„Sodros“ grindų kuriozas: neįgaliųjų įdarbinti nesugeba net juos globojanti organizacija

„Sodros“ grindys yra dar viena kliūtis įsidarbinti norintiems neįgaliesiems. Išaugus socialinio draudimo mokesčiui, tokio asmens nesugebėjo įdarbinti net ir jiems padedanti organizacija, ką jau kalbėti apie kitus darbdavius. Ministerija kol kas problemos nemato, bet situaciją sako stebinti.
Pilietinė akcija „Leiskite dirbti“
„Sodros“ grindų kuriozas: neįgaliųjų įdarbinti nesugeba net juos globojanti organizacija / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Nuo sausio už visus darbuotojus, net ir dirbančius pusę darbo dienos, darbdaviams tenka mokėti socialinio draudimo mokestį už juos nuo viso minimalaus atlyginimo. Tai smarkiai pakėlė darbo vietos kainą, ir įsidarbinti ne visu etatu pasidarė dar sunkiau.

Ypač apsunko darbo ieškančių neįgaliųjų, kurių darbdaviai ir taip nelabai nori, dalia. „25 metų amžiaus žmogui be stažo galimybės susirasti darbdavį beveik nelieka“, – konstatavo Jurgita Kuprytė, socialinės įdarbinimo agentūros SOPA atstovė.

Išimtis taikoma ne visiems

Įstatyme yra numatytos išimtys, kai darbdavys gali mokėti socialinio draudimo mokestį ne nuo visos MMA, o nuo darbuotojui išmokamos dalies. „Sodros“ mokestis yra mažesnis, jeigu įmonė darbina asmenį iki 24 metų, jau dirbantį kitur žmogų arba neįgalųjį.

Jauni žmonės, nesusiradę darbo savo laiku, galbūt negalėję jo ieškoti dėl sveikatos ar kitų priežasčių, jau iškrenta iš tos amžiaus kategorijos. Tai 25 metų amžiaus žmogui be stažo galimybės susirasti darbdavį beveik nelieka, – aiškino J.Kuprytė.

Tačiau ne visiems neįgaliesiems taikoma išimtis – jeigu asmuo neturi minimalaus darbo stažo, negauna netekto darbingumo pensijos ir yra vyresnis nei 24 metų, darbdavys už jį jau privalo mokėti visą „Sodros“ mokestį, nors neįgalų asmenį darbina galbūt tik ketvirčiu etato.

„Jauni žmonės, nesusiradę darbo savo laiku, galbūt negalėję jo ieškoti dėl sveikatos ar kitų priežasčių, jau iškrenta iš tos amžiaus kategorijos. Tai 25 metų amžiaus žmogui be stažo galimybės susirasti darbdavį beveik nelieka“, – aiškino J.Kuprytė.

Vien tarp SOPA klientų tokių yra trečdalis. J.Kuprytės vertinimu, ir rinkoje maždaug trečdalis neįgalių asmenų neturi minimalaus stažo, kuris 25 metų asmeniui yra 10 mėnesių ir vėliau kas metus padidėja dar 2 mėn.

„Sunkiausia darbą susirasti tiems, kurie neturi stažo, turi negalią, dažnai negali dirbti visą darbo dieną. Jiems ir yra didžiausios kliūtys, o įstatymas išimčių šitiems žmonėms nenumato“, – aiškino J.Kuprytė.

Įdarbinti patys neįgalaus asmens nesugebėjo

Toli pavyzdžių ieškoti nereikia. Pasirodo, net pati SOPA nesugebėjo įdarbinti neįgalaus asmens.

„Susidūrėme, kai patys savo organizacijoje norėjome įdarbinti neįgalų asmenį ketvirčiu etato. Tada ir pamatėme, kad mums už jį reikia primokėti po 100 eurų per mėnesį ir mes tiesiog neturime tokių resursų. Mums tai yra papildomos išlaidos. Kol kas to žmogaus neįdarbinome. Valstybė stumia daryti ne visai logiškus sprendimus“, – dėstė J.Kuprytė.

Pasak jos, darbdaviai ir taip ne itin noriai samdo žmones su negalia.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pilietinė akcija „Leiskite dirbti“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pilietinė akcija „Leiskite dirbti“

„Žmonės su negalia, ne paslaptis, nėra produktyviausi, yra ir kitų apribojimų dėl to, kad neturi patirties, jiems reikia daugiau laiko išmokti dirbti. Realybėje verslas skaičiuoja pinigus ir paims tą, kuris labiau apsimoka. Valstybė vis daugiau šneka, kad neįgaliuosius reikia integruoti į atvirą darbo rinką, bet atvira darbo rinka priimti tokius žmones sąlygų nelabai sudaro“, – aiškino SOPA atstovė.

Nemažai neįgaliųjų įsidarbina socialinėse įmonėse, o pastarosios už tai gauna valstybės paramą. Tačiau, J.Kuprytės teigimu, vis daugiau kalbama apie neįgaliųjų integraciją į laisvą darbo rinką, kurioje tokie darbuotojai šiuo metu nėra itin konkurencingi.

„Įmonėms, kurios negauna jokios kompensacijos iš valstybės, absoliučiai neapsimokės. Šis apribojimas sako, kad jūs sėdėkite ir gaukite savo pašalpą amžinai“, – kalbėjo J.Kuprytė.

„Situacija bus stebima“

„Pagrindinis įstatymo pakeitimo tikslas – sudaryti sąlygas ne visą etatą dirbantiems neįgaliesiems ir kitiems ateityje gauti didesnę pensiją, todėl darbdaviai įpareigojami mokėti didesnes socialinio draudimo įmokas. Beje, darbdaviai neprivalo didinti viso atlyginimo iki minimalios algos, jeigu darbuotojas dirba ne visą etatą. Pasak SADM, situacija bus stebima ir prireikus bus teikiami siūlymai dėl galiojančių įstatymų tobulinimo“, – tokį atsakymą į 15min klausimus pateikė Neįgaliųjų reikalų departamentas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija situacijos nedramatizuoja ir tikina, kad piktnaudžiavimui kelią užkirs.

„Atsakant į tai, kad dėl pakeitimų darbo rinkoje esą gali tapti nepatrauklūs tie darbuotojai, kuriems jų gyvenimo aplinkybės leidžia dirbti tik po kelias valandas per dieną, primename, kad kaip tik jiems nustatytos išimtys. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir „Sodra“ atidžiai stebės ir vertins darbo rinkos tendencijas šių metų pradžioje. Jei bus pastebimas verslo piktnaudžiavimas išimtimis, lengvatų taikymas gali būti peržiūrėtas ir teikiami nauji pasiūlymai, kaip išvengti socialinio draudimo įmokų vengimo ir užtikrinti visas socialines garantijas darbuotojams“, – teigia ministerijos specialistai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų