Tokį savo sprendimą agentūra motyvavo geopolitine rizika regione dėl užsitęsusio karo Ukrainoje, pranešė Finansų ministerija.
Pagal „Standard & Poor’s“ metodologiją, po teigiamos ar neigiamos perspektyvos nustatymo agentūra per dvejus metus turi priimti sprendimą dėl šalies skolinimosi reitingo atitinkamai paaukštinimo ar pažeminimo.
„Standard & Poor’s“ kredito reitingų agentūra 2022 metų gruodį, motyvuodama užsitęsusiu karu Ukrainoje, Lietuvos skolinimosi perspektyvą buvo pakeitusi iš stabilios į neigiamą – „A+“ skolinimosi reitingas šaliai suteiktas 2020 metų vasarį.
Agentūros pakoreguotas reitingas išlieka aukštesniųjų investicinių reitingų grupėje.
Analogišką sprendimą penktadienį agentūra priėmė ir dėl Latvijos bei Estijos, jų skolinimosi reitingus atitinkamai sumažindama į „A“ bei „A+“ su stabiliomis perspektyvomis.
„Standard & Poor’s“ laikosi nuomonės, kad Rusijos karas prieš Ukrainą ir geopolitinė rizika regione vidutiniu laikotarpiu turės įtakos Lietuvos viešiesiems finansams, ekonomikos augimui ir konkurencingumai. Vis dėlto agentūra pripažįsta, kad šį poveikį yra sunku prognozuoti.
Ekspertai mano, kad rizikas atsvers įsibėgėjantis ekonomikos atsigavimas dėl stipresnės vidaus ir užsienio paklausos, bei tęsiama apdairi fiskalinė politika.
Pasak „Standard & Poor’s“ analitikų, Lietuvos reitingą stiprina efektyvi šalies ekonominė politika bei narystė euro zonoje, taip pat žemas valstybės skolos lygis. Jie prognozuoja, kad šiemet Lietuvos ekonomika turėtų grįžti prie 2 proc. augimo.
Finansų ministerijos teigimu, „Standard & Poor’s“ agentūrai pakeitus Lietuvos ilgalaikio skolinimosi reitingą, šis susilygino su kitų dviejų agentūrų – „Fitch Ratings“ ir „Moody’s Investment Service“ – suteiktais reitingais.