Į šią žinią sureagavo dirbantys savarankiškai. Iš „Sodros“ gauti pranešimai, kad būtinasis stažas senatvės pensijai nebus užskaitytas, o sveikatos ir motinystės išmokas reikės grąžinti, jei jos buvo gautos pagal savanoriško draudimo deklaravimo tvarką, taikytą daug metų, savarankiškai dirbantiems gyventojams sukėlė nemažai klausimų.
Kelia pyktį ir nepasitikėjimą
Iki 2023 metų asmenys, vykdantys savarankišką veiklą pagal pažymą ir turintys individualią įmonę ar mažąją bendriją, „Sodrai“ mokėdavo įmokas pagal didesnę sumą nei ta, kuri vėliau būdavo nurodoma pajamų deklaracijoje VMI.
Tokiais atvejais institucijos nesikreipdavo į šiuos asmenis dėl neatitikimų, nes anksčiau nebuvo reikalaujama, kad įmokų suma atitiktų deklaruotą pajamų sumą.
Vieni stažo metai įgyjami, jei darbdavys ar žmogus savarankiškai per metus sumoka pensijų socialinio draudimo įmokų nuo atlyginimo ar pajamų vertės, kuri yra ne mažesnė nei 12 tais metais nustatytų minimalių mėnesio atlyginimų (MMA nuo 2024 m. sausio 1 d. – 924 eurų).
Nuo 2023 m. sausio 1 d. suma, nuo kurios skaičiuojamos įmokos „Sodrai“, turi atitikti tą, kurią asmuo vėliau nurodo savo pajamų deklaracijoje VMI.
Tačiau mažosios bendrijos „Skaičių mazgas“ vadovė Marija Bagdonavičiūtė 15min sakė, kad „ši situacija sukelia pyktį ir nepasitikėjimą valstybės socialinio draudimo sistema".
„Kas garantuoja, kad asmeniui, kreipiantis dėl pensijos, nebus anuliuotos visos įmokos už 2018–2022, t. y. už penkerius metus? Kas garantuoja, kad nebus vėl perskaičiuota atgaline data? Kodėl „Sodra“ tylėjo 2023 metais ir kodėl tik 2024 metų pabaigoje pradeda anuliuoti įmokas ir stažą?“ – kėlė klausimus M.Bagdonavičiūtė.
Viešas „Sodros“ pareiškimas, kad jie yra užfiksavę ir piktnaudžiavimo atvejų, kai asmenys, įregistravę savarankišką veiklą, faktiškai nevykdė jokios veiklos, tačiau teikė SAV pranešimus ir nurodydavo uždirbę daugiatūkstantines sumas, kad galėtų gauti socialinio draudimo išmokas, papiktino ir Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos (LBAA) prezidentę Daivą Čibirienę.
„Negalima kaltinti žmonių piktnaudžiavimu, jei jie elgėsi pagal valstybės institucijų nurodymus. Jie nesistengė piktnaudžiauti, o veikė taip, kaip nurodė „Sodra“, kaip buvo komunikavę politikai, kaip buvo paaiškinta „Sodros“ formų pildymo taisyklėse ir kaip buvo raštu atsakyta mokesčių mokėtojams, kad reikia sumokėti įmokas, norint gauti pensinį draudimą“, – 15min kalbėjo D.Čibirienė.