Atsižvelgiant į siūlomas pataisas, valstybinio socialinio draudimo įmokos kiekvienam apdraustajam būtų skaičiuojamos tiktai nuo darbo užmokesčio sumos, neviršijančios 2,2 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) dydžio.
Atskaitos taškas – užpraeito metų ketvirčio vidutinio darbo užmokesčio šalyje dydis, skelbiamas Statistikos departamento. 2012 metų spalį VMDU sudarė 2171 Lt (neatskaičius mokesčių), t.y. 1686 Lt atlygis „į rankas“. Jeigu įstatymo pataisos įsigaliotų šiandien, „Sodros“ įmokų lubos būtų taikomos nuo sumos, viršijančios 4776 Lt (neatskaičius mokesčių), t.y. 3709 Lt atlygis „į rankas“.
„Tikslas – kad Lietuvoje atsirastų daugiau ir gerai apmokamų darbo vietų. Savo srities specialistai turėtų būti vertinami ir gauti tokį atlygį, kuris neverstų jų krautis lagaminų ir darbintis mažesnių mokesčių šalyse Europoje ar už Atlanto. Priešingai, įvestomis mokesčių lubomis galėtume pritraukti daugiau užsienio investuotojų, o tai irgi reiškia naujas darbo vietas mūsų žmonėms“, – teigė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.
Dabar valstybės socialinių išmokų dydis – senatvės pensijai, motinystės ar tėvystės atostogoms ir nedarbo atveju – yra aiškiai apribotas. Tačiau „lubų“ darbdavio ir darbuotojo mokamoms „Sodros“ įmokoms nėra.
„Nors daugiau uždirbantieji sumoka ir daugiau mokesčių, finansiniu aspektu jie solidesnių socialinių garantijų negauna. Tai sukuria neteisingumo jausmą ir neskatina sąžiningai mokėti visus mokesčius“, – sakė E. Masiulis.
Statistikos departamento duomenimis, 2012 metų spalio mėn. 4500 Lt ar didesnį atlyginimą (neatskaičius mokesčių) Lietuvoje gavo 5,7 proc. dirbančiųjų. Socialinio draudimo įmokų „lubas“ Europos Sąjungoje, atsižvelgiant į skirtingas darbuotojų mėnesines pajamas, taiko Lenkija, Čekija, Slovakija, Slovėnija, Austrija, Vokietija.