Nuo kintančių poilsiautojų nuotaikų gali smarkiai nukentėti labiausiai turistų pamėgta šalis pasaulyje – Prancūzija. Tikimasi, kad joje šiemet apsilankys apie 85 mln. lankytojų iš viso pasaulio. Turizmo industrija darbu ir pajamomis aprūpina apie 1,2 mln. prancūzų bei sukuria 4,2 proc. šalies BVP.
Tačiau terorizmo šmėkla gali pakenkti toli gražu ne tik Prancūzijai, bet ir kitoms euro zonos šalims.
Prancūzijos ekonomikos padėtis pastaruoju metu ir taip nepavydėtina, o jos ūkis, įvairiais skaičiavimais, šiemet ūgtelės vos 1,2 proc.
Ekonomiką labiau stimuliuos tik turistų srautai per vasaros atostogų piką ir tradiciškai daugiau išleidžiantys vartotojai metų pabaigoje.
Tačiau terorizmo šmėkla gali pakenkti toli gražu ne tik Prancūzijai, bet ir kitoms euro zonos šalims. Didžiosios Britanijos žiniasklaida penktadienį paskelbė, jog šalies užsienio reikalų ministerijos manymu, didelė teroristinių atakų artimiausiu metu tikimybė egzistuoja Vokietijoje, Ispanijoje ir Belgijoje.
Pačios Vokietijos žvalgyba jau kelis mėnesius perspėja apie galimą didelio masto teroristų ataką šalyje. Valstybei, kuri bando susidoroti su užplūdusių pabėgėlių bangomis, augančia socialine įtampa ir Bavarijoje kartais pasigirstančiomis kalbomis apie nepriklausomybę, teroristų išpuolis reikštų dar mažesnį socialinį ir politinį stabilumą.
Dar viena euro zonos narė, smarkiai priklausoma nuo turizmo atnešamų pajamų ir galinti tapti terorizmo auka, yra Ispanija. Ją vien tik praėjusiais metais aplankė apie 68 mln. turistų ir pavertė trečia pagal populiarumą šalimi atostogoms pasaulyje.
Turizmas maitina iki 900 tūkstančių ispanų ir sukuria 5 proc. darbo vietų šalyje.
Kitoje turistų mylimoje euro zonos šalyje, Italijoje, britų žvalgybos manymu, teroristinių atakų tikimybė mažesnė. Tačiau šalį pasiekia nemenki migrantų iš regionų, kuriuose stipri teroristinių grupuočių įtaka, srautai.
Italijos ūkio padėtis – apverktina. Nedarbas šalyje siekia apie 11,7 proc., ūkis stagnuoja, bankų sektoriaus blogųjų paskolų dydis siekia net 360 mlrd. Eur (penktadalį Italijos ūkio dydžio), o vyriausybės skola sudaro 160 proc. BVP.
Jeigu teroristai vis dėlto nuspręstų suduoti smūgį Italijai, 50 mln. turistų per metus sulaukiančiai šaliai, iškiltų grėsmė daugiau nei milijono italų įplaukoms ir darbo vietoms.