Ši Viduržemio jūros šalis kovoja su krize, kurią Pasaulio bankas yra pavadinęs viena didžiausių pasaulyje finansų krizių nuo 19-ojo amžiaus 6-ojo dešimtmečio ir dėl kurios daugiau kaip pusė šalies gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos.
Nuo 2019 metų Libano svaro vertė JAV dolerio atžvilgiu juodojoje rinkoje krito daugiau kaip 90 procentų. Gerokai nuvertėjus libaniečių atlyginimams vietos valiuta, smarkiai sumažėjo ir jų perkamoji galia.
Remiantis naujausiomis liepos mėnesio kainomis, „šeimos biudžetas vien maistui maždaug penkiskart viršija minimalų atlyginimą“, rašoma ataskaitoje.
Neįskaitant papildomų išlaidų vandeniui, elektrai ar dujoms, kurios naudojamos maistui ruošti, penkių asmenų šeima vien maistui per mėnesį išleidžia daugiau kaip 3,5 mln. Libano svarų, apskaičiavo observatorija.
Daugumai žmonių Libane atlyginimai mokami vietos valiuta. Minimalus darbo užmokestis šalyje siekia 675 tūkst. Libano svarų.
Ši suma pagal oficialų keitimo kursą kadaise buvo lygi beveik 450 JAV dolerių, tačiau dabar už ją juodojoje rinkoje vos galima įsigyti 30 JAV dolerių.
Pasak observatorijos, maisto produktų kainos per pastaruosius dvejus metus pašoko 700 proc. ir pastarosiomis savaitėmis jų kilimas paspartėjo.
„Pagrindinių maisto produktų krepšelio kaina per mažiau nei mėnesį pakilo daugiau kaip 50 proc.“, – rašoma ataskaitoje.
Libanas pastarosiomis savaitėmis laipsniškai naikino pagrindinėms prekėms taikytas subsidijas. Dėl to smarkiai pabrango degalai ir vaistai.
Lėšų stokojanti šalis susiduria su sunkumais, siekdama importuoti pakankamai kuro savo elektrinėms. Dėl to daugumoje rajonų neretai išjungiamas elektros tiekimas, kartais net iki 23 valandų per parą.