„Tarp nesėkmes patyrusių dalyvių – ir Panevėžio kredito unijos valdybos pirmininkė ir administracijos vadovė bei paskolų komiteto pirmininkė. Ši kredito unija dėl veiklos trūkumų gruodžio pabaigoje buvo įspėta, o vadovai įpareigoti išlaikyti egzaminą. Egzamino rezultatai patvirtino mūsų abejones, kad unijos vadovams trūksta reikalingų žinių eiti šias pareigas“, – sako Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius Vytautas Valvonis.
Egzaminą turėjo laikyti ir trys tos pačios unijos valdybos nariai, bet neatvyko. Du iš jų jau parašė atsistatydinimo iš pareigų prašymus, trečias ketina taip pat pasekti jų pavyzdžiu.
Egzamino neišlaikęs asmuo vėl galės mėginti jį laikyti ne anksčiau kaip po 6 mėnesių.
Pirmas kredito unijų vadovams skirtas specialus egzaminas Lietuvos banke organizuotas šių metų pradžioje. Jį sėkmingai išlaikė du asmenys, vienas nesurinko reikiamo balų skaičiaus ir neteko teisės eiti vadovo pareigų.
Lietuvos banko valdyba praėjusiais metais pakeitė Leidimo tapti kredito unijos vadovu išdavimo taisykles, nustatydama griežtesnius kvalifikacijos ir patirties reikalavimus kredito unijos vadovams. Nustatyta, kad tais atvejais, kai pretendentas į kredito unijos vadovus neatitinka minimalių nustatytų reikalavimų, jam reikia laikyti egzaminą. Specialų egzaminą privalo laikyti ir tie kredito unijų vadovai, kurių kvalifikacija kelia abejonių.
Griežtesni kredito unijų vadovų kvalifikacijos ir patirties reikalavimai nustatyti atsižvelgiant į tai, kad šalies kredito unijoms už riziką ribojančių ir kitų reikalavimų pažeidimus pritaikoma daug poveikio priemonių, ir tai rodo akivaizdžią kai kurių kredito unijų vadovų kompetencijos stoką.
Pagal Kredito unijų įstatymą, kredito unijos vadovų grupei priskiriami stebėtojų tarybos nariai, valdybos nariai, administracijos vadovas, vidaus audito tarnybos vadovas, paskolų komiteto pirmininkas, revizijos komisijos pirmininkas (revizorius).
LCKU nuo kovo mėnesio pradės kredito unijų vadovų testavimą
Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU), stiprindama LCKU sistemai priklausančių 63 kredito unijų vadovų kompetencijas ir žinias, rengia atskirą mokymų bazę. Jau kovo mėnesį prasidėsiančių mokymų metu bus skiriamas atskiras dėmesys Lietuvos banko egzaminams. Tai vykdyti nuspręsta dar 2012 metų rugsėjo mėnesį – jau tuomet pastebėta, kad pavieniams asmenims pasiruošti tokio lygio egzaminui yra sudėtinga.
„Panevėžio kredito unijos administracijos vadovė ir valdybos pirmininkė turi ilgametę 14 metų patirtį veikiant šioje įstaigoje. Tačiau matome, kad šie egzaminai reikalauja ne tik rizikos priežiūros, kontrolės valdymo ir kitų kasdienio vadovavimo įstaigai metu įgytų praktinių įgūdžių, bet ir specifinių teorinių žinių. Atsižvelgdami į situaciją, ruošiame specialią Lietuvos banko egzaminams skirtą mokamąją medžiagą, taip pat nuo kovo mėnesio vykdysime visų LCKU sistemai priklausančių kredito unijų vadovų žinių vidinį testavimą“, – teigia Lietuvos centrinės kredito unijos valdybos pirmininkas Fortunatas Dirginčius.
LCKU vadovas taip pat patikslina, kad paskutinio Lietuvos banko egzamino neišlaikė ne tik Panevėžio kredito unijos, bet ir kitų trijų Lietuvos banko neįvardytų kredito unijų vadovai: „Tai parodo, kad būtina pagalba tokiems egzaminams pasiruošti ir juos išlaikyti. Natūralu, kad kiekvienam egzaminui reikia pasiruošti ir iš anksto parengti atitinkamas metodikas, kurios ne tik formaliai supažindintų su klausimų temomis, bet ir leistų pasiekti geriausio rezultato.
Šiuo atveju svarbu įvertinti ir tą faktą, kad kredito unijų valdymo organų nariai dirba tik visuomeniniais pagrindais, o nėra samdomi už atlygį, kaip tai praktikuojama komerciniuose bankuose.“