Ūkio ministras Evaldas Gustas: pagal pritraukiamas užsienio investicijas Lietuva pirmauja regione

„Financial Times“ užsienio investicijų stebėsenos duomenų bazės „fDi Markets“ duomenimis, 2014 m. Lietuva buvo viena iš Centrinės ir Rytų Europos (CRE) lyderių pritraukiant užsienio investicijas. Priešingai nei kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje – užsienio investicinių projektų skaičius Lietuvoje augo 13 proc. Remiantis Ūkio ministerijai pavaldžios užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ analitikų parengta ataskaita, pagal užsienio investicijų projektų skaičių milijonui gyventojų esame užtikrinti regiono lyderiai, CRE vidurkį lenkiantys net 2,5 karto.
Ūkio ministras Evaldas Gustas
Ūkio ministras Evaldas Gustas / Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos nuotr.

Pasak Evaldo Gusto, TUI srauto skaičiavimas neatspindi investuotojų pasirinkimo. Kalbant apie šalies sugebėjimą pritraukti investicijas, analizuojami du rodikliai: TUI srautas ir TUI projektai. Pirmasis – TUI srautas – atspindi užsienio investicijas į akcinį kapitalą Lietuvoje (įmonių steigimas ir jų įsigijimas), reinvesticijas, išmokamus dividendus, paskolas tarp užsienio ir Lietuvos įmonių ir kt. Pagal šį rodiklį Lietuva gerokai atsilieka nuo užsienio kaimynių, o 2014 m. jis gerokai sumažėjo. Tam yra kelios priežastys.

Priešingai nei kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje – užsienio investicinių projektų skaičius Lietuvoje augo 13 proc.

2014 m. didžiausias TUI srauto mažėjimas fiksuojamas elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo, informacijos ir ryšių bei rafinuotų naftos, chemijos ir farmacinių preparatų gamybos kategorijose. TUI srauto mažėjimą elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo kategorijoje lėmė 2014 m. įvykdyti sandoriai, kai Rusijos „Gazprom“ pardavė „Lietuvos dujų“ ir „Amber Grid“ akcijas, o Vokietijos „E.ON Ruhrgas International“ pardavė „Lietuvos dujų“, „Amber Grid“ ir „Lesto“ akcijų Lietuvos Vyriausybei. Šie sandoriai iš tiesų sumažino TUI srautą elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo kategorijoje beveik 300 mln. eurų, tačiau neleidžia daryti išvados, kad užsienio investuotojai aplenkia Lietuvą.

Kitose kategorijose, kur TUI srautas 2014 m. mažėjo, didžiąją dalį sumažėjimo sudaro Lietuvoje registruotų įmonių motininėms kompanijoms grąžinamos skolos, kurių taip pat negalima vertinti, kaip Lietuvos nepatrauklumo investicijoms rodiklio.

„Kitas šalies patrauklumo užsienio investicijoms rodiklis – TUI projektai – atspindi, kiek užsienio kompanijų pasirinko įsikurti arba reikšmingai plėsti savo veiklą Lietuvoje. Šioje srityje, pasaulinės užsienio investicinių projektų duomenų bazės „fDi Markets“ duomenimis, Lietuva tvirtai pirmauja: 2014 m. Lietuvoje įsikurti ar plėsti veiklą pasirinko 44 užsienio kompanijos, Latvijoje – 13, Estijoje – 9“, – teigia ūkio ministras.

 Regiono lyderė pagal investuotojų skaičių 1 mln. gyventojų

Vertinant bendrą CRE šalyse įsikūrusių projektų skaičių, pirmauja Lenkija (177 projektai) ir Rumunija (125 projektai), kuriose kartu gyvena 59 proc. CRE gyventojų. Lietuvoje 2014 m. įsikūrė arba plėtėsi 44 užsienio kompanijos. Tačiau vertinant pritrauktų TUI projektų skaičių, tenkantį 1 mln. šalies gyventojų, Lietuva viršija regiono vidurkį beveik 2,5 karto ir užima pirmąją vietą CRE.

Vertinant pritrauktų TUI projektų skaičių, tenkantį 1 mln. šalies gyventojų, Lietuva viršija regiono vidurkį beveik 2,5 karto ir užima pirmąją vietą CRE.

2014 m. daugiausiai investicinių projektų Lietuvoje vykdė JAV įmonės. Tarp jų – 2014 m. plėtrą vykdžiusios „Thermofisher Scientific“ ir „Philip Morris“, Lietuvą pasirinkusios IT kompanijos „Exadel“ ir „Debridge“ bei daugybė kitų.

Daugiau nei trečdalis (36 proc.) TUI projektų 2014 m. į Lietuvą atėjo iš Šiaurės šalių. Tarp jų – Norvegijos kreditų valdymo kompanija „Lindorff“, kuri Vilniuje atidarė paslaugų centrą, naftos platformų įrangos gamintoja „Advantec“ ir daugybė kitų. Šiaurės šalių projektų dalis Lietuvoje yra 3,6 karto didesnė negu CRE regione, kuriame Šiaurės šalių įmonių projektai sudaro tik 10 proc. visų projektų.

Lietuvą investuotojai renkasi aukštos pridėtinės vertės projektams vykdyti

2014 m. Lietuvoje fiksuota 12 dizaino, vystymo ir testavimo projektų (27 proc. visų projektų). Pastarųjų dalis CRE – tik 9 proc. Prie šio tipo projektų priskiriami žaidimų industrijos projektai, kitų IT paslaugų vystymas, taip pat gamyba, orientuota į produktų vystymą. Tai, pasak E. Gusto, rodo mūsų šalies patrauklumą aukštos pridėtinės vertės investiciniams projektams, kurie kartu užtikrina gerai apmokamas darbo vietas ir technologinę visos šalies pažangą. Dažnai tokie projektai būna susiję ir su reikšmingu verslo indėliu į aukštos kvalifikacijos specialistų paruošimą ir technologijų vystymą.

„Investuok Lietuvoje“ nuo 2012 m. pritraukti investuotojai jau sukūrė daugiau nei 4500 naujų darbo vietų, 82 proc. iš jų – aukštos pridėtinės vertės.

Ūkio ministerijai pavaldi užsienio investicijų plėtros agentūra „Investuok Lietuvoje“ 2014 m. padėjo 29 užsienio kompanijoms įsikurti arba plėstis Lietuvoje. Visos jos kartu per artimiausius metus ketina sukurti per 1860 naujų darbo vietų. Vien tokio darbo vietų skaičiaus per metus sumokama „Sodros“ ir gyventojų pajamų mokesčio suma sudarys 11 mln. eurų. Be to, šie verslai taip pat perka prekes ir paslaugas iš vietos verslininkų taip prisidėdami prie Lietuvos ekonomikos augimo.

Taip pat verta pastebėti, kad „Investuok Lietuvoje“ nuo 2012 m. pritraukti investuotojai jau sukūrė daugiau nei 4500 naujų darbo vietų, 82 proc. iš jų – aukštos pridėtinės vertės.

 Konkurencija dėl investicinių projektų regione auga

Šiandien tiek „Investuok Lietuvoje“ rezultatai, tiek „fDi Markets“ duomenyse atsispindinti lyderystė regione rodo, kad neabejotinai esame viena patraukliausių šalių užsienio investicijoms regione, ilgalaikės tendencijos perspėja, kad Lietuva turi ir toliau didinti savo konkurencingumą“, – teigia ūkio ministras Evaldas Gustas.

Turimais „fDi Markets“ duomenimis, 2014 m. CRE regione TUI projektų ir planuojamų darbo vietų skaičius mažėjo. Praėjusiais metais regione buvo įvykdyti 599 TUI projektai, 9 proc. mažiau negu 2013 m. Projektų skaičius visoje ES taip pat mažėjo 15 proc. Labiausiai užsienio investicijos mažėjo Čekijoje ir Estijoje – atitinkamai 42 proc. ir 36 proc.

Tai reiškia, kad konkurencija dėl investicinių projektų regione auga. Šiame kontekste itin svarbus tampa ne tik už investicijų pritraukimą atsakingų agentūrų darbas, bet ir viso viešojo sektoriaus efektyvumas ir kryptingos Vyriausybės pastangos gerinant investicinę aplinką šalyje.

Ataskaitą apie investicijų pritraukimą 2014 m. galite rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai