„Kad ir kokių pesimistinių rezultatų laukėme, praėjusių metų duomenys buvo kur kas niūresni, nei prognozavome. Tai blogiausi metai per pastarąjį dešimtmetį. Statybų sektorius smuko 48 proc. – šis skaičius viską pasako“, – dienraščiui „Verslo žinios“ sakė Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Adakras Šeštakauskas.
Statybos visuomet buvo viena iš ekonomikos varomųjų jėgų, paprastai sukurdavo 10 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP), tuo tarpu pernai šis rodiklis sudarė vos 6,3 proc. BVP, nors ir pats BVP sumažėjo 15 proc.
Stojusios statybos smogė ir kitiems sektoriams – sumenko statybinių medžiagų pardavimas. LSA duomenimis, cemento pernai parduota 46 proc. mažiau, keraminių plytų – 47 proc., gelžbetonio – 48 proc., plastikinių langų – 60 proc.
„Iš statybos sektoriaus per sunkmetį buvo atleista apie 50 tūkst. darbuotojų, tai sudaro net 20 proc. atleistųjų. Vadinasi, kas penktas netekęs darbo yra statybininkas“, – teigė A.Šeštakauskas.
Statybų sektoriaus atstovai viliasi, kad šie metai bus geresni. Nors apie pelną dar nesvajojama, atsargiam optimizmui priežasčių yra: viliamasi, jog iš letargo pabus gyvenamoji statyba, atsiras pramoninės statybos užsakymų.
„Bet labiausiai tikėtina, kad darbų duos renovacijos projektai, kurie pernai dar stovėjo, dabar stoviniuoja, bet į metų pabaigą turėtų įsibėgėti“, – teigė A.Šeštakauskas.
Jo prognozėmis, šiemet statybų sektorius stabilizuosis, o 2011–2012 m. jau turėtų pradėti kapanotis pirmyn, nes gyvenimas nestovi: reikia ir naujų būstų, ir mokyklų, kiti visuomeninių bei komercinių pastatų.