Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Svarbiausių Rusijai pritaikytų sankcijų sąrašas: ką jos padarys šios šalies ekonomikai

Vakarams savaitgalį apsisprendus dėl griežtesnio sankcijų paketo karą Ukrainoje sukėlusiai Rusijai, ekspertai sako, kad šiuo žingsniu pereita nuo „kosmetinių iki beprecedenčių“ veiksmų. Ekonomistų teigimu, priemonės prieš Rusijos finansų sistemą palieka tik sudėtingas išeitis. „Rusijos centrinio banko galimybės stabilizuoti rublio kursą ir ekonomiką yra labai ribotos”, – 15min sakė „Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas. 15min pateikia sąrašą svarbiausių sankcijų, dėl kurių Vakarai jau yra apsisprendę.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas

Ketvirtadienį Europos Sąjunga apsisprendė dėl dalies sankcijų, pavyzdžiui – užšaldyti Rusijos lyderių turtą Europos Sąjungoje, taikyti apribojimus dalies prekių eksportui, tačiau jau savaitgalį buvo priimti gerokai ryžtingesni veiksmai.

„Sakyčiau, kad dabartinis sankcijų paketas tikrai yra atgrasantis ir pakankamai griežtas. Tai tikrai pozityvi žinutė, nes matyti, jog Rusijos karo eskalavimas labai suvienijo Europą. Europa pagaliau rėmėsi labai konkrečių griežtų veiksmų tam, kad sustabdytų Rusijos puolimą“, – 15min sakė „Brandnomika“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aleksandras Izgorodinas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aleksandras Izgorodinas

Tuo metu Ž.Mauricas priimtus sprendimus vadino beprecedenčiais.

„Situacija nuo penktadienio skiriasi kaip diena nuo nakties. [Pereita] nuo kosmetinių ir labiau Rusiją ilguoju laikotarpiu paveikiančių veiksmų. Šiandien nuotaika rinkose yra visiškai kita ir sankcijos yra beprecedentės. Turbūt retas tikėjosi, kad jos bus tokios stiprios“, – kalbėjo ekonomistas.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Žygimantas Mauricas
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Žygimantas Mauricas

Reaguojant į sankcijų mastą, Rusijos rublis pirmadienį smigo į žemumas, o akcijų biržos nuspręsta iš viso neatidaryti. Rusijos rublis JAV dolerio atžvilgiu pirmadienį nuvertėjo beveik 30 proc. Remiantis „Bloomberg News“, rublis atpigo 27 proc. iki 114,33 už vieną JAV dolerį.

15min pateikia sąrašą sankcijų, dėl kurių Vakarai jau yra apsisprendę ir ką tai reikš Rusijos ekonomikai.

Bankų atjungimas nuo SWIFT

Šeštadienį priimtas Vakarų sprendimas atjungti Rusijos bankus nuo tarptautinių atsiskaitymų sistemos SWIFT nuskambėjo bene garsiausiai. Ir ne be reikalo – ekspertai sako, kad šis žingsnis suduos rimtą smūgį Rusijos ekonomikai.

„Tai labai retas atvejis. Atstumtos iki šiol buvo tik Iranas ir Šiaurės Korėja, nors Iranas jau yra sugrįžęs. Tai sumažins [Rusijos] galimybes importuoti ir eksportuoti produktus, nes atsiskaitymai su užsienio šalimis taps beveik neįmanomi. Gaus mažiau valiutos iš užsienio ir tai nepadės rublio kurso stabilizavimui“, – 15min sakė Ž.Mauricas.

Kaip rašo BBC, tam tikrų Rusijos bankų pašalinimas iš SWIFT sistemos, per kurią atliekami trilijonų dolerių vertės sandoriai, skaudžiai smogs ekonomikai ir, Baltųjų rūmų žodžiais tariant, privers šalį atlikti mokėjimus „telefonu arba faksu.”

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./SWIFT
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./SWIFT

Pasak BBC, 2012 m. nuo SWIFT sistemos atjungus Iraną dėl jo branduolinės programos, šalis prarado 30 proc. savo užsienio prekybos.

Kol kas neaišku, kokie Rusijos bankai bus atjungti nuo SWIFT sistemos, tačiau manoma, jog tai paveiks 70 proc. bankų rinkos.

A.Izgorodino manymu, tai – pačios veiksmingiausios sankcijos, duosiančios trigubą efektą.

„Tai reiškia tiesioginius praradimus Rusijos bankams ir Rusijos įmonėms, nes atjungimas nuo SWIFT reiškia, kad sutrinka komunikacija tarp rusiškų ir vakarietiškų bankų. Ir rusiški bankai, ir jų įmonės patiria nuostolių, nes nebegali daryti pavedimų ir gauti pinigų už parduotas prekes“, – kalbėjo ekonomistas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rubliai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rubliai

Be to, šis Vakarų žingsnis sukels paniką ir Rusijos visuomenėje. Pastebima, kad žmonės jau puolė atsiimti savo indėlių iš bankų – ekonomistas prognozuoja, kad tai darys ir toliau.

„Šiandien Rusijos rublis krito, žmonės eina į bankus atsiimti pinigų. Tai sukelia tiesioginę grėsmę Rusijos bankų sistemai, kadangi centrinis bankas tiesiog privalės kažką daryti, įsikišti ir padėti bankų sistemai“, – pastebėjo A.Izgorodinas.

Rusijos centrinio banko turto įšaldymas

Ne mažiau svarbiu žingsniu ekspertai vadina ir sprendimą užšaldyti Rusijos centrinio banko turtą, siekiant apriboti Rusijos galimybes naudotis savo užsienio atsargomis. O pirmadienį JAV priėmė dar vieną sprendimą, skirtą bausti Ukrainą užpuolusią Rusiją, – uždraudė visus amerikiečių institucijų ir subjektų sandorius su Rusijos centriniu banku.

Skaičiuojama, kad Rusijos užsienio valiutos rezervų atsargos sudaro 630 mlrd. JAV dolerių.

„Rusija eilę metų didino rezervus eurais ir mažino priklausomybę nuo dolerio, tikėdamasi, kad euro zonos šalys nebus tokios vieningos, gal Vokietija nenorės visiškai nutraukti ryšių. Bet dabar matome, kad sprendimas buvo priimtas”, – sakė Ž.Mauricas.

Gali būti ir 200, ir 300 rublių už dolerį.

Tai, pasak ekonomisto, reiškia, kad Rusijos centrinio banko galimybės stabilizuoti rublio kursą ir ekonomiką yra labai ribotos.

Rusijos centrinis bankas, siekdamas palaikyti rublio kursą, bazines palūkanų normas padidino iki 20 proc.

„Tai reiškia, kad ir įmonės, ir gyventojai moka didesnes negu 20 proc. palūkanas už savo kreditus, nes galutinės palūkanos skaičiuojamos kaip centrinio banko palūkanos plius banko marža. Tai tos palūkanos gali siekti ir 30 proc., ir 35 proc. Reiškia, kad pakankamai didelius nuostolius prisiims paprasti Rusijos žmonės, paprasti vartotojai“, – aiškino A.Izgorodinas.

Ž.Mauricas aiškino, kad dėl tokių žingsnių žmonės nieko nesiskolins, neapibrėžtumas išaugs ir ekonomikai bus suduotas didžiulis smūgis.

Be to, jis svarstė, kad jei karas Ukrainoje užsitęs, Rusija turės vis mažiau išteklių jį finansuoti. Tada šalies centrinis bankas gali imtis pinigų spausdinimo, o tai sukeltų hiperinfliaciją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos centrinis bankas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos centrinis bankas

„Gali būti ir 200, ir 300 rublių už dolerį. Rusija grįš į 1990 metų pradžią“, – teigė „Luminor“ ekonomistas.

Rusijos centrinis bankas taip pat įsakė eksportuojančioms įmonėms 80 proc. gaunamų pajamų keisti į rublius, taip pastiprinant rublio kursą.

„Tai yra trumpalaikis kelias, kuris pakirs pasitikėjimą, įmonių veiklą, jos negalės modernizuotis. Tarkime, jei įmonė eksportuoja kokį nors produktą, bet jai reikia įsigyti komponentų, pavyzdžiui, iš Kinijos (...), rubliais mokėjimų niekas nepriims. Jie patys pjauna šaką, ant kurios sėdi“, – tvirtino pašnekovas.

„Auksinių pasų“ išdavimo apribojimai

Vakarų veiksmai palies ne tik finansų sektorių. Turtingiausiems Rusijos gyventojams bus taikomi „auksinio paso“ išdavimo apribojimai. Tokie pasai leidžia turtingiems asmenims investuoti į šalį mainais į pilietybės gavimą.

„Konkrečiai įsipareigojame imtis priemonių, kad būtų apribotas pilietybės – vadinamųjų auksinių pasų – pardavimas, leidžiantis turtingiems su Rusijos vyriausybe susijusiems rusams tapti mūsų šalių piliečiais ir gauti prieigą prie mūsų finansinių sistemų“, – skelbta bendrame Europos Komisijos, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, Kanados ir Jungtinių Valstijų vadovų pareiškime.

Transatlantinės darbo grupės steigimas

Vakarų sąjungininkai taip pat įsipareigojo įsteigti transatlantinę darbo grupę, kuri užtikrins „veiksmingą finansinių sankcijų įgyvendinimą, identifikuodama ir įšaldydama jų jurisdikcijose esančių asmenų ir bendrovių, kurioms taikomos sankcijos, turtą.

„Įsipareigojame taikyti sankcijas ir kitas finansines bei vykdymo užtikrinimo priemones ir kitiems Rusijos pareigūnams ir elitui, artimam Rusijos vyriausybei, o taip pat jų šeimoms, ir imtis papildomų priemonių, kad identifikuotume ir įšaldytume mūsų jurisdikcijose laikomą jų turtą“, – nurodė Vakarų lyderiai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Maskva
AFP/„Scanpix“ nuotr./Maskva

Taip pat jie pažadėjo įtraukti kitas vyriausybes ir dirbti siekiant nustatyti bei sutrikdyti neteisėtai įgytų pajamų judėjimą, atimti iš šių asmenų galimybę slėpti savo turtą jurisdikcijose visame pasaulyje.

Sankcijos taip pat bus taikomos Baltarusijos piliečiams, kurie, ES duomenimis, padeda Rusijai organizuoti Ukrainos puolimą.

V.Putino ir S.Lavrovo turto užšaldymas, ribojimai oligarchams

Europos Sąjunga taip pat apsisprendė įšaldyti Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo turtą.

Tiesa, nežinoma, kiek turto ES jie turi.

Tikslinės ribojamosios priemonės bus nustatytos dar 27 labai žinomiems asmenims ir subjektams, kurie atliko tam tikrą vaidmenį kenkiant Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei arba į juos kėsinantis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Sergejus Lavrovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Sergejus Lavrovas

„Tarp jų – sprendimus priimantys asmenys, pavyzdžiui, vyriausybės nariai, kurie dalyvavo priimant neteisėtus sprendimus; bankai ir verslininkai, oligarchai, kurie finansiškai arba materialiai remia Rusijos operacijas Donecko ir Luhansko teritorijose arba gauna iš jų naudos; aukšto rango karininkai, kurie atliko tam tikrą vaidmenį invazijos ir destabilizavimo veiksmuose, ir asmenys, atsakingi už vadovavimą dezinformacijos karui prieš Ukrainą“, – pranešė ES Taryba.

Ribojamosios priemonės apima turto įšaldymą ir draudimą sudaryti sąlygas į sąrašą įtrauktiems asmenims ir subjektams naudotis lėšomis. Be to, į sąrašą įtrauktiems asmenims taikomas draudimas keliauti užkerta galimybę šiems asmenims atvykti į ES teritoriją arba vykti per ją tranzitu.

Prie visų sankcijų Rusijai, kokias jau yra įvedusi Europos Sąjunga dėl Maskvos invazijos į Ukrainą, prisidės ir tradiciškai neutrali Šveicarija.

Veiksmų ėmėsi ir Kanada. Pastarosios ministras pirmininkas Justinas Trudeau paskelbė sankcijas 58 Rusijos asmenims ir subjektams.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kanada
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kanada

Sankcijos nukreiptos į Rusijos elito ir jų šeimų narius, grupę „Wagner“ – privačią karinę kompaniją, taip pat į Rusijos bankus, sakė jis ir pridūrė, kad Kanada stabdo eksporto leidimus Rusijai.

Keturių bankų aktyvų įšaldymas

Ketvirtadienį JAV prezidentas Joe Bidenas pranešė apie sprendimą įšaldyti keturių Rusijos bankų, įskaitant ir antrą pagal dydį banką VTB, aktyvus Jungtinėse Valstijose. Į šias sankcijas dar patenka „Bank Otkritie“, „Sovcombank“ ir „Novikombank“. Sankcijos bus taikomos ir šių bankų dukterinėms bendrovėms.

Atskiros sankcijos numatytos didžiausiam Rusijos bankui „Sberbank“ – jis tampa atkirstas nuo JAV finansinės sistemos, jam taps neprieinamos transakcijos, atliekamos JAV doleriais.

Europos Centrinio Banko (ECB) nuomone, dėl sankcijų Rusijos valstybinio banko „Sberbank“ padaliniui Europoje gresia bankrotas.

„Sberbank Europe AG“, kurio būstinė yra Austrijoje, o filialai veikia Kroatijoje ir Slovėnijoje, „susidūrė su indėlių atsiėmimo banga dėl geopolitinės įtampos įtakos reputacijai“, pažymėjo ECB.

„ECB mano, kad „Sberbank Europe AG“ ir dvi jo patronuojamosios įmonės bankų sąjungoje – „Sberbank dd“ Kroatijoje ir „Sberbank banka dd“ Slovėnijoje – žlunga arba gali žlugti dėl pablogėjusios jų likvidumo padėties“, – sakoma ECB pranešime.

Sankcijos bus taikomos ir konkretiems asmenims. J.Bidenas teigė, kad į asmenų, kuriems jau taikomos sankcijos, sąrašus bus pridėtos naujos Rusijos elito, taip pat jų šeimos narių pavardės.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Joe Bidenas
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Joe Bidenas

Panašių žingsnių ėmėsi ir Jungtinė Karalystė – visų didžiųjų Rusijos bankų turtas bus įšaldytas, bankai bus pašalinti iš Jungtinės Karalystės finansų sistemos.

Šalis ėmėsi ir veiksmų, draudžiančių Rusijos bendrovėms ir valstybei pritraukti finansavimą ar skolintis pinigų JK rinkose.

Aukštųjų technologijų eksporto stabdymas

Rusijos kariuomenė ir gynybos ministerija negalės pirkti beveik visų JAV gaminių ir užsienio valstybėse pagamintų gaminių, kuriuose naudojama tam tikra JAV kilmės programinė įranga, technologijos ar įranga.

Rusijai taip pat bus taikomi apribojimai kai kurioms kitose šalyse pagamintoms JAV technologijoms, įskaitant puslaidininkių, šifravimo saugumo, lazerių, jutiklių, navigacijos, avionikos ir jūrų technologijas.

E. Kurausko nuotr./Lazeriai
E. Kurausko nuotr./Lazeriai

Šalyse, kurios pažeis Rusijai taikomus eksporto apribojimus, bus peržiūrimos licencijavimo taisyklės, panaikinant JAV licencijavimo reikalavimus jų šalyse pagamintiems produktams.

Jungtinė Karalystė taip pat neeksportuos aukštųjų technologijų prekių ir naftos perdirbimo įrangos bei apribos indėlių, kuriuos rusai gali įnešti į JK bankų sąskaitas, skaičių.

Apribojimai svarbiems sektoriams

Kaip pranešė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, apribojimai Rusijos prekių eksportui palies svarbiausius sektorius, pradedant iškastiniu kuru, baigiant tabaku, mediena, cementu, geležimi ir plienu.

„Tai sustabdys jų [Rusijos] prekių eksportą“, – sakė U.von der Leyen.

Oro erdvės Rusijai uždarymas

Europos Sąjunga uždarė oro erdvę Rusijos lėktuvams. Tai reiškia, jog Rusijos orlaiviai yra priversti aplenkti šias valstybes ir skristi daug ilgesnį atstumą.

„Uždarome ES oro erdvę rusams: siūlome draudimą [įskristi] visiems Rusijai priklausantiems, įregistruotiems ir jos kontroliuojamiems lėktuvams. Šie lėktuvai nebegalės nusileisti, kilti arba kirsti ES teritoriją“, – nurodė U.von der Leyen.

„Scanpix“ nuotr./"Aeroflot"
„Scanpix“ nuotr./"Aeroflot"

Jungtinė Karalystė taip pat uždraudė Rusijos avialinijos, tarp kurių – „Aeroflot“, tūpti Jungtinės Karalystės oro uostuose.

Ar Rusija gali apeiti sankcijas?

Maskva pirmadienį tvirtino, kad Rusija sėkmingai atlaikys Vakarų sankcijas, o Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas tikino, jog nors sankcijos ir yra griežtos, „šalis turi potencialo, reikalingo žalai kompensuoti“.

Tuo metu Rusijos centrinio banko vadovė Elvira Nabiulina pripažino, kad sankcijos Rusijai „radikaliai pakeitė sąlygas jos ekonomikai, apribojo galimybes panaudoti panaudoti aukso ir užsienio valiutos atsargas bei suformavimo papildomų priemonių finansiniam stabilumui užtikrinti poreikį“.

O, ar yra galimybių Rusijai apeiti griežčausias sankcijas? Nors reikšmingiausios sankcijos dėl bankų atjungimo nuo SWIFT sistemos ir neapima visų finansinių institucijų, ekonomistai neįžvelgė daug erdvės apeiti Vakarų įvestų apribojimų.

„Aš manau, kad tie kiti bankai, kurie dar nėra atjungti nuo SWIFT, patirs tokį patį indėlininkų spaudimą kaip ir tie bankai, kurie yra atjungti. Žmonės Rusijoje seka naujienas ir puikiai supranta, kad šiandien yra X bankų sąrašas, rytoj jis gali pasipildyti ir paklius dar kiti bankai“, – sakė A.Izgorodinas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aleksandras Izgorodinas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aleksandras Izgorodinas

Jis svarstė, kad klientai, turintys sąskaitas į sankcijų sąrašą patekusiuose bankuose, ieškos išeičių, tačiau jos bus ir sudėtingos, ir imlios laikui.

„Techniškai klientai gali pereiti iš vieno banko į kitą, bet tai nėra lengva. Rusija gali pereiti prie Kinijos sistemos, bet čia irgi prasideda techniniai aspektai. Čia tas pats kas, pasakius paprastai, „Samsung“ laikrodį prijungti prie „iPhone“. Tie dalykai yra tiesiog nesuderinami ir tai reiškia, kad sistemų nesuderinamumas irgi kiš koją Rusijos finansų sistemai“, – apibendrino A.Izgorodinas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais