Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Septyniolikmečio verslo idėja apakino šnipinėtojus: vaizdą kompiuteryje galima pamatyti tik specialiais akiniais

Kompiuteryje atvaizduota informacija vėl gali būti privati – vienuoliktokas Aurimas Kašėta iš Alytaus sukūrė verslo idėją, kuri paremta vaizdą filtruojančiais akiniais. Kompiuterio ekrane vaizduojama informacija būtų nematoma niekam kitam, tik tiems, kurie dėvi specialius poliarizuotus akinius. Kad verslo idėja virstų realybe, jaunuolis tikisi sulaukti dėmesio jaunimo verslumo ugdymo programoje „Junior Achievement“ įsteigęs mokinių bendrovę.
Aurimo Kašėtos paruoštas monitorius ir akiniai
Aurimo Kašėtos paruoštas monitorius ir akiniai / 15min skaitytojo nuotr.

Parodose pristatytas A.Kašėtos prototipas iš tiesų glumina – pristatomame kompiuterio ekrane matoma tik balzgana šviesa. Tačiau užsidėjus akinius vaizdas prašviesėja – pro juos matoma įprasta kompiuteryje pateikiama informacija, kuri neįžiūrima aplinkiniams. Taip kompiuterio ekranas gali būti apsaugotas nuo pašalinių žmonių ar įtarių kolegų žvilgsnių darbe.

Paties išrastus specialius akinius A.Kašėta pavadino paprastai – „Vision glasses“. Tokia inovatyvi verslo idėja paauglio galvoje gimė atsitiktinai.

„Vasarą žaidžiau su telefonu. Ant galvos buvau užsidėjęs akinius nuo saulės, kurie, palenkus galvą, nukrito uždengdami akis. Pastebėjau, kad nebeįžiūriu, kas pavaizduota telefono ekrane, – vaizdas išryškėjo tik pakeitus žiūrėjimo kampą. Kadangi esu labai smalsus, ėmiau aiškintis, kodėl vaizdas dingo“, – aiškina A.Kašėta.

Asmeninio archyvo nuotr./Aurimas Kašėta su savo gamintais akiniais
Asmeninio archyvo nuotr./Aurimas Kašėta su savo gamintais akiniais

15min jis atskleidė technologijos pagrindą – slėpti vaizdą leidžia poliarizacija. Mat įprasti monitoriai yra padengti vaizdą poliarizuojančia plėvele. Ją pašalinus, įžiūrėti vaizdo tampa nebeįmanoma. Tačiau užsidėjus vaizdą poliarizuojančius akinius – vaizdas vėl tampa aiškus.

„Jei įvairių technologijų ekranuose tokio filtro nebūtų, negalėtume matyti viso spalvų spektro. Savo telefono ekrane rodyto vaizdo nemačiau, nes telefoną laikiau gulsčiai – nesutapo ekrane ir akiniuose esančių filtrų kampų laipsniai“, – savo motyvaciją kurti inovatyvius akinius paaiškina moksleivis.

Reikia paruošimo

Su įprastais monitoriais „stebuklingi“ akiniai neveiks – monitorius reikia specialiai paruošti pašalinant poliarizuojančią plėvelę, o tuomet atitinkamą plėvelę užklijuojant ant akinių.

„Tai paprastas metodas. Per poliarizuojančius akinius galima matyti ekrane esantį vaizdą, o pašaliniai žmonės matys baltą ekraną. Aišku, tam tikru kampu gal šiek tiek ir matosi spalvos, bet esmė ta, kad poliarizuojanti plėvelė leidžia matyti spalvas ryškias. Monitorių mes galime paruošti patys, arba duoti vartotojui instrukciją, kaip tą pasidaryti“, – sako A.Kašėta.

Jis teigia, kad pradžioje kilusios idėjos įgyvendinti pats nesiėmė, tačiau jį paskatino mokytoja.

„Kadangi mokykloje organizuojama „Junior Achievement“ veikla ir mūsų mokytoja klausė, kokias idėjas galime įgyvendinti, tai aš diktavau daug idėjų ir mokytojai patiko būtent šita. Aš to dar nebuvau išbandęs praktiškai, bet išbandžiau ir pavyko“, – patikina A.Kašėta.

Dabar jis jau turi paruoštą prototipą, kurį demonstruoja parodose. Jis neslepia, kad dauguma pirmąkart pamačiusių tokį informacijos saugojimo būdą nustemba.

123rf.com nuotr./Detektyvas
123rf.com nuotr./Detektyvas

„Turime pardavimui ir monitorių, ir akinių. Akiniai būna įskaičiuoti su instrukcija, arba su mūsų darbu. Juos ir pardavinėjame – paruoštus akinius. Monitorių gali pasiruošti ir pats vartotojas. Pats procesas ilgai trunka, vien akinius pagaminti reikia trijų dienų“, – sako A.Kašėta.

Jis vardija, kad tenka internetu siųsti šviesą poliarizuojančią plėvelę, ją tiksliai iškirpti, klijuoti ant akinių.

„Plėvelė gana brangi. Galvojam, kaip susisiekti tiesiogiai su tiekėjais ir bendradarbiauti ir mažinti tų akinių kainą. Nes kol kas ji yra apie 12 eurų ir svyruoja priklausomai nuo rėmelio, kurio pageidauja vartotojai“, – sako A.Kašėta.

Slepiasi nuo brolio

A.Kašėta patikina, kad pats naudojasi tokiais akiniais namuose.

„Namuose kartais su jais dirbu, kai nesinori, kad brolis matytų ką aš darau. Tada juos naudoju. Būna, tarkime, koks projektas, arba susirašinėji, ir nenori, kad matytų. Tai labai paranki tokia technologija“, – sako A.Kašėta.

Šiais laikais aktuali problema, kad privačią informaciją telefonų ekranuose ar monitoriuose gali pamatyti praeiviai, užfiksuoti paslėptos kameros ir pan.

15min nuotr./15min
15min nuotr./15min

Tiki, kad gali virsti realiu verslu

Vienuoliktokas viliasi, kad iš individualių užsakymo jo veikla gali virsti realia įmone, galbūt netgi pasauline.

„Yra tokia mintis Iki to tai pirmiausia norime pabaigti MMB (mokomąją mokinių bendrovę) ir sulaukti kiek įmanoma daugiau dėmesio, o paskui jau gali atsidaryti ir individualią įmonę, paskui UAB, jei viskas gerai seksis. Galėtume pradėti nuo individualių užsakymų, ir jei matytųsi, kad viskas plėtojasi sėkmingai, galėtume plėstis po Lietuvą ar į užsienį vėliau“, – lūkesčius pasakojo A.Kašėta.

Jis patikina, kad verslas turi ir neišspręstų problemų – paruošto monitoriaus negalima naudoti įprastu būdu be akinių.

„Dabar dar dirbam prie šios problemos. Mums buvo iškeltas klausimas, ar įmanoma monitorių bet kada atstatyti, kad veiktų įprastai. Esame sugalvoję kelis sprendimo būdus, bet ištekliai riboti. Kol kas turim tik teoriją, o praktiškai įgyvendinę dar neturime“, – sako vienuoliktokas.

SEB: sprendžia aktualią problemą

SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovas Vaido Žagūnis patikina, kad gyvenant informaciniame amžiuje privatumo sauga yra ypač aktuali, todėl A.Kašėtos sugalvota verslo idėja yra kryptingas ir tikslingas žingsnis padedant apsaugoti ir asmeninę, ir verslo informaciją.

Asmeninio archyvo nuotr./Vaidas Žagūnis
Asmeninio archyvo nuotr./Vaidas Žagūnis

„Taupydami laiką vis dažniau įvairius savo reikalus tvarkomės internetu viešosiose erdvėse – skaitome svarbius elektroninius laiškus, jungiamės prie interneto banko, atsiverčiame darbinius dokumentus. Tiesą sakant, niekas nenorėtų, kad šią informaciją kas nors nužiūrėtų, todėl ši paprasta, bet išmani gimnazisto idėja, sprendžianti svarbią problemą, išties gali būti sėkminga“, – sako Vaidas Žagūnis.

Pats A.Kašėta vertina, kad tikslinė „Vision glasses“ auditorija – grafinio dizaino srityje dirbantys žmonės, kuriems akiniai padėtų apsaugoti savo darbų autorines teises.

Ekranuose rodoma informaciją slėpti išsklaidyta šviesa nėra nauja idėja. Internete pateikiami netgi vaizdo įrašai, kaip tą būtų galima pasidaryti namuose.

VIDEO: Amazing Secret Monitor! (How To)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?