Prieš ketverius metus į Seimą buvo išrinkti penki milijonieriai, o šiemet jų pateko daugiau –aštuoni, nors rinkimuose iš viso dalyvavo 25. Tarp į Seimą išrinktų milijonierių atsidūrė ir 3 naujokai, iki šiol niekada nesėdėję Seimo nario kėdėje.
Tiesa, aštuoni milijonieriai atsiskleidžia iš oficialių politikų turto deklaracijų. O vertinant parlamentarų bendrą šeimos turtą – ne tik Seimo nario, bet ir jo sutuoktinio – milijonierių šeimai atstovaujančių parlamentarų bus daugiau – 13.
15min politikus surikiavo pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) ir Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) viešai skelbiamas kandidatų į Seimą ir jų šeimos narių turto deklaracijas. Į turto vertę neįtraukėme paskolintų ir negrąžintų lėšų, taip pat neišskaičiavome pasiimtų paskolų.
1 vieta. Dainoras Bradauskas – 3,16 mln. eurų
Turtingiausias naujai išrinkto Seimo narys – Dainoras Bradauskas, išrinktas su „Nemuno aušra“.
Jis yra ilgamečio Seimo nario, socialdemokrato Broniaus Bradausko sūnus, buvęs Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas, prieš septynerius metus atleistas iš pareigų už šiurkščius tarnybinius pažeidimus.
D.Bradauskas VRK pateiktoje deklaracijoje nurodo, kad yra įmonės „Bartžuvė“ akcininkas.
Bendros šeimos turto vertės nustatyti nepavyko, nes aktyvioje politikoje kurį laiką nesimačiusio D.Bradausko ir jo sutuoktinės turto deklaracijos už praėjusius metus VMI nepateikia.
2 vieta. Gintautas Paluckas – 2,79 mln. eurų
Buvusio Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko Gintauto Palucko turtas vertinamas 2,79 mln. eurų.
Didžioji turto dalis – įmonių akcijos. Politikas deklaracijoje VRK nurodo esantis įmonių „Garnis“, „Emus“ akcininkas. Socialdemokratas pasiskolinęs 226 tūkst. eurų.
Bendras šeimos turtas kartu su sutuoktine Ilma Palucke siekia beveik 2,9 mln. eurų.
3 vieta. Ignas Vėgėlė – 1,86 mln. eurų
Trečioje vietoje atsiduria Ignas Vėgėlė, išrinktas su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Jis deklaracijoje VRK nurodo, kad dar yra paskolinęs 1,3 mln. eurų.
I.Vėgėlės šeimos turto bendros vertės nustatyti nepavyko, nes politikos naujoko ir jo žmonos Linos Vėgėlienės turto deklaracijos už praėjusius metus VMI nepateikia.
4 vieta. Artūras Zuokas – 1,56 mln. eurų
Vienmandatėje Naujininkų-Rasų apygardoje išrinkto „Laisvės ir teisingumo“ partijos lyderio Artūro Zuoko turtas siekia 1,56 mln. eurų, o gautos paskolos – 485 tūkst. eurų.
Buvęs Vilniaus miesto meras A.Zuokas yra įmonių „Isala“, „BNA grupė“ ir „Trakų miesto Žalgirio jachtklubo“ akcininkas. Būtent įmonių akcijos, vertos daugiau nei milijoną eurų, sudaro didžiąją šio politiko turto dalį.
A.Zuokas taip pat nurodo turintis 485 tūkst. eurų paskolų.
Bendra šeimos turto vertė kartu su sutuoktine Augusta Zuoke – 1,56 mln. eurų.
5 vieta. Arminas Lydeka – 1,36 mln. eurų
Penktoje vietoje atsiduria Liberalų sąjūdžio narys Arminas Lydeka, deklaravęs 1,36 mln. eurų turto.
Tačiau bendras šeimos turtas siekia 2,38 mln. eurų, nes žmona Olga Brigita Lydekienė taip pat už 2023 metus deklaravo per milijoną eurų turto, rodo VMI duomenys.
Prieš ketverius metus Arminas Lydeka taip pat pateko į turtingiausių Seimo narių gretas, nors jo sukauptas turtas dar nesiekė milijono eurų. VRK duomenimis, 2020 metais jis buvo užgyvenęs turto, verto 856 tūkst. eurų.
6 vieta. Šarūnas Birutis – 1,07 mln. eurų
Dar vienas milijonierius naujai išrinktame Seime – socialdemokratas Šarūnas Birutis, kurio turtas siekia 1,07 mln. eurų. Politikas dar nurodo suteikęs paskolų už 155 tūkst. eurų.
Bendra šeimos turto vertė – beveik 2 mln. eurų, nes žmona Rasa Birutienė deklaravo turto už 899 tūkst. eurų.
7 vieta. Bronis Ropė – 1,06 mln. eurų
Septintas sąraše yra Europos Parlamente dešimtmetį dirbęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Bronis Ropė.
Bendras šeimos turtas kartu su žmona Danute Ropiene siekia 1,45 mln. eurų.
8. Kazys Starkevičius 1,03 mln. eurų
Paskutinis sąrašą užbaigia konservatorius, žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.
Bendras šeimos turtas su sutuoktine Rasa Starkevičiene – 1,04 mln. eurų.
Milijonierių šeimoms atstovauja ir daugiau
Vertinant pagal bendrą šeimos turtą, milijonierių Seime yra ir daugiau.
Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis pagal turto deklaracijas milijonų neuždirbo, bet jo žmona Austėja Landsbergienė, sukūrusi privačių mokyklų ir darželių tinklą, turto turi už 17,7 mln. eurų. Bendra šeimos turto vertė – 18,1 mln. eurų. Tiesa, G.Landsbergis po nesėkmingų rinkimų pareiškė, kad trauksis ir iš partijos pirmininko pareigų, ir iš Seimo.
Kitas konservatorius Dainius Kreivys yra vienas iš „Moki veži“ prekybos tinklą valdančios įmonės „Catus“ akcininkų. Jis nurodo, kad jo valdomo turto vertė – 925 tūkst. eurų. Bendras šeimos turtas su sutuoktine Dalia Kreiviene siekia 1,5 mln. eurų.
Milijonierių šeimai atstovauja ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Valius Ąžuolas, kurio bendras turtas su sutuoktine Sandra Ąžuoliene siekia 1,22 mln. eurų.
Liberalų sąjūdžio atstovės Editos Rudelienės ir vyro Henriko Rudelio šeimos bendras turtas siekia 1,14 mln. eurų.
Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen deklaravo turto už 322 tūkst. eurų, tačiau kartu su vyru Peteriu Heine Nielsen šeima turi turto už 1,03 mln. eurų.
Praėjusią kadenciją tarp į Seimą patekusių milijonierių taip pat buvo Ramūnas Karbauskis, Antanas Guoga, Valdemaras Valkiūnas ir Kęstutis Glaveckas.
Medijų rėmimo fondas projektui „Naujoji valdžia: turtai, verslai ir įtaka“ skyrė 9000 Eur dalinį finansavimą.