JAV dolerio kurso kreivė paskutiniu metu žengia aukštyn.
JAV doleris įgauna „saugios valiutos“ statusą
AB „SEB bankas“ finansų rinkų departamento rinkos tyrimų skyriaus vadovas Kristupas Manstavičius Verslosavaite.lt teigė, kad esant suirutei finansų rinkose JAV doleris įgauna saugesnės valiutos statusą, todėl ganėtinai išaugo dolerio paklausa.
AB bankas „Hansabankas“ prekybos departamento valiutų prekybos skyriaus dileris Mindaugas Žeimys teigė, kad pagrindinė JAV dolerio stiprėjimo priežastimi yra užsienyje investuotų lėšų susigrąžinimas į JAV bei didesnis susirūpinimas Europos finansinės sistemos stabilumu nei JAV.
JAV dolerio stiprėjimas euro atžvilgiu yra palanki aplinkybė Europos ekonomikai.
Dėl šių priežasčių doleris nuo rugsėjo pabaigos euro atžvilgiu pabrango 10 JAV centų.
Planas geras, bet nepakankamas
Pasak K.Manstavičiaus, dolerio atsigavimui įtakos turėjo ir JAV finansų sektoriaus gaivinimo planas, nepaisant to, kad šis planas pareikalaus itin daug pinigų, tikriausiai lems rekordiškai didelį biudžeto deficitą, valstybės skolos ženklų padidėjimą ir panašiai.
„Nordea bank Lietuva“ Nordea markets vyresnysis vadybininkas Jaroslav Suchodolski teigė, kad JAV gaivinimo planas, investuotojų nuomone – nepakankamas.
„Žiūrint iš kitos pusės – šis planas didina JAV skolą, todėl manoma, kad šis gaivinimo planas turėtų neigiamai paveikti JAV dolerio kursą“, – Verslosavaite.lt sakė J.Suchodolski.
Bazinių palūkanų normų mažinimas neišspręs problemų
M.Žeimys Verslosavaite.lt teigė, šešių šalių centrinių bankų koordinuotas bazinių palūkanų sumažinimas turėjo suteikti daugiau pasitikėjimo finansų rinkoms, tačiau jau dabar yra svarstoma, kad šis poveikis gali būti trumpalaikis ir, kad bazinių palūkanų mažinimas neišsprendžia bankinės sistemos likvidumo problemų.
„DnB Nord banko“ finansinių produktų pardavimo skyriaus vadovas Artūras Kampanas teigė, kad sumažinus bazines palūkanas, skirtumas tarp dolerio ir euro kursų nepakito.
„Jis šiuo metu skirtumas išliko toks pats, nes bazinę palūkanų normą sumažino ir vieni, ir kiti. Šiuo atveju JAV dolerio kursui kilti impulso kaip ir nebuvo“, – Verslosavaite.lt sakė A. Kampanas.
Euras pigs dolerio atžvilgiu?
Violeta Klyvienė, „Danske Bank“ vyresnioji analitikė Baltijos šalims teigė, kad euro ir dolerio kurso ateitis visų pirma priklausys nuo to, kaip rinkos įvertins JAV patvirtintą paramos planą finansų rinkoms, bei Europos valstybių vyriausybių pastangas užtikrinti rinkų stabilumą.
Euro ir dolerio kurso ateitis priklausys nuo to, kaip bus įvertintas JAV paramos planas finansų rinkoms.
„Vertinant šiandieninę padėtį, tai galėtų lemti tolesnį euro pigimą dolerio atžvilgiu“, – Verslosavaite.lt sakė V.Klyvienė.
J.Suchodolski manymu, metų bėgyje palūkanų normų skirtumas tarp euro ir JAV dolerio pasikeis dolerio naudai.
„Manau, kad po metų euro kursas dolerio atžvilgiu bus 1,25, tačiau esant tokiai situacijai pasaulio rinkose situacija gali labai greitai pasikeisti“, – mano J. Suchodolski.
Padidėjus dolerio kursui, kils ir naftos kaina?
AB bankas „Finasta“ analizės departamento makroekonomistė Rūta Medaiskytė pastebi, kad JAV dolerio stiprėjimas euro atžvilgiu yra palanki aplinkybė Europos ekonomikai. „Jau kurį laiką daugumos Europos gamintojų eksportas buvo pasidaręs sąlyginai brangesnis dėl gana ilgą laiką silpnesnės JAV valiutos. Tad dabartinė kurso tendencija sudarys sąlygas gerėti Europos gamintojų konkurencingumui tarptautinėje rinkoje“, – Verslosavaite.lt sakė R. Medaiskytė.
Pasak jos, dolerio atsigavimu džiaugsis ne visi, nes JAV doleris tebėra pagrindinė valiuta atsiskaitant naftą.
Stiprus JAV doleris neleis pilnai pasidžiaugti naftos kritimu.
Trys labiausiai tikėtini scenarijai
V.Klyvienė teigė, kad „Danske banko“ analitikai turi tris galimus labiausiai tikėtinus scenarijus.
Pirmasis – finansų krizės tęsis ir nesilpnės, bent jau iki šių metų pabaigos, JAV ir Europos ekonomikas ištiks recesija.
Antrasis (bazinis) scenarijus: tiek Amerikos, tiek eurozonos ekonomikos toliau lėtės, tačiau atsigavimas prognozuojamas 2009-aisiais, pamažu atsigaunant ir finansų rinkoms. Trečiuoju atveju taip pat prognozuojamas ir ekonomikos lėtėjimas, ir jos atsigavimas, tačiau nuosmukis nebus didelis.
„Pirmojo scenarijaus atveju JAV doleris euro atžvilgiu toliau brangs, atrojo – euro kursas nežymiai pakils, trečiojo scenarijaus atveju matysime ženklų euro kurso kilimą dolerio atžvilgiu“, – teigė V. Klyvienė.