TVF savo naujausioje pasaulio ekonomikos perspektyvoje teigė, kad 19 narių turinčios euro zonos bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet augs 4,4 procento.
Palyginti su sausio mėnesio prognoze, skaičiavimai ūgtelėjo 0,2 procentinio punkto, tačiau atsiliko nuo naujausių prognozių dėl JAV augimo, numatančių, kad šioje šalyje ekonomika turėtų ūgtelėti 6,4 proc. – net 1,3 proc. daugiau, nei skaičiuota sausį.
Nerimą kelia tai, jog TVF prognozės dėl euro zonos ekonomikos raidos yra daug prastesnės, nei buvo galima tikėtis prieš pusmetį, kai dar nebuvo įvesti nauji apribojimai dėl antrosios ir trečiosios COVID-19 protrūkio bangos, sustabdę spartesnį ekonomikos atsigavimą.
Nors Kinijos ekonomika praėjusiais metais grįžo į iki pandemijos buvusį augimo lygį, o JAV, tikimasi, pasieks tokį rezultatą šiais metais, Europai greičiausiai nepavyks pasiekti ikipandeminio lygio net iki 2022 metų vidurio, mano TVF.
„Metai yra ilgas laiko tarpas šios baisios ligos akivaizdoje“, – praėjusią savaitę leidiniui „The Financial Times“ teigė Eurogrupės vadovas, Airijos finansų ministras Paschalis Donohoe.
TVF teigimu, atsilikimas nuo JAV gali būti siejamas su daugeliu veiksnių, įskaitant skirtingą reakciją į pandemiją, įskaitant tai, jog Europos Sąjunga imasi daug griežtesnių apribojimų.
Be to, pasak organizacijos, kaltę galima versti ir „anksčiau buvusioms tendencijoms bei struktūriniam nelankstumui, kuris egzistavo prieš prasidedant krizei“ ir dėl ko Europos ekonomikai buvo sunkiau prisitaikyti, nei JAV ekonomikai.
„Jungtinėse Valstijose pirmasis smūgis 2020 metais buvo silpnesnis, o atsigavimas 2021 metais – didesnis. Čia nebuvo antrosios ar trečiosios bangos, todėl poveikis ekonomikai buvo mažesnis“, – teigė ING ekonomistė Charlotte de Montpellier.
Ekonomistai taip pat atkreipia dėmesį į silpnesnį atsaką Europoje kovojant su recesija, nei Jungtinėse Valstijose, ypač vadovaujant naujajai prezidento Joe Bideno administracijai.
ES vis dar nėra įgyvendinusi 750 mlrd. eurų dydžio ekonomikos skatinimo fondo, kuris papildys šalių vyriausybių pernai paskelbtus ekonomikos rėmimo planus.
Dėl ES ekonomikos gaivinimo fondo buvo susitarta liepą ir jis buvo ratifikuotas gruodį, tačiau vis dar reikia sulaukti galutinio 27 ES valstybių narių patvirtinimo, kuris gali būti nukeltas dar vėlesniam laikui dėl Vokietijos teismo sprendimo sustabdyti fondo ratifikavimą šioje šalyje.