Specialistų teigimu, statančių ar potencialiai galinčių plėtoti nekilnojamojo turto projektus įmonių yra dar mažiau – įvairiais vertinimais, jų yra apie trys dešimtys, antradienį rašo dienraštis „Verslo žinios“.
Pasak nekilnojamojo turto agentūros „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovo Sauliaus Vagonio, ne visos išgyvenusios nekilnojamojo turto plėtros bendrovės turi kapitalo ir yra pajėgios vykdyti naujus projektus.
„Jeigu išgyvenai, bet neturi potencialo vykdyti savo veiklos, tai klausimas, ar esi rinkos dalyvis“, – teigė S.Vagonis.
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA), vienijanti profesionalius nekilnojamojo turto plėtotojus, šiuo metu turi 30 narių – tiek jų buvo ir 2005 metais. Tuo tarpu rinkos bumo metais asociacija turėjo beveik dvigubai daugiau narių negu dabar.
Anot LNTPA direktorės Dalios Bardauskienės, rinkoje išsilaikiusių bendrovių sėkmę lėmė patirtis, realus padėtis vertinimas ir tikslesnis įvykių prognozavimas, ilgalaikės veiklos siekis, o ne noras susiklosčius palankioms sąlygoms nugriebti grietinėlę.
„Dažniausia nekilnojamojo turto plėtotojų nesėkmių priežastis – nesugebėjimas susitvarkyti su pinigų srautais. Arba buvo per daug prisiskolinta, arba per daug įsigyta turto, kad jos nebegalėjo vykdyti savo įsipareigojimų ir reikėjo skelbti bankrotą“, – sakė S.Vagonis.
Kita dalis išnykusių plėtotojų – vienam ar keliems projektams specialiai įkurtos bendrovės, kurios baigusios objektą tiesiog nebetęsė veiklos. Prie kai kurių plėtotojų bankrotų prisidėjo ir griozdiška teisinė bazė, sudėtinga teritorijų planavimo sistema.