„Mūsų adresu atėjo laiškas, kuriuo raginama atnaujinti duomenis. 19 metų kaip miręs, ir prašo duomenų atnaujinimo. Jei jie nesidomi tuo žmogumi, kaip jie gali tuos duomenis rinkti“, – į 15min kreipėsi skaitytoja Staselė.
Ji paaiškino, kad gyvenamajame name anksčiau gyveno ir jos dėdė, kuris mirė dar 1999-aisiais metais.
„Išėjęs jis 1999 metais, o bankas prašo atnaujinti duomenis. Juokas tikrai ima, kai taip bankas elgiasi“, – nuostabos neslėpė skaitytoja.
Ji stebėjosi, kaip gali taip būti, kad bankas 19 metų kliento nepasigestų, saugotų jo duomenis ar sąskaitas. Ji teigė nežinanti, ar velionio sąskaitoje galėtų būti pinigų.
„19 metų praėjo, kas jau ten bus, nieko ten nebėra“, – atsakė Staselė.
„Swedbank“ net nepasidomėjo
15min kreipėsi į banką „Swedbank“, prašydama paaiškinti, kodėl susidarė tokia situacija. Atsakymas taip pat šokiravo – jis visiškai identiškais kaip ir sausio 11 dieną gautas banko atsakymas, rengiant kitą temą. Bankas nepasidomėjo, kodėl 19 metų mirusiam klientui siunčiami laiškai.
„Vadovaujantis galiojančiais Lietuvos Respublikos įstatymais, lėšos, kurias klientas laiko banko sąskaitoje, yra kliento turtas, taigi klientas pats sprendžia, kaip su tuo turtu jis nori elgtis. Bankas specialiai netikrina, kodėl turėdami sąskaitoje lėšų klientai neatlieka jokių veiksmų su tomis lėšomis.
Bankas taip pat savarankiškai pats nerenka informacijos ir nežino, ar klientas yra miręs. Tokią informaciją bankui pateikia paveldėjimo teisę turintys asmenys, kurie tvarko visus su paveldėjimu susijusius reikalus, įskaitant ir banko sąskaitas“, – tokį identišką atsakymą jau antrą kartą pateikė „Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius.
Paklaustas, ar bankas ir toliau velioniui siųs tokius laiškus, jis atsakė „ne“.
Lietuvoje bankuose yra atidaryta beveik 5 milijonai sąskaitų, tačiau kas trečia iš jų nenaudojama ilgiau nei metus. Net 650 tūkstančių tokių sąskaitų yra ne tuščios, tačiau ten dūlančių sumų nė vienas bankas neišduoda.
Sąskaitoms įvesti minimalūs tvarkymo mokesčiai banke „Swedbank“ siekia 0,7 euro per mėnesį, arba 8,4 euro per metus.