Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Turkijos lira atpigo 17 proc. rinkai reaguojant į centrinio banko vadovo atleidimą

Turkijos liros vertė pirmadienį smuko daugiau nei 17 proc., kai prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas atleido centrinio banko vadovą Naci Agbalą, kuris buvo vertinamas kaip rinkai palankus veikėjas.
Turkijoje po liros vertės smukimo
Turkijoje po liros vertės smukimo / „Scanpix“/AP nuotr.

Pirmadienį prasidėjus prekybos sesijai, Turkijos liros kaina nukrito iki 8,47 liros už vieną JAV dolerį, rinkai sureagavus į N.Agbalo pakeitimą buvusiu valdančiosios partijos įstatymų leidėju Sahapu Kavcioglu.

Praėjusią savaitę lira baigė 7,22 liros už vieną JAV dolerį lygyje.

Po nuosmukio ryte, kiek vėliau lira sustiprėjo iki 8,09 liros už JAV dolerį.

Nors penktadienį paskalbtame prezidento dekrete nepaaiškinta, kodėl buvo atleistas N.Agbalas, tačiau pats dekretas buvo paskelbtas praėjus vos dienai po to, kai bankas, siekdamas kovoti su infliacija, padidino palūkanų normas daugiau nei 2 procentiniais punktais iki 19 procentų.

S.Kavcioglu yra rašęs straipsnius vyriausybę palaikančiame laikraštyje, kuriuose smarkiai kritikuodavo N.Agbalo polinkį didinti palūkanų normas.

Analitikai teigia, kad naujasis centrinio banko vadovas pritaria netradiciniam R.T.Erdogano įsitikinimui, jog aukštesnės palūkanų normos skatina infliaciją.

Tuo tarpu dauguma ekonomistų mano, kad jos, atvirkščiai, lėtina infliaciją, padidindamos verslo išlaidas.

N.Agbalas buvo paskirtas į pareigas prezidentui siekiant reformuoti savo ekonominės komandos sudėtį, kurią R.T.Erdoganas subūrė lapkritį, siekdamas sustabdytų staigų Turkijos valiutos vertės kritimą.

Tuo metu lira buvo nukritusi iki 8,5 liros už JAV dolerį lygio, palyginti su 5,9 liros 2020 metų pradžioje, kai buvę centrinio banko vadovai išlaikė žemas palūkanų normas, o infliacija augo.

Investuotojai nerimauja dėl penktadienio sprendimo, sukėlusių abejonių dėl banko nepriklausomybės ir bei pasėjusio baimę dėl naujų finansinių neramumų šalyje.

„R.T.Erdogano sprendimas atleisti banko vadovą N.Agbalą, kuris siekė įtvirtinti tam tikrą kainų stabilumą ir banko nepriklausomybės suvokimą, kelia klausimų, ar naujasis banko vadovas sieks mažesnių palūkanų, tuo pačiu siekdamas kovoti su didesne infliacija“, – pažymėjo „National Bank of Australia“ analitikas Rodrigas Catrilas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais