„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Sigita Strockytė-Varnė. Dalis lietuvių investuoja be tikslo. Ar svarbu jį turėti?

Turėti investavimo tikslą yra svarbu. Tai suteikia asmeninei finansinei strategijai kryptį, supratimą, kiek laiko investuosime, ir, svarbiausia, drausmę laikytis savo plano. SEB banko užsakymu atlikto tyrimo duomenys parodė, kad kiek daugiau negu dešimtadalis apklaustųjų investuoja be tikslo. Tai – tarsi keliauti be krypties.
Sigita Strockytė-Varnė
Sigita Strockytė-Varnė / Bendrovės nuotr.

Neturint konkretaus tikslo daug sunkiau planuoti finansus, vertint rezultatą ir užtikrinti, kad pasirinkta investavimo strategija atitinka asmeninius ateities poreikius.

Kam reikia investavimo tikslo?

Investuoti besiruošiantys gyventojai dažnai galvoja, kad svariausias klausimas, į kurį reikia atsakyti – kur aš investuosiu? Iš tiesų svarbiausias yra kitas klausimas – kodėl aš noriu tai daryti ir koks bus mano investavimo tikslas?

Investavimo tikslas turėtų būti konkretus – t.y. aiškiai įvardijamas, pavyzdžiui, sukaupti pradiniam būsto įnašui, vaikų mokslams, svajonių kelionei ir pan. Antra, tikslas turi būti pamatuojamas – svarbu nustatyti, kokią sumą norite ilgainiui sukaupti bei kiek tam reikės laiko.

Jei nusistatysite, kad norite investuodami sukaupti milijoną ir tam skirsite, pavyzdžiui, po 100 eurų per mėnesį, laukti gali tekti apie 45 metus (vertinant, kad investuosite periodiškai, su vidutine 10% investicijų grąža). Toks ilgas laikas gali demotyvuoti ir atrodyti nepasiekiamas, tad savo tikslą pamiršite.

Tam, kad tikslas būtų pasiekiamas, ilgo laikotarpio tikslus svarbu skaidyti į mažesnes atkarpas. Pavyzdžiui, per penkis metus sukauti tam tikrą sumą pinigų, dar po penkerių – kitą.

Tai padės ne tik tiksliau apskaičiuoti, kokią sumą kas mėnesį turėtumėte investuoti, bet ir įsivertinti, ar galite tiek skirti, atsižvelgdami į savo pajamas ir asmeninį biudžetą.

Tikslas lemia ir investavimo priemonių pasirinkimą

Investavimo tikslai gali būti ir trumpalaikiai, ir ilgalaikiai. Kai aiškiai žinome investavimo tikslą ir laiką, kiek investuosime, tai padeda įsivertinti ir toleranciją rizikai bei tai, kokias investicijas galima rinktis.

Jei siekiate trumpalaikių tikslų ir investuoti planuojate metus-tris, tiks saugesnės, mažesnės rizikos investicijos.

Siekdami ilgalaikių tikslų galite leisti sau prisiimti didesnę riziką dėl potencialiai didesnės grąžos. Taigi, investicijų pasirinkimas gali būti platesnis, o pačios investicijos gali pasižymėti didesniais vertės svyravimais.

Ko siekia gyventojai?

SEB banko užsakymu atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad investuodami gyventojai dažniausiai siekia įdarbinti laisvus pinigus (50 proc.) Kitas ne mažiau svarbus ir dažnai pasirenkamas tikslas – sukaupti pinigų senatvei (47 proc.) Tokį tikslą dažniausiai nurodo ir SEB banko klientai, investuojantys naudodamiesi investicijų robotu.

Sukaupti lėšų savarankiškai vaiko gyvenimo pradžiai renkasi 16 proc. respondentų. Turint tokį tikslą, svarbu apskaičiuoti, kiek metų liko iki savarankiško vaiko gyvenimo pradžios ir taip nustatyti periodinę investicijų sumą. Tokiu būdu galima įsivertini, ar lūkesčiai sutampa su finansinėmis galimybėmis.

Mažesnė dalis investuotojų – 5 proc. – sako, kad kaupia pradinei būsto įmokai. Šį tikslą daugiausiai nurodo 18-27 metų jaunuoliai. Turint šį tikslą vėlgi svarbu pirmiausia numatyti, kokios sumos reikės ir per kiek laiko realu ją sukaupti. Toks konkretumas motyvuos laikytis savo strategijos ir aiškios investavimo krypties.

Įdomu pastebėti, kad 11 proc. SEB klientų, investuojančių naudojantis investicijų robotu, nurodo, kad kaupia svajonių kelionei. Turint tokį tikslą svarbu numatyti kelionės kryptį, būsimą kainą – tai padės pasirinkti tinkamiausią strategiją ir skirti reikiamą pinigų sumą kas mėnesį.

Aiškus tikslas padeda daug lengviau įsivertinti ne tik laiką, kiek reikės investuoti bet ir tinkamai pasirinkti finansines priemones, tiksliau apskaičiuoti periodines investicijų sumas. Svarbiausia, tikslas padeda laikytis drausmės. Žinojimas, kad turite ilgalaikį tikslą, gali padėti išlaikyti kryptį rinkos nuosmukių metu, kai kitu atveju griebtumėtės impulsyvių sprendimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“