Susisiekimo ministerijai priklausančio bene didžiausio valstybės įmonių portfelio pertvarką oro ir vandens susisiekimo, geležinkelių, kelių priežiūros srityse ministras Vašingtone aptarė su Pasaulio banko ir Tarptautinio valiutos fondo ekspertais.
„Lietuvos pažanga pertvarkant susisiekimo sektoriaus valstybės įmones yra gerai matoma ir palankiai vertinama tarptautinių organizacijų, kartu su kitomis pažangiomis valstybėmis ieškome efektyviausių sprendimų, dalinamės patirtimi ir ateities planais. Ne mažiau svarbu, kad šiuo metu įgyvendinama pertvarka bus naudinga valstybei – leis pagerinti įmonių valdymą ir padidinti jų veiklos efektyvumą, pritraukti įvairesnių formų kapitalo bei investicijų“, – susitikimuose su JAV pareigūnais kalbėjo susisiekimo ministras M.Skuodis.
Šiemet rugsėjį Seimas pritarė, kad keturios susisiekimo sektoriaus įmonės – Lietuvos oro uostai, „Oro navigacija“, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija ir Vidaus vandens kelių direkcija – taptų akcinėmis bendrovėmis. 100 procentų jų akcijų valdys valstybė. Pertvarką planuojama įgyvendinti iki 2022 metų pabaigos. Seimo rudens sesijoje planuojama svarstyti ir dar vienos valstybės įmonės – Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) – pertvarką. Baigus LAKD reformą, Susisiekimo ministerijos žinioje nuo 2023 metų neliktų valstybės įmonių. Šių penkių įmonių pajamos pernai siekė 113,7 mln. eurų.
Ministro susitikimuose su Pasaulio banko viceprezidentu Indermitu S. Gilliu, TVF vykdomuoju direktoriumi, atstovaujančiu Šiaurės ir Baltijos šalių grupei, Mika Poso, TVF misijos vadovu Lietuvai Borja Gracia buvo aptartos galimybės daugiau įtraukti Lietuvą į tarptautines šių institucijų diskusijas ir pateikti jos vykdomos valstybės valdomų įmonių pertvarkos modelį kaip pavyzdį kitoms šalims.
Susisiekimo ministras M.Skuodis pabrėžė, kad pakeitus šių įmonių valdymo modelį bus sudarytos sąlygos šiose įmonėse taikyti aukštesnius valdymo ir skaidrumo standartus, diegti geriausią korporatyvinio valdymo praktiką. Taip pat bendrovės galės steigti antrines įmones ir taip efektyviau valdyti verslo riziką. Ministro teigimu, stiprios Lietuvos susisiekimo sektoriaus įmonės prisidės prie inovacijų kūrimo ir transporto sektoriaus plėtros. Taip pat Lietuva mažina įstaigų, atstovaujančių valstybei valdant įmones, skaičių, taip koncentruodama kompetencijas.
Valstybės įmonių pertvarka Lietuvoje vykdoma įgyvendinant Vyriausybės programą bei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos rekomendacijas peržiūrėti, supaprastinti ir suvienodinti valstybės valdomų įmonių teisines formas. Mažinti valstybės įmonių skaičių ragina ir Pasaulio bankas bei Tarptautinis valiutos fondas.