkėjų grupei suteikia pirmenybę medienos įsigijimo aukcionuose.
Seimo nariai stebėjosi, kaip Vyriausybė galėjo priimti tokį sprendimą, kuriam visos institucijos turėjo daugybę pastabų.
„Kaip galėjo papulti į Vyriausybės posėdį toks klausimas, matant tokią medžiagą? Ar ignoravo jūsų pastabas“ ? – institucijų specialistų klausė Algirdas Butkevičius.
„Vien Konkurencijos tarybos rašte matau nuorodą į tai, kad galimas prieštaravimas Konstitucijai ir Europos Sąjungos teisei šito Vyriausybės nutarimo, jau aš nekalbu apie prieštaravimą įstatymui. Kas vyksta šioje Vyriausybėje, kad priimami visiškai neteisėti teisės aktai“? – klausė Julius Sabatauskas.
„Visi Vyriausybės atstovai pastabas girdėjo, tiesiog į jas nebuvo atsižvelgta“, – atsakė Konkurencijos tarybos atstovė Justina Paulauskaitė.
Šį nutarimą parengusios ir Vyriausybei pateikusios Aplinkos ministerijos atstovas Nerijus Kupstaitis teigė, kad Vyriausybės nutarimu nebuvo susiaurintas rinkoje dalyvaujančių medienos pirkėjų ratas.
„Teigti, kad šitas priimtasis nutarimas numuša kainas ir apriboja tam tikrų dalyvių galimybes dalyvauti aukcionuose, mano supratimu, yra neteisinga“, – sakė Aplinkos ministerijos atstovas.
Birželį 15min publikavo tyrimą, kuris atskleidė, kad premjeras Saulius Skvernelis ir jo komanda jau seniai rodo išskirtinį prielankumą stambiajai medienos pramonei. O su vienu didžiausių medienos koncernu „Vakarų medienos grupe“ finansinių ryšių turi slaptasis premjero patarėjas, viešųjų ryšių konsultantas bei verslininkas Darius Gudelis. Vyriausybės siūlymai ir anksčiau kėlė abejonių Specialiųjų tyrimų tarnybai bei kitoms institucijoms.