Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sutartis su „Hitachi“ aptvers Visagino AE slaptumo siena

Visagino atominės elektrinės (VAE) statyba bus ne tik ilgalaikė, brangi, bet ir nepaprastai slapta. Koncesijos sutartis su strateginiu investuotoju – japonų kompanija „Hitachi“ apribos galimybes gauti informacijos apie projektą, net jei Lietuvos įstatymai tai leis. Išimtis bus duomenys, kuriuos panorės viešinti pati jėgainė arba „Hitachi“, turėsianti penktadalį jos akcijų.
„Hitachi“
„Hitachi“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

D.Radzevičius: teisę rinkti informaciją riboja tik įstatymas

Energetikos ministerijos tinklalapyje paskelbtoje Koncesijos sutartyje su „Hitachi“ yra punktas, pavadintas „Informacijos laisvė“.

Jame teigiama: „Šalys susitaria ir Lietuvos Respublika užtikrina, kad joks visuomenės narys neturi teisės gauti (kad būtų išvengta abejonių, įskaitant bet kurį Lietuvos Respublikos subjektą ir bet kurį informacijos gavėją pagal 13.4.2 punktą (Leistinas atskleidimas)) Lietuvos Respublikai pateiktos informacijos apie projektą pagal galiojančius įstatymus dėl informacijos laisvės.“

Lietuva esą turi teisę atskleisti informaciją apie projektą pagal punktą, reglamentuojantį konfidencialumą.

Minėtas punktas „Leistinas atskleidimas“ leidžia Lietuvai teikti konfidencialią informaciją tarnautojams, darbuotojams, atstovams ir tarpininkams ar susijusioms bendrovėms tiek, kiek tai susiję su VAE projekto vykdymu ir pan.

„Išeina, kad joks subjektas, nė vienas žmogus negalės gauti jokios informacijos“, – 15min.lt teigė Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Informacijos laisvė įtvirtinta ir Visuomenės informavimo įstatyme: kiekvienas turi teisę nevaržomai rinkti, gauti ir skleisti informaciją.

Jis pabrėžė, kad teisę gauti ar rinkti informaciją gali apriboti tik įstatymas. Lietuvos įstatymai esą leidžia gauti informaciją ne tik iš valstybės institucijų, bet ir iš įmonių.

Konstitucija draudžia kliudyti ieškoti, gauti ir skleisti informaciją. Ši laisvė gali būti ribojama tik įstatymu, jei tai būtina apsaugoti žmogaus sveikatai, garbei ir orumui, privačiam gyvenimui, dorovei ar ginti konstitucinei santvarkai.

Informacijos laisvė įtvirtinta ir Visuomenės informavimo įstatyme: kiekvienas turi teisę nevaržomai rinkti, gauti ir skleisti informaciją. Įstatymas leidžia rinkti informaciją ir ją skelbti visuomenės informavimo priemonėse.

„Šita sutartis yra tarp valstybės ir verslo subjekto. Tai juk ne šiaip uabas, bet valstybė. Ji leis iš mokesčių surinktus pinigus, mūsų visų uždirbtus“, – stebėjosi D.Radzevičius. Anot jo, sutartį turėtų kruopščiai išanalizuoti teisininkai, kad vėliau, pavyzdžiui, žiniasklaidai ar pavieniams žmonėms dėl tam tikros informacijos atskleidimo netektų bylinėtis.

Teisingumo ministerija turėjo pastabų dėl sutarties

Kaip 15min.lt informavo energetikos viceministras Žygimantas Vaičiūnas, dėl Koncesijos sutarties vyko intensyvios derybos tarp Lietuvos ir bendrovės „Hitachi“. Tekstas kartu su naujos AE projektui reikalingais įstatymais buvo derintas su suinteresuotomis institucijomis, buvo gauta Finansų ministerijos išvada.

Koncesijos sutarties projektas turėjo pereiti ir Teisingumo ministerijos filtrą. Po analizės jos tarnautojai Energetikos ministerijai pateikė pastabų.

„Kadangi dokumentas yra riboto naudojimo, pastabų komentuoti negalime“, – 15min.lt teigė ministro Remigijaus Šimašiaus patarėja ryšiams su visuomene Vaida Vincevičiūtė.

Jei pritars „Hitachi“, viešins net vidiniam naudojimui skirtus duomenis?

„Konfidenciali bus detali specifinė informacija, ypač susijusi su technologiniais sprendimais ar komerciškai jautria informacija (tokio pobūdžio projektuose tai yra įprasta praktika), tačiau bet kuriuo atveju nepažeidžiant galiojančių teisės aktų reikalavimų“, – pažymėjo viceministras Ž.Vaičiūnas.

Pasak jo, cituotos nuostatos skirtos tam, kad „sutarties šalys nepradėtų nekontroliuojamai skleisti konfidencialios informacijos, toks ribojimas yra pagrįstas ir proporcingas“.

„Nuogąstavimai, kad bus draudžiama teikti bet kokią informaciją apie projektą, nėra visiškai tikslūs“, – pabrėžė ministerijos atstovas.

Jo tikinimu, teikti informaciją bus galima vadovaujantis Lietuvos įstatymais, tam tikrais sutartyje numatytais atvejais ir atskiru šalių susitarimu.

„Koncesijos sutartis nėra ir negali būti viršesnė už Lietuvos įstatymus. Todėl, pagal Koncesijos sutartį, informacijos atskleidimas nebus ribojamas, jei strateginio investuotojo ar projekto įgyvendinimo bendrovės teikiama informacija valstybės institucijoms apie projektą bus skirta viešinimui ir nebus konfidencialaus pobūdžio“, – pabrėžė Ž.Vaičiūnas.

Gavus projekto įgyvendinimo bendrovės ir „Hitachi“ pritarimą, esą net ir vidaus naudojimui skirta informacija galės būti viešinama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų