Turguje neapskaitant visų pajamų FNTT pritaria idėjai ankstinti elektroninius žurnalus

Devyni iš dešimties patikrintų turgaus prekeivių mėsa ir jos produktais nedeklaruoja visų pajamų arba padaro kitų su apskaita susijusių pažeidimų, sako Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atstovas. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovas pritaria idėjai, kad elektroniniai apskaitos žurnalai įsigaliotų greičiau nei 2023 metų pavasarį.
Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba
Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Pas mus šiandien iš dešimt patikrintų asmenų pas devynis nustatomi pažeidimai“, – trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų bei Ekonomikos komitetų bendrame posėdyje pareiškė VMI Kontrolės departamento vyresnysis patarėjas Rolandas Puncevičius.

„Pažeidimų tikrai nemažai, kurie susiję su pajamų neapskaitymu. Šiemet atlikome 300 kontrolės veiksmų ir 280 atvejų nustatyti vienokie ar kitokie pažeidimai“, – pridūrė jis.

Pasak VMI atstovo, 50 proc. atvejų neišduodamas kasos kvitas, neatitinka kasos ir faktiniai duomenys.

Seimo komitetai trečiadienį tariasi dėl priemonių, kurios stiprintų turgavietėse parduodamų maisto produktų atsekamumą ir apskaitą. Viena tokių priemonių – elektroninių apskaitos žurnalų, kuriuos turgaus prekeiviai privalės pildyti nuo 2023 metų balandžio, paankstinimas.

FNTT vadovas Rolandas Kiškis sutinka, kad elektroniniai apskaitos žurnalai įsigaliotų greičiau.

BFK pirmininkas konservatorius Mykolas Majauskas kiek anksčiau pareiškė, kad siekiant mažinti šešėlį turguje reikia nedelsiant įvesti elektroninius apskaitos žurnalus. Pasak jo, tai padėtų surinkti daugiau pajamų, kurių biudžetas netektų, jeigu Seimas sutiktų su komiteto siūlymu ir neterminuotam laikui pratęstų 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą ne tik viešbučiams, bet ir maitinimo, kultūros, pramogų ir sporto veiklai.

Kriminalinės policijos biuro laikinasis vadovas Vytautas Gailiušas pabrėžė, kad kuo mažiau kontrolės, tuo daugiau galimybių neapskaityti ir išvengti mokesčių.

R.Puncevičius sakė, kad dabar tokius žurnalus savanoriškai pildo 80 mokesčių mokėtojų. Kiti prekeiviai pildo popierinius žurnalus – juos tikrinant pirminiai dokumentai apie prekių įsigijimą pateikiami, tačiau jeigu kontrolės nėra, sąskaitos faktūros, važtaraščiai sunaikinami ir pajamos neįtraukiamos į apskaitą.

Žemės ūkio ministerijos kancleris Valdas Aleknavičius siūlo, kad turgaus prekybininkus prižiūrėtų Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Be kita ko, jis informavo, kad dabar turguje savo užauginta mėsa prekiauja tik devyni ūkininkai.

Ekonomikos komiteto pirmininko Kazio Starkevičiaus teigimu, tokių ūkininkų yra kelios dešimtys, kiti prekeiviai perparduoda produkciją.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojos Audronės Mikalauskienės teigimu, dabar turguose yra apie 3 tūkst. prekeivių, iš kurių teoriškai apie 1 tūkst. prekiauja mėsa ir jos gaminiais, o realiai tai daro tik apie 500-600: „Tik tiek mums pavyksta patikrinti kasmet“.

Elektroninės apskaitos žurnalas šviežios mėsos prekybininkams turėjo įsigalioti 2022 metų sausį, vėliau terminas nukeltas balandžiui. Vėliau šios idėjos buvo atsisakytai ir leista juos pildyti savanoriškai iki 2023 metų balandžio, o nuo kada jis bus privalomas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis