„Būtina sukurti ir įgyvendinti valstybės garantijų statybos paslaugų eksportui skatinti modelį. Tai turėtų būti fondas, šis tas panašaus kaip „Invega“, jis suteiktų garantijų, o pasibaigus projektams pinigai būtų į fondą grąžinami“, – Vyriausybei pateiktą pasiūlymą aiškina Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Adakras Šeštakauskas, antradienį rašo dienraštis „Verslo žinios“.
Statybos paslaugų eksportas palengva auga: pernai sausį-rugsėjį ne šalies teritorijoje buvo atlikta beveik 223 mln. litų vertės statybos darbų, tuo pačiu laikotarpiu prieš metus jų apimtis siekė 187 mln. litų, tačiau LSA įsitikinusi, kad atsiradus valstybės garantijų sistemai tokių darbų mastas padidėtų 2 ar net 3 kartus.
Daryti tokią prielaidą leidžia Estijos pavyzdys, kur eksportuojantiems statybininkams valstybės garantijos suteikiamos, o statybos paslaugų eksportas, palyginti su visa eksporto struktūra, sudaro gerokai didesnę dalį nei Lietuvoje.
Anot statybininkų, viena sunkiausių sąlygų, ties kuria klumpa Lietuvos statybų įmonės, ypač mažesnės, – Vakarų Europoje galiojantys reikalavimai, kad šias garantijos išduotų bankai ar draudimo bendrovės, turinčios ne mažesnį kaip A kredito reitingą.
Anot A.Šeštakausko, norėdamos pigiau įvykdyti garantinius reikalavimus, Lietuvos statybos įmonės yra priverstos steigti filialus užsienyje – kaip vietinei įmonei, jiems garantijos suteikiamos lengvesnėmis sąlygomis. „Tai, kad steigiamos įmonės užsienyje, eksportuojančiai šaliai nėra naudinga. Juk ten mokami ir mokesčiai“, – nurodo A.Šeštakauskas.