Seimo NSGK su institucijomis bei žvalgyba aptars kritinės infrastruktūros jūroje apsaugą

Pernai galimų diversijų metu nutraukus povandeninę elektros jungtį tarp Suomijos ir Estijos, o Švedijos teritoriniuose vandenyse pažeidus du telekomunikacijų kabelius, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį su institucijomis bei žvalgyba aptars kritinės infrastruktūros Baltijos jūroje apsaugą. 
„Nordbalt“ elektros jungtis
„Nordbalt“ elektros jungtis / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Norime išgirsti mūsų žvalgybinių institucijų – AOTD (Antrojo operatyvinių tarnybų departamento – BNS), VSD (Valstybės saugumo departamento – BNS) – vertinimą apie grėsmių paveikslą būtent šiame domene. (...) Norime suprasti, kaip mūsų specifinė kritinė infrastruktūra, kurią mes turime, LNG (suskystintų gamtinių dujų – BNS) terminalas, kabeliai ir kiti dalykai, kaip jie yra saugomi“, – BNS sakė Seimo komiteto pirmininkas Giedrimas Jeglinskas. 

„Galiausiai, norime suprasti, ko reikia iš Seimo, (...) ką turime padaryti, kad greitai ir efektyviai reaguotume į tokius išpuolius ir kaip užtikrinti, kad tokių išpuolių nebepasikartotų“, – pridūrė jis. 

Pasak G. Jeglinsko, į trečiadienį rengiamą uždarą komiteto posėdį kviečiami Energetikos ministerijos, Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC), Lietuvos kariuomenės, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT), taip pat Lietuvos atstovybės prie NATO atstovai. 

Anot Seimo nario, pasitarimas svarbus ir artėjant Baltijos šalių pasitraukimui iš bendros su elektros sistemos su Rusija ir Baltarusija (BRELL) bei sinchronizacijai su kontinentine Europa. 

„Turime žiūrėti ir į atsijungimą nuo BRELL, nes yra rizika, kad tokio ar panašaus sabotažo atvejų gali tik daugėti, įvykus atsijungimui“, – kalbėjo G. Jeglinskas. 

Kalėdų dieną povandeninis kabelis „Estlink 2“, kuriuo elektra tiekiama iš Suomijos į Estiją, buvo atjungtas nuo tinklo. Be to, žalos padaryta ir keturiems kitiems telekomunikacijų kabeliams tame pačiame regione.

Diversija įtariamas tanklaivis „Eagle S“ galimai priklauso vadinamajam Rusijos „šešėliniam laivynui“. Tai reiškia, kad juo, apeinat Maskvai taikomas sankcijas, gabenama rusiška nafta ir jos produktai.

Incidentai Suomijos įlankoje įvyko praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po to, kai Švedijos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje buvo pažeisti du telekomunikacijų kabeliai.

Ekspertai ir politikai yra sakę, kad pastarojo meto veiksmai, nukreipti prieš gyvybiškai svarbią infrastruktūrą, yra Rusijos hibridinio karo prieš Vakarų šalis dalis.

Nuo Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą 2022-ųjų vasarį Baltijos jūroje įvyko keletas tokių incidentų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai