Sutaupyti padeda ir tinkamos lemputės
VILNIUS TECH ekspertė, prieš renkantis lemputes, pataria atkreipti dėmesį į reikalingą šviesos intensyvumą bei į spalvinę temperatūrą, t.y. kokios šviesos norima – šaltai baltos, ar šiltai baltos. Kitaip interjere susirinks skirtingų spalvinių temperatūrų šviesos šaltiniai.
Jei tai ne kryptiniai šviesos šaltiniai, kurie turi konkrečią paskirtį – apšviesti konkretų objektą, renkantis šviesos šaltinį reikėtų rinktis, kad skleidžiamas šviesos srautas sklistų didžiausiu kampu. Tuo pačiu rinktis skaidrius šviestuvus, kad šviesos srautas pasklistų po visą erdvę. Reikėtų įvertinti galingumą, kad neiškiltų akinimo problemos. Jei reikia apšviesti konkrečią darbo vietą, patogiausia to išvengti renkantis atspindėtos šviesos šviestuvus.
„Taupymas šviesos šaltiniuose vyksta tada, kai jie nedirba. Tačiau galima taupyti renkantis tokius šviesos šaltinius, kad kuo didesnis elektros energijos kiekis būtų paverstas į šviesos srautą. Tuo pasižymi šviesos diodai, taupiosios elektros lemputės. Neverta pulti keisti visų šviesios šaltinių į šviesos diodus, nes jų kaina nėra tokia jau maža. Tačiau sugedus šviesos šaltiniui ir renkantis naują, derėtų apie tai pagalvoti“, – sako VILNIUS TECH profesorė.
„Tam tikri šviesos šaltiniai, pavyzdžiui, dujų išlydžio lempos, daugiau elektros energijos naudoja įjungimo metu. Todėl reikėtų pagalvoti ar tikrai verta jas kiekvieną kartą gesinti? Gerokai efektyviau – lemputes pakeisti į šviesos diodus su judesio davikliais“, – pataria S.Tolvaišienė.
Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad pagrindiniai elektros energijos naudotojai yra tie prietaisai, kurie turi indikacines lemputes, parodančias ar prietaisas veikia, ar ne. Prietaisai, kurie jų neturi, nevartoja elektros energijos, jei ir yra įjungti į elektros tinklą.
Prietaisai, naudojantys daugiausiai elektros energijos
VILNIUS TECH ekspertės teigimu, be elektros prietaisų buityje išsiversti yra beveik neįmanoma. O ir alternatyvos, deja, bet skurdokos. Skalbti rankomis ar atsisakyti kavos aparato, deja, bet nepavyks. Tačiau prietaisus, kuriems reikia didesnių momentinės galios resursų, pavyzdžiui, elektriniam arbatinukui, reikėtų naudoti atsakingiau.
„Derėtų užvirinėti tik reikalingą vandens kiekį, o ne pilną arbatinuką. Kavos aparatui įsijungus, kavą darytis ir kolegoms, nes kitu atveju vėl reikės papildomai kaitinti vandenį. Bendros kavos pertraukėlės turėtų tapti kasdienybe“, – dėmesį atkreipia S.Tolvaišienė.
Renkantis buitinius prietaisus profesorė pataria dėmesį atkreipti į prietaiso energetinį efektyvumą, t.y. energetinę klasę. Daliai buitinių prietaisų jau prieš metus buvo pakeisti reikalavimai ir iš A klasės jie pasikeitė į E ar F, o gal net ir į G klases. Todėl prieš įsigyjant naują elektrinį prietaisą, reikėtų paieškoti, kad jis atitiktų nors B, o geriausiu atveju, A energetinę klasę.
Saulės elektrinės. Ar verta įsirengti?
Pasak profesorės, saulės elektrinės, kol kas elektros energiją gamina tik dieną. Kol kas, nes jau atsiranda eksperimentiniai tyrimai įdarbinti jas ir naktį.
„Deja, jas įsirengiant reikia turėti ir keletą palankių veiksnių – įrengti tinkamą vietovę, apskaičiuoti reikalingas galias, ar užteks tik saulės elektrinės, ar reikės jungtis į bendrą tinklą, ar užteks galios tik autonominei sistemai, ar užteks jų generuojamos galios žiemos laikotarpiu ir pan. Tam, kad saulės elektrinė dirbtų reikiamu galingumu, reikalinga saulė. Jungiantis į tinklą, derėtų nepamiršti ir saugojimo mokesčio, kuris, pastaruoju metu, didėja“, – pasakoja VILNIUS TECH ekspertė.
Ji pabrėžia, kad jeigu visi išvardinti faktoriai palankūs – saulės elektrinės yra vienas iš būdų generuoti elektros energiją pačiam. Kalbant apie saulės elektrinių įrengimą ant daugiabučių susiduriama su problema. Dažniausiai ant stogo nėra tiek ploto, kad būtų įmanoma įsirengti galingesnes saulės elektrines. Pavyzdžiui, mokyklos nedirba vasarą, todėl taip pat reikėtų įvertinti pasaugojimo mokesčius ir skaičiuoti, ar tikrai pavyks sutaupyti.