Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šiemet mažiau žmonių skyrė paramai dalį GPM: lėmė ir pasimetimas procentuose

Ketvirtadienis – paskutinė diena, kai gyventojai kam nori gali paskirti dalį pernai sumokėto Gyventojų pajamų mokesčio. Nors Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) Lietuvos gyventojams davė beveik du papildomus mėnesius nuspręsti, kam jie nori paskirti savo dalį, tokia galimybe pasinaudojo 60 tūkst. žmonių mažiau nei pernai.
„Vienos kėdės istorija“ pradėjo keliones po Lietuvą
„Vienos kėdės istorija“ pradėjo keliones po Lietuvą / „Mamų unijos“ nuotr.

VMI pateiktais duomenimis, šiemet 518,1 tūkst. gyventojų užpildė prašymus paskirti paramą nuo sumokėto GPM.

2019 metais tokių prašymų buvo daugiau – 580,4 tūkstančio.

Šiemet mažiau žmonių nusprendė paskirti paramą nepaisant to, jog turėjo beveik du mėnesius daugiau laiko tai padaryti.

Anksčiau prašymą dėl paramos skyrimo reikėdavo užpildyti iki liepos 1 dienos, tačiau šiemet terminas buvo pratęstas iki rugpjūčio 20 dienos.

„VMI visais savo turimais kanalais gyventojus informuoja apie galimybę skirti dalį GPM paramai ir skatina tai daryti kasmet, tačiau pasirinkimas tai daryti yra pačių gyventojų sprendimas“, – 15min sakė VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Stasė Aliukonytė-Šnirienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Stasė Aliukonytė-Šnirienė

Paramos gavėjams, tarp jų ir meno kūrėjams, galima skirti iki 1,2 proc. pajamų mokesčio. Politinėms partijoms ir profesinėms sąjungoms galima skirti iki 0,6 procento.

Jeigu žmogus nusprendžia neskirti dalies pajamų mokesčio paramos, ši pinigų suma lieka valstybės biudžete.

Kaltina neaiškius procentus

Anksčiau GPM paramos dydžiai siekė 2 proc. paramos gavėjams ir 1 proc. partijoms ar profsąjungoms. Skaičiai buvo pakeisti nuo šių metų, nes pajamų mokesčiu skiriama parama pasikeitė sujungus darbdavio ir darbuotojo mokamas GPM bei socialinio draudimo įmokas.

Dirbančių asmenų darbo užmokestis „ant popieriaus“ buvo padidintas apie 1,3 karto, o tai reiškia, kad nepaisant sumažėjusių procentų paramą žmonės skiria tokią pačią.

Vis dėlto painiava procentuose galėjo lemti, kad gyventojai mažiau aktyviai pildė prašymus skirti paramą nuo sumokėto GPM dalies.

Taip situaciją aiškina Paramos ir labdaros fondo „Mamų unija“ vadovė Justina Žukauskienė.

„Mamų unijos“ nuotr./Vaikas
„Mamų unijos“ nuotr./Vaikas

„Visais laikais buvo skiriami 2 proc., o šiemet buvo kalba apie 1,2 proc. ir manau, kad žmones tai suklaidino, – 15min sakė nevyriausybininkė. – Mes patys daug metų dirbome ties tuo, kad informuotume žmones, kas yra tie 2 procentai.“

Ji tvirtino, kad į „Mamų uniją“ šiemet kreipėsi daug paramos davėjų, klausdami, kodėl 2 proc. nuo sumokėtos GPM dalies pakeitė 1,2 procento.

„Mums, kaip ir visiems paramos gavėjams, tie pasikeitimai nėra į naudą“, – kalbėjo J.Žukauskienė.

TOO Photography nuotr./Eglė Mėlinauskienė ir Justina Žukauskienė
TOO Photography nuotr./Eglė Mėlinauskienė ir Justina Žukauskienė

Gyventojų skirta GPM dalis sudaro didžiausią dalį „Mamų unijos“ biudžete.

Pavyzdžiui, pernai šiam fondui tokiu būdu buvo paaukota beveik 386 tūkst. eurų – „Mamų unija“ buvo didžiausias paramos gavėjas visoje Lietuvoje.

Anot J.Žukauskienės, dabartinė situacija organizaciją stumia į nežinomybę.

„Ta parama mums leidžia užtikrinti sklandžią veiklą metus į priekį, o dabar tikrai pajusime tas skaudžias pasekmes, nes vis tiek plius minus nusimatome, tikimės, kiek turėtume apytiksliai sulaukti tos paramos“, – sakė „Mamų unijos“ vadovė.

Įvardija ir kitą priežastį – deklaravimą

Vieno didžiausių paramos gavėjų viešosios įstaigos „Penkta koja“ vadovė Agnė Volockytė teigia, kad nevyriausybininkai mažiau paramos sulauks dėl reikalavimo prieš skiriant dalį sumokėto GPM deklaruoti pajamas.

„Dabar privalai iš pradžių deklaruoti pajamas, tik tada gali skirti paramą. Anksčiau paramą buvo galima skirti nepriklausomai nuo to, deklaravai ar ne“, – 15min tvirtino A.Volockytė.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Všį „Penkta koja“ Linksmakalnyje
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Všį „Penkta koja“ Linksmakalnyje

Ji taip pat sakė, kad „Penkta koja“ iš esmės išsilaiko tik iš GPM paramos, todėl sumažėjęs norinčių paremti nevyriausybines organizacijas žmonių skaičius mažins galimybes veikti.

„Jeigu neturi pinigų, vien gerais norais nei nuvažiuosi paimti šuns, nei jo pagydysi, nei išlaikysi komandą“, – kalbėjo viešosios įstaigos direktorė.

„Lietuvoje tokių altruistų, kurie dirbtų penkias dienas per savaitę nemokamai, beveik nėra“, – pridūrė ji.

Norinčiųjų remti profsąjungas – daugiau

VMI pateiktais duomenimis, nepaisant mažesnio paramą norinčių skirti žmonių skaičiaus, daugiau jos turėtų sulaukti profesinės sąjungos. Joms norinčiųjų skirti paramą žmonių yra netgi daugiau nei pernai.

Šiemet prašymus dėl paramos skyrimo profsąjungoms užpildė beveik 28 tūkst. žmonių, kai 2019 metais tokių buvo 22,3 tūkstančio.

Profsąjungos tik pernai buvo išskirtos kaip dalies gyventojų sumokėto GPM paramos gavėjos.

„Čia turbūt viena iš priežasčių, kodėl pernai gavome mažiau, nes pernai dar ne visi suprato, jog profsąjungos paramą gauna pagal atskirą eilutę, kaip ir partijos“, – 15min sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Inga Ruginienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Inga Ruginienė

Pasak I.Ruginienės, pernai gyventojams dar buvo sunku išaiškinti, jog skirdami paramą profsąjungai jie neatima šios paramos iš kitų nevyriausybininkų: „Po truputį gyventojai supranta, kad mes nekonkuruojame su labdaros organizacijomis ar šuniukų prieglaudomis.“

Ji tikisi, kad parama profsąjungoms kitąmet bus dar didesnė, ir akcentavo, jog dalį žmonių šiemet galėjo supainioti pasikeitimai procentuose nuo GPM.

Anot jos, paramą profsąjungos paprastai panaudoja samdydamos ekspertus įvairiems klausimams.

Politinėms partijoms šiemet paramą ketina skirti beveik 59,5 tūkst. gyventojų, pernai šis skaičius siekė 61,6 tūkstančio.

Daugiausia nukentės paramos gavėjai. 2020 metais paramą jiems pareiškė norą skirti 490,9 tūkst. žmonių.

Pernai skyrusių GPM dalį paramos gavėjams buvo 553,9 tūkst. gyventojų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų