Profesinių sąjungų atstovų sveikinti susirinko valstiečių atstovai: Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis ir viceministrė Eglė Radišauskienė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime narys Tomas Tomilinas, ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Taip pat dalyvavo buvęs meras Artūras Zuokas, europarlamentaras Viktoras Uspaskichas.
„Solidarumas“ (anksčiau Lietuvos darbininkų sąjunga) buvo įsteigta 1989 m. kaip Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio sudėtinė dalis. Įgyvendinus politinius tikslus atkurti Lietuvos nepriklausomybę, 1990 m. liepos 1 d. suvažiavime organizacija pasiskelbė tik profesine sąjunga.
15min primena, kad šeštadienį galioja agitacijos draudimas prezidento rinkimuose bei referendumuose dėl dvigubos pilietybės išplėtimo ir Seimo narių skaičiaus mažinimo.
S.Skvernelis savo sveikinimo kalbą pradėjo pastebėjęs, kad „Solidarumo“ pirmininkė prieš jį užsiminė, kad jaudinasi ir gali apsiverkti.
„Taip būna tiems žmonėms, kuriems rūpi, ką jie daro ir dėl ko daro“, – sakė S.Skvernelis ir čia pat paminėjo, kad „turime kitokių pavyzdžių“ – „grobuonių, slepiančių abejingumą“. Anot jo, „Solidarumas“ buvo Sąjūdžio dalis, „kuri žengė vieną iš pirmų žingsnių, vaduojantis iš komunistinio jungo“, tuo tarpu dalis kitų kolaboravo su buvusiomis struktūromis.
„Užaugote iki solidaus, rimto partnerio, su kuriuo reikia skaitytis, kuris yra konstruktyvus. Laikotarpis – jis nėra lengvas ir niekada nebuvo lengvas, tačiau šiandien yra šventė, noriu kalbėti pozityviai“, – kalbėjo premjeras.
S.Skvernelis nevengė kontrastų: „per paskutinį mėnesį pasiklausius kai kurių politikų, atrodo, kad šalyje mes dar gyvenam XIX amžiuje, nieko nėra, skurde gyvename, niekas nevyksta, viskas sužlugdyta“.
„Kitos šalys tokį kelią ėjo šimtmečiais“, – kalbėjo S.Skvernelis ir pažymėjo, kad Lietuva per tris dešimtmečius gerokai pažengė į priekį.
Jis įteikė Vyriausybės padėką pirmininkei K.Krupavičienei ir kitiems profesinės sąjungos nariams. O pats gavo simbolinę dovaną iš „Solidarumo“ vadovės.
„Jos darbdaviui vadovui kraują varinėja. Kada užsimiršti, pagalvoji, kad viskas pasiekta, tada varikliukas įsijungia ir viską pravarinėja“, – apie profesines sąjungas kalbėjo premjeras.
L.Kukuraitis pastebėjo, kad profesinių sąjungų atstovai „atneša darbuotojams aktualius skausmus“, ir kvietė organizaciją toliau dalintis įžvalgomis, kaip tobulinti socialinę apsaugą.
K.Krupavičienė: norime dirbti 8 valandas per dieną ir išlaikyti šeimą
Renginyje nuogąstauta, kad ne visi Sąjūdžio tikslai buvo įgyvendinti.
„Ne visi žmonės gali išgyventi savo namuose, savo valstybėje, ir priversti kovoti dėl sotesnio duonos kąsnio“, – kalbėjo renginio vedėjas.
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė kalbėjo: „Norėčiau visiems dėkoti ir nesakyti kas kaltas. Mes labai retai susirenkame į šventes. Mes dažniau, ministre pirmininke, mėgstame prie jūsų susirinkti, prie Seimo susirinkti, ir pasakyti savo skausmus“.
Ji akcentavo, kad profesinė sąjunga kartu kūrė šios valstybės pamatus, valstybės struktūras ir „tai, ką šiandien turime“, tarp jų garantinį fondą bankrutuojančių įmonių darbuotojų apsaugai, vaikų išlaikymo fondui ir kt.
K.Krupavičienė išskyrė buvusią socialinės apsaugos ir darbo ministrę Ireną Degutienę, kadangi „ji buvo ta ministrė, kuri padėjo pamatus socialiniam dialogui“. Ji akcentavo, kad toliau dirbama dėl darbo kodekso tobulinimo. Be ekonomistų ir sociologų ar politikų, K.Krupavičienė dėkojo Rūtai Janutienei „už drąsą viešinti darbuotojų problemas“.
„Norime dirbti 8 valandas per dieną, nes vis tik lietuviai dirba labai daug viršvalandžių. (…) norime per 8 valandas uždirbti tokius atlyginimus, už kuriuos galėtume išlaikyti savo šeimas“, – svečiams kalbėjo K.Krupavičienė.