„1 procentas turtingiausiųjų per pastaruosius 20 metų savo pajamas padidino 60 procentų, o finansinė krizė tik paspartino, o ne sulėtino šį procesą“, – rašoma naujoje tarptautinės labdaros organizacijos „Oxfam“ ataskaitoje.
Pavyzdžiui, prabangos prekių rinka kasmet auga dviženkliais procentais, o tuo tarpu visiškame skurde gyvenantys žmonės privalo išgyventi už maždaug 1,25 JAV dolerio kasdien.
„Laikas mūsų lyderiams reformuoti sistemą taip, kad ji veiktų visos žmonijos, o ne pasaulio elito labui“, – rašoma ataskaitoje.
Ataskaita „Nelygybės kaina: Kaip turto ir pajamų kraštutinybės kenkia mums visiems“ išplatina prieš kitą savaitę Davose prasidedantį Pasaulio ekonomikos forumą. Joje pasaulio lyderiai raginami iki 2025 metų panaikinti visišką skurdą ir apversti pastarųjų 20 metų tendenciją, kai daugelyje valstybių sparčiai auga nelygybė.
„Oxfam“ ataskaitoje rašoma, kad didelis turtas yra neetiškas, ekonomiškai neefektyvus, politiškai žalingas, jis skaido visuomenę ir kenkia aplinkai.
Nelygybės problema yra pasaulinė. Pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė sparčiai ritasi link tokios nelygybės, kuri buvo Charleso Dickenso laikais. Kinijoje 10 procentų gyventojų gauna beveik 60 procentų visos šalies pajamų. Nelygybė Kinijoje yra dabar panaši į esančią Pietų Afrikoje, kuri yra pati nelygiausia šalis Žemėje. 1 procento turtingiausių JAV piliečių pajamos nuo 1980 metų padvigubėjo nuo 10 iki 20 procentų. O turtingiausių 0,01 procento amerikiečių gaunama pajamų dalis padidėjo net keturis kartus iki šiol nematyto lygio.
„Mes nebegalime ir toliau apsimetinėti, kad turto kūrimas keliems žmonėms ilgainiui padės ir kitiems – pernelyg dažnai tiesa būna atvirkštinė“, – sakė „Oxfam“ direktorius Jeremy Hobbsas. Anot jo, turto koncentracija nedidelės dalies žmonijos rankose mažina ekonominį aktyvumą.
Ataskaitoje pabrėžiama, kad super-turtingieji kontroliuoja politikus net ir demokratinėse valstybėse, o tai kuria politiką, kuri ir toliau krauna turtus ir taip turtingiems.
„Laikas mūsų lyderiams reformuoti sistemą taip, kad ji veiktų visos žmonijos, o ne pasaulio elito labui“, – rašoma ataskaitoje.