Pavyzdžiui, trečiadienį buvo paskelbti duomenys apie labiausiai nuo Didžiosios depresijos laikų padidėjusias JAV komercines naftos atsargas, tad buvo galima numanyti, kad naftos kainos smarkiai kris. Tačiau to neįvyko.
Sausio mėnesį „Brent“ rūšies naftos kainos buvo smukusios žemiau 27 JAV dolerių už barelį.
Po trumpų svyravimų naftos kainos vėl patraukė aukštyn, nes prekiautojai vis labiau linkę manyti, kad jau dvidešimt mėnesių besitęsiantis naftos rinkos nuosmukis artėja prie pabaigos.
Pasiūla naftos rinkoje tebeviršija paklausą, tačiau kai kurie stambūs prekiautojai ir įtakingi analitikai jau pradeda atsižvelgti ir į kitus veiksnius.
„Jeigu manytume, kad mums užtenka pajėgumų visam naftos pasiūlos pertekliui pasaulyje saugoti, tuomet taip, galima sakyti, kad mes jau greičiausiai pasiekėme dugną“, – mano „Societe Generale“ ekspertas Jonathanas Whiteheadas.
„Kai naftos kainos smuko žemiau 30 JAV dolerių už barelį kartelės, susidarė įspūdis, kad to jau per daug“, – pridūrė jis.
Sausio mėnesį „Brent“ rūšies naftos kainos buvo smukusios žemiau 27 JAV dolerių už barelį, bet nuo to laiko pakilo daugiau kaip trečdaliu.
Stambių naftą išgaunančių įmonių, pvz., BP, „Chevron“, „ExxonMobil“, „Royal Dutch Shell“, akcijų kursai nuo sausio pabaigos pakilo 10–30 procentų.
Pasak „The Financial Times“, kainų augimą naftos rinkoje skatina iš karto keletas veiksnių. Vienas iš jų – tai Saudo Arabijos pozicija: šalis nenori mažinti gavybos, bet sutinka pristabdyti jos augimą. Kitas veiksnys yra pirmasis per beveik aštuonerius metus reikšmingas gavybos JAV sumažėjimas 2015 metų gruodį.
Pokyčių matyti ir kitų žaliavų rinkose, rašo leidinys. Pavyzdžiui, geležies rūda 2016 metais pabrango 20 proc., o jos kainos perkopė 50 JAV dolerių už toną kartelę ir tai nustebino daugelį analitikų, o taip pat ir kai kuriuos iš šios žaliavos gamintojų.
Teigiamus pokyčius žaliavų rinkose taip pat skatina viltys, kad Kinijos valdžia imsis papildomų skatinamųjų priemonių šalies ekonomikos augimui paremti.