Stumiasi kelią draudimas prekybos centrams veikti sekmadienį ir per šventes

Seimas po pateikimo priėmė svarstyti Remigijaus Žemaitaičio siūlymą, kuriuo parduotuvėms būtų draudžiama prekiauti paskutinį mėnesio sekmadienį ir švenčių dienomis. Parlamentarai išreiškė lūkestį, kad komitetuose šis draudimas gali išsiplėsti – apimti visus sekmadienius.
Prekybos centre
Prekybos centre / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Mažmeninėms prekybos įmonėms draudžiama dirbti teikiant prekybos paslaugas kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį ir švenčių dienomis“, – tokią eilutę į Darbo kodeksą siūlo įtraukti R.Žemaitaitis.

Ir Seimas tokį pasiūlymą priėmė po pateikimo – už balsavo 76 nariai, prieš balsavo tik 1, o susilaikė – 6 Seimo nariai.

Diskutuodami parlamentarai išsakė pozicijas, kad toks draudimas būtų naudingas tik tokiu atveju, jei apimtų visus sekmadienius – ne vieną per mėnesį. Tokius papildomus siūlymus planuojama teikti komitetų posėdžiuose. Siūlymą į draudimą įtraukti visus sekmadienis pateikė Algirdas Butkevičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

„Įstatymo projektą parengti paskatino esama situacija, kuomet valstybinių ir kitų švenčių dienomis yra dirbama mažmeninės prekybos įmonėse, t.y. pramoninių prekių parduotuvėse, didžiuosiuose prekybos centruose. Dėl šios priežasties aptarnaujantys darbuotojai netenka galimybės deramai paminėti švenčių, dalyvauti joms skirtuose renginiuose, minėjimuose ar praleisti laiką kartu su savo šeimomis. Taip pat atsižvelgiama į darbuotojų viešai teikiamas pastabas dėl ne visada tinkamo apmokėjimo už darbą švenčių dienomis“, – dėstė R.Žemaitaitis.

Valstietis Tomas Tomilinas ragino kolegas palaikyti tokią iniciatyvą.

„Deja verslas nerodo socialinės atsakomybės ir nesilaiko to susitarimo, kurio iniciatorius yra socialinės apsaugos ir darbo ministras, nuo vasario su prekybos centrais ta diskusija tęsiasi“, – sako T.Tomilinas ir pasigenda verslininkų gebėjimo susitarti dėl socialinių sąlygų darbuotojams

Julius Sabatauskas abejojo – anot jo, siūloma keisti ne tą įstatymą.

„Nesu tikras ar čia šį įstatymą reikia taisyt, ar Darbo kodeksą? Čia labiau kalbama apie ūkio subjektų teises ir pareigas, o ne santykiuos su darbuotojais, ką apibrėžia Darbo kodeksas. Galbūt pagrindinis komitetas svarstydamas šį projektą ras tą būdą, kur ir kokioje vietoje įdėti tokį teisinį reguliavimą“, – sako J.Sabatauskas.

15min jau rašė, kad R.Žemaitaičio siūlymas riboti prekybą vieną sekmadienį per mėnesį – pereinamasis laikotarpis.

„Manau, kad turi būti pereinamasis periodas kaip ir Lenkijoje, kuri taip pat neuždraudžia iškart. Tai neturi būti kardinalus ir griežtas sprendimas. Dabar siūlymas nedirbti tik paskutinį mėnesio sekmadienį ir švenčių dienomis. Patys prekybos centrai po alkoholio prekybos ribojimo pradėjo svarstyti, ar verta dirbti tą patį sekmadienį tiek valandų. Vienas prekybos centras sutrumpino valandas drastiškai („Norfa“), kiti irgi svarsto, ar trumpinti darbo laiką“, – 15min kalbėjo R.Žemaitaitis.

Jis prisiminė, kad parlamente ir anksčiau buvo siūlymų uždrausti prekybą sekmadieniais.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eurai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eurai

„Mes tada svarstėme, nepritarėme, nes gana didelis mokestinis netekimas yra. Pirmus metus buvo skaičiuojama, kad per įvairius mokesčius valstybės biudžetas neteks 80 mln. eurų“, – sakė jis. Jeigu parduotuvės nedirbtų tik vieną sekmadienį per mėnesį, biudžetas iš pradžių netektų 7 mln. eurų.

„Bet, jeigu tai būtų daroma laipsniškai per ateinančius ketverius metus, atsirastų vietinės krautuvėlės, mažieji turgeliai, mažieji gamintojai, ir tuos netekimus kompensuotų“, – pridūrė parlamentaras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis