M.Sinkevičius skaičiuoja, kad kitąmet dėl indeksavimo pensijoms ketinama išleisti 190 milijonų eurų daugiau nei šiemet.
„Numatomas 8 proc. pensijų didėjimas. (…) Vidutinė pensija turintiesiems būtinąjį stažą padidės 26 eurais“, – sako M.Sinkevičius, pažymėjęs, kad tai susiję su augančiu darbo užmokesčiu.
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pritarė valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto projektui. Pagal projektą, kitąmet „Sodros“ įmokos dirbantiesiems po mokesčių reformos turi sudaryti 19,5 proc.
Pagal siūlomą „Sodros“ biudžetą, kitąmet fondo pajamos siektų 4,46 milijardo eurų, o išlaidos – 4,04 milijardo eurų.
Šį klausimą dar svarstys pagrindinis Seimo komitetas – Socialinių reikalų ir darbo komitetas.
Kaups didelį rezervą
Seimo Biudžeto ir finansų komitete M.Sinkevičius teigė, kad kitų metų biudžeto pajamos išlaidas turėtų viršyti 412 milijonų eurų – šie pinigai bus padėti į rezervą. Šiemet į rezervą turėtų būti atidėta dar apie 220 mln. eurų.
„Šių metų 9 mėn. rezultatai yra tokiame lygyje, kokiame ir buvo planuota, na, gal kiek prastesni. Pajamų surenkame daugiau, nei planavome, bet išlaidų padaryta daugiau, nei buvo suplanuota“, – „Sodros“ finansus pristatė M.Sinkevičius.
Anot jo, dėl epidemijų išmokėta daugiau ligos išmokų, taip pat daugiau skirta nedarbo draudimo išmokų, kadangi dabar nedarbo išmokai pakanka 9 mėnesių darbo stažo per trejus metus.
„Daugiau atėjo išmokų, daugiau teisių atsirado į išmokas, tai išaugino išlaidas. Nors pajamas surenkame geriau, nei planavome, rezultatas yra prastesnis. Buvo suplanuotas 250 mln. eurų perteklius, bet turėsime 220 mln. eurų perteklių, šių metų rezultatas bus prastesnis“, – sako M.Sinkevičius.
Nėra patvirtintų rodiklių, kokio rezervo reikia
Konservatorius Mykolas Majauskas suabejojo, kokio „Sodros“ rezervo Lietuvai reikia.
„Planuojate 412 mln. eurų perteklių. Kokiais principais jūs formuojate tą biudžetą, čia daug ar nedaug, reikia daugiau ar mažiau, kokiems tikslams, gal reikia daugiau išlaidų, o gal galima turėti mažesnį?“ – apie rezervą „Sodros“ vadovo klausė M.Majauskas.
M.Sinkevičius atsakė, kad kol kas nėra jokių rodiklių, tačiau pati rezervo suma nebus didelė.
„Kol kas rezervas planuojamas tokiu principu, kad visas perteklius keliauja į rezervą. Reikėtų nusistatyti tam tikrus kriterijus, kokio dydžio rezervą reikėtų turėti, 1 proc. BVP ar 10 proc., bet kol kas tokių rodiklių nėra“, – sako M.Sinkevičius.
Jis patikino, kad krizės metu rezervai suvalgomi labai greitai ir net 600 mln. eurų suma, kuri bus sukaupta 2020 m., yra labai maža.
„Iš mūsų patirties, rezervas baigiasi labai greitai. Kai turėjome didžiulę krizę 2008–2009 m., mūsų deficitas vienerių metų buvo 1 milijardas eurų. Tad tie 400 mln. eurų yra labai nedideli skaičiai, jei ateina didelė krizė. O krizė tęsiasi 3–5 metus“, – sako M.Sinkevičius.