Ūkio banko darbuotojas: mums daromas psichologinis spaudimas

Sėkmingai pasibaigus deryboms į Šiaulių banką pereis ne tik valstybės apdrausti Ūkio banko indėliai ir perspektyvios paskolos, bet ir dalis šio banko darbuotojų. Teigiama, kad Šiaulių bankas jau pradėjo derybas su juos dominančiais žmonėmis, tačiau šie spaudžiami darbą keisti jiems nepalankiomis sąlygomis. Banko atstovai tikina, kad oficialios derybos dėl darbuotojų dar nepradėtos, tačiau jie tikrai bus kviečiami pereiti, jei pavyks susitarti su Lietuvos banku. Teisininkai teigia, kad susijungiant dviem įmonėms darbdavio galimybės piktnaudžiauti itin didelės.
Uždarytas Ūkio banko skyrius Vilniuje
Ūkio bankas Kaune. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

15min šaltinių teigimu, Šiaulių bankas jau pradėjo neoficialius pokalbius dėl Ūkio banko darbuotojų perėjimo. Vieno Ūkio banko Klaipėdos skyriaus darbuotojas tikina, kad šie pokalbiai rengiami pažeidžiant Darbo kodeksą ir darant psichologinį spaudimą.

Nepalankios sąlygos

„Vykdomas psichologinis spaudimas tiesiog kišant pasirašyti atleidimo formas“, – sakė Ūkio banko darbuotojas.

Teigiama, kad  Ūkio banko darbuotojams liepiama pasirašyti prašymus išeiti iš darbo savo noru, nors taip žmonės netektų 2 mėnesių darbo atlyginimo, kuris priklausytų įmonės bankroto atveju. „Tada jie būtų priimti į Šiaulių banką bandomajam 3 mėnesių laikotarpiui. Daromas psichologinis spaudimas tiesiog kišant pasirašyti atleidimo formas ir spaudžiant, neva jei tu nenori pereiti, tai eilė stovi“, – sakė banko darbuotojas.

Naujieji Šiaulių banko darbuotojai perspėjami, kad tris bandomuosius mėnesius turės dirbti ypatingu ritmu. „Sakoma, kad tuos tris mėnesius reikės dirbti ne numatytas 8 darbo valandas, o iki 20 ar 24 val. Taip bus, kol sutvarkys visą šitą Romanovo jovalą“, – piktinosi žmogus.

Pasak jo, pokalbių metu užsimenama, kad viršvalandžiai atskirai apmokami nebus. Ūkio banko darbuotojo nuomone, tokios derybos parodo Šiaulių banko požiūrį į naujuosius darbuotojus ir verčia rimtai abejoti, ar jie bus vertinami taip pat, kai ir kiti banko kolektyvo nariai.

Derybos nevyksta

Šiaulių banko atstovė Daiva Grikšienė 15min.lt sakė, kad jokios oficialios derybos su Ūkio banko darbuotojais nėra pradėtos. „Derybos dėl Ūkio banko turto perėmimo dar nėra pasibaigusios, todėl derybos su darbuotojais nevyksta. Jeigu derybos bus baigtos sėkmingai, tai žinoma, kad mes tarsimės dėl darbuotojų perėjimo, tačiau šiuo metu apie tai kalbėti anksti“, – sakė ji.

Kol kas nėra aišku, kokiais pagrindais ir ar iš viso įvyks Ūkio banko ir Šiaulių banko susijungimais. Nors neoficialiai kalbama, jog šis sandoris praktiškai įvykęs, Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas viešai teigia, kad kol kas nėra susitarta dėl kainos ir kitų sąlygų.

Darbdaviai piktnaudžiauja

„Darbdavys niekada neturi teisės reikalauti iš darbuotojo išeiti savo noru“, – teigia I.Janukevičienė.

Valstybinės darbo inspekcijos Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Irina Janukevičienė 15min teigė, kad toks darbdavio elgesys būtų neteisėtas. „Jeigu žmogus iš darbo išeina savo noru pagal Darbo kodekso (DK) 27 str. Jam jokios išeitinės išmokos nepriklauso. Jeigu skelbiamas įmonės bankrotas, darbuotojams priklauso dviejų mėnesių išmoka. Darbdavys niekada neturi teisės reikalauti iš darbuotojo išeiti savo noru. Tai yra tik darbuotojo teisė spręsti dėl darbo sutarties nutraukimo jo iniciatyva“, – situacija komentavo ji.

Vyriausiosios darbo inspektorės nuomone, kol kas sunku įvertinti, kokiu būdu Šiaulių bankas perims dalį Ūkio banko darbuotojų: „Nežinome kokiu pagrindu vyks įmonių susijungimas, jeigu jis vyks. Jeigu Šiaulių bankui bus perduota verslo, tai darbo teisiniai santykiai turėtų tęstis pagal DK 138 str. Tada jie bus nenutraukiami, o tiesiog toliau tęsiami Šiaulių banke.“

Versti negali

Pasak I.Janukevičienės, darbuotojai negali būti verčiami dirbti viršvalandžių už tai neapmokant. „Kodeksas reglamentuoja, kad viršvalandinis darbas organizuojamas tik tam tikrais atvejais ir gavus raštišką darbuotojo sutikimą arba prašymą. Jis visais atvejais apmokamas ne mažiau kaip pusantro karto. Darbo apskaita turi būti žymima žiniaraščiuose“, – paaiškino pašnekovė.

Paklausta, ar įmonių susijungimo atvejais darbuotojai nėra itin pažeidžiami, o darbdaviui neatsiranda galimybių piktnaudžiauti savo padėtimi, inspekcijos atstovė patikino, kad tokių atvejų būna. „Tokių atvejų pasitaiko. Tačiau ir darbdavys, ir darbuotojas privalo elgtis sąžiningai. Tai reglamentuoja DK 135 str. Darbdavys negali piktnaudžiauti savo teise“, – sakė I.Janukevičienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai