Taršą tiriančioms laboratorijoms ISO standartą siūloma gauti iki 2026-ųjų

Daugeliui šalies laboratorijų, atliekančių išmetamų į aplinką teršalų bei jų sankaupų matavimus ir tyrimus, neatitinkant tarptautinio ISO standarto, Seime kelią skinasi siūlymas suteikti daugiau laiko tokiai akreditacijai gauti.  
Renginio akimirkos
Renginio akimirkos / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas pirmadienį apsvarstęs Aplinkos monitoringo įstatymo pataisas pritarė, kad iki 2026 metų sausio įmonės privalės gauti sertifikatą, suteikiantį galimybę laboratorijoms veikti akredituotoje srityje. Planuojama, kad Seimas pataisas priims iki Kalėdų. 

Komiteto pirmininkas socialdemokratas Linas Jonauskas teigė, kad komitetas gali siūlyti peržiūrėti sankcijas įmonėms, kurios dels įdiegti tarptautinį ISO standartą.

„Jeigu baudos mažos, nemotyvuoja stengtis, tai galime jas per metus šiek tiek kilstelti“, – komitete sakė jis. 

Aplinkos ministras Povilas Poderskis pabrėžė, kad penkerių metų, per kuriuos įmonės turėjo įdiegti ISO standartą, turėjo pakakti.  

„Tie penkeri metai, kurie buvo pasiruošimui, manau, kad buvo pakankami, apskritai didelio paraiškų antplūdžio nebuvo, ko gero, gavosi, kad visi atidėliojo iki paskutinės akimirkos“, – teigė ministras.  

Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos politikos įgyvendinimo koordinavimo grupės vadovė Eglė Paužuolienė  tvirtino, kad ministerija nemato pagrindo terminą pratęsti.

„Neaišku, ar tie papildomi metai iš tiesų prisidėtų prie aktyvesnio akreditavimosi“, – pareiškė ji.  

„Mums kyla dvejonių. Rinkoje yra veikiančių įmonių ir mums kyla klausimas, kodėl su jomis nebandoma sudaryti sutarčių, ar buvo kontaktai užmegzti“, – pridūrė E. Paužuolienė. 

Pasak ministerijos atstovės, keturių miestų – Vilniaus, Kėdainių, Utenos ir Šiaulių vandentvarkos įmonių laboratorijos yra akredituotos, todėl gali imti mėginius ir tirti. Paraiškas akredituotis yra pateikusios devynių tokių įmonių laboratorijos,  Klaipėdos laboratorijos akreditavimas bus baigtas 2025 metų pradžioje. Iš viso šiame sektoriuje yra 25 laboratorijos.  

E. Paužuolienė, be kita ko, pabrėžė, kad visoms laboratorijoms nėra privaloma gauti tarptautinį ISO standartą: „Yra mažų, ypač regionuose veikiančių laboratorijų, kurios tik renka ėminius, bet tyrimui juos veža kitur ir jos gali nuspręsti, kad neapsimoka akredituotis, gali nuspręsti paslaugas pirkti iš kitų laboratorijų“. 

E. Paužuolienės teigimu, dabar laboratorijoms pakanka turėti Aplinkos apsaugos agentūros veiklos leidimą – tik rinkti ėminius arba tik tirti, arba daryti viską. 

ISO standartas padidina tyrimų patikimumą, užtikrinta tarptautinį pripažinimą, palengvina bendradarbiavimą tarp laboratorijų ir kitų institucijų. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai