Trečdalis privalančių teikti deklaracijas to dar nepadarė – netrukus ims kapsėti delspinigiai

Paskutinėmis deklaracijų teikimo dienomis tradiciškai nutįso eilės Valstybinėje mokesčių inspekcijoje – 320 tūkstančių gyventojų vis dar nepateikė deklaracijų, nors privalo tai padaryti. VMI primena, kokios sankcijos gresia nespėjus laiku – iki gegužės 2-osios.
Eilės Valstybinėje mokesčių inspekcijoje
Eilės Valstybinėje mokesčių inspekcijoje / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

88 tūkstančiai gyventojų deklaruoti vis dar privalo dėl per didelio pritaikyto metinio pajamų dydžio. 61 tūkstantis gyventojų vykdė individualią veiklą, o dar 32 tūkst. – vykdė veiklą pagal verslo liudijimą ir taip pat delsia pateikti deklaracijas.

Tačiau vertėtų pasitikrinti, ar nėra kokio parduoto turto, už kurį taip pat privalu susimokėti GPM: 41 tūkst. gyventojų nedeklaravo tris metus neišlaikytos transporto priemonės pardavimo, o 19 tūkst. – pardavė 10 metų neišlaikytą NT ir nedeklaravo pelno, naujausius duomenis 15min pateikė Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).

Kas bus praleidus gegužės 2-ąją

VMI žada nepalikti ramybėje tų, kurie vengia susimokėti skolas valstybei ar net neteikia deklaracijų.

„Kai gyventojai pateikia pajamų deklaraciją su mokėtina suma, tačiau jos nesumoka laiku iki gegužės 2 dienos, už kiekvieną pradelstą dieną nuo mokėtinos sumos skaičiuojami 0,03 proc. delspinigiai“, – teigia VMI Mokestinių prievolių departamento direktorės pavaduotoja Inga Gedminienė.

Siekiant lygiateisiškumo pareigingų ir savarankiškai mokesčius sumokančių gyventojų atžvilgiu, praėjusiais metais VMI pirmąsyk gyventojams, privalėjusiems deklaruoti, bet to nepadariusiems, pagal turimus duomenis apskaičiavo mokėtiną GPM ir išsiuntė pranešimus apie apskaičiuotą mokesčio sumą, reikalaudama minėtą sumą sumokėti per 10 dienų.

Nesumokėjusiems mokesčio gyventojams pritaikytos išieškojimo priemonės. 15min jau rašė, kad vengiantys deklaruoti pajamas gyventojai pernai metų pabaigoje gavo sąskaitas su mokėtinomis sumomis ir delspinigiais, jos, nesumokėjus per 10 d. terminą, buvo nurašytos nuo jų bankų sąskaitų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas

„Vėluojantiems VMI primena apie jų turimas skolas ir skatina pareigą atlikti savanoriškai. VMI pateikia mokesčių mokėtojams pranešimus „Mano VMI“, jei gyventojas pranešimo neperskaito – pranešimas išsiunčiamas klasikiniu paštu“, – aiškina I.Gedminienė.

Ji patikina, kad jei yra finansinių sunkumų – galima kreiptis į VMI dėl mokestinės paskolos sudarymo ir jos sumokėjimo dalimis.

„Visgi kasmet turime grupę tokių, kurie VMI priminimų neišgirsta. Jei mokėtojas po priminimo ir toliau nesumoka skolos ir nesikreipia į VMI dėl mokestinės paskolos sudarymo – skolos išdėstymo dalimis, VMI, vadovaujantis teisės aktais, nurašo skolą iš lėšų, esančių kredito įstaigų sąskaitose“, – sako I.Gedminienė.

Deklaruoti verta ir dėl to, jei tikimasi susigrąžinti GPM dalį vėlesniais metais – kol yra nepateiktų privalomų deklaracijų už ankstesnius metus, tol negalima susigrąžinti mokesčių permokų ir už vėliausią laikotarpį.

Jei gyventojas turi prievolę pateikti pajamų mokesčio deklaraciją ir jos nepateiks iki deklaravimo termino gegužės 2 d., jis negalės skirti savo GPM dalies paramai (2+1 proc.).

Paramą skiria mažiau nei kas antras

VMI skaičiuoja už 2017-uosius jau gavusi net 1,35 milijono deklaracijų, iš jų pajamų deklaracijos sudaro 1,1 milijono.

Gyventojai deklaravo 104 milijonus eurų GPM permokos, kurią VMI jiems turės grąžinti. O pačių gyventojų deklaruotos skolos VMI – mokėtinas GPM – siekia 80 mln. eurų. VMI patikina sparčiai grąžinanti permokėtas lėšas.

„GPM permoka grąžinta beveik 226 tūkst. gyventojų, grąžinta GPM permokos suma – daugiau nei 35 mln. eurų. VMI mokėjimo duomenis analizuos po gegužės 2 dienos – mokėjimo termino pabaigos. Iki pateikimo termino tikimasi gauti 200 tūkst. pajamų deklaracijų, keisis deklaruotos mokėtino ir grąžintino GPM sumos“, – sako I.Gedminienė.

Šiemet kol kas yra mažiau gyventojų, kurie skyrė paramai dalį savo sumokėtų mokesčių. Prašymus dėl paramos užpildė 190 tūkst. gyventojų, dar 290 tūkst. gyventojų turi pateikę galiojančius prašymus iš ankstesnių laikotarpių. Tad iš viso galioja 477,8 tūkst. paramos prašymų, kai prieš metus jų buvo 534 tūkst.

Pernai gyventojai paramai skyrė 17 mln. eurų, iš jų 0,9 mln. eurų teko politinėms partijoms.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas

Pasitelkia daugiau konsultantų

Šiemet gyventojai pateikė daugiau deklaracijų nei pernai tuo pat metu. Jei pernai iki balandžio 25 d. buvo pateikta 952,9 tūkst. pajamų deklaracijų, šiemet – jau 1,1 milijono. Tačiau dėl privalomų deklaracijų teikėjų, susirūpinsiančių paskutinėmis dienomis, tikėtina, kad VMI skyriuose augs eilės.

VMI skaičiuoja, kad šiemet mažesnė dalis gyventojų fiziškai atvyksta į aptarnavimo centrus teikti deklaracijų – apie 19 proc. visų mokesčių mokėtojų, pernai jų buvo 20 proc. Elektroniniu būdu deklaruoja 81 proc. gyventojų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas

„Įvertinus dalies gyventojų poreikį kasmet deklaraciją pateikti atvykus į aptarnavimo centrą, VMI padidino konsultantų pajėgas sostinėje, o deklaravimo laikotarpiu visuose VMI padaliniuose įtvirtino taisyklę: konsultantai dirba tol, kol aptarnaujamas paskutinis mokesčių mokėtojas“, – teigia VMI atstovė.

VMI taip pat kviečia pasinaudoti papildomai įsteigtomis VMI darbo vietomis „Sodros“ Vilniaus skyriaus padaliniuose Laisvės pr. 28 ir J. Kubiliaus g. 10. Kitų miestų (Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių) teritoriniuose „Sodros“ padaliniuose taip pat dirba po vieną AVMI specialistą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų