Europoje iškeltas tikslas – pakeisti Žaislų saugos direktyvą ir nustatyti mažesnį leistiną tam tikrų cheminių medžiagų kiekį žaisluose
„Labai svarbu užtikrinti, kad žaislai nekeltų pavojaus jais žaidžiančių vaikų saugai ir sveikatai. Šiuo tikslu 2015 metais Europoje daug dėmesio bus skiriama vaikų apsaugai nuo cheminių medžiagų žaisluose keliamų pavojų didinti. Europoje iškeltas tikslas – pakeisti Žaislų saugos direktyvą ir nustatyti mažesnį leistiną tam tikrų cheminių medžiagų kiekį žaisluose. Tuomet atitinkamai nauji pakeitimai bus perkelti į Lietuvos teisę. Kad žaislų gamintojai, platintojai aiškiai suprastų, kaip taikyti žaislų saugos direktyvą, yra rengiami aiškinamieji atskirų gaminių grupių dokumentai – taip bus siekiama išvengti nesusikalbėjimo ir interpretacijų“, – teigia M. Skarupskas.
Pasak ūkio viceministro, Ūkio ministerija nuolat dalyvauja Europos Komisijos, Europos Tarybos darbo grupių, kuriose svarstomi žaislų saugos klausimai, veikloje, pristato Lietuvos poziciją ir balsuoja dėl visuomenės saugumą užtikrinančių direktyvos pakeitimų.
Žaislų bandymai – viena iš saugos priemonių
Pavojų vaikams gali sukelti ne tik tam tikros cheminės medžiagos, naudojamos žaislų gamyboje, bet ir žaislų mechaninės savybės. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos atlikdama rinkos priežiūrą išbando pasirinktus žaislus. 2014 metais buvo išbandyti 63 žaislai, iš kurių 40 neatitiko keliamų reikalavimų.
Žaislų tempimo ir mėtymo bandymai leidžia nustatyti jų saugumą. Pavyzdžiui, praėjusiais metais darytų bandymų neišlaikė įvairūs prisukami arba virvele užtraukiami žaislai, o atsiskyrusios mažos detalės kėlė pavojų užspringti, susidarę aštrūs kampai – pavojų susižeisti. Prekyboje rasta triratukų, kurie kėlė kojos įstrigimo ir susižalojimo pavojų.
Išbandyti ir pavojingais paskelbti kelių tipų žaislai su svaidiniais, pašalinti iš rinkos 4 tipų pavojingi magnetiniai rinkiniai – esant dideliam magnetinio srauto indeksui, vaikui prarijus 2 magnetus, gali būti pažeistas žarnynas.
Ypatingas dėmesys mažamečių saugai
Kaip sakė M. Skarupskas, vykdant rinkos priežiūrą, 2014 metais daug dėmesio buvo skiriama žaislams, skirtiems jautriausioms vartotojų grupėms, t. y. vaikams iki 3 metų ir vyresniems nei 3 metų vaikams. Patikrinti 1 053 rūšių žaislai, 326 iš jų rasta pažeidimų.
Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos pernai atliko 241 patikrinimą žaislų prekybos vietose
Iš viso Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos pernai atliko 241 patikrinimą žaislų prekybos vietose, siekdama nustatyti tiekiamų į rinką žaislų atitiktį saugos reikalavimams.
Be atliekamos įprastinės rinkos priežiūros, 2014–2015 metais Lietuva dalyvauja Europos Sąjungos rinkos priežiūros institucijų forumo PROSAFE organizuojamame projekte dėl žaislų saugos. Projekto metu bus atliekami bandymai 75 tipų žaislų, skirtų vaikams iki 3 metų – bus išbandyti žaislai dėl smulkių detalių, ftalatų, sunkiųjų metalų migracijos. Taip pat žaislai bus bandomi ir Lietuvoje esančiose laboratorijose, vykdant nacionalines programas.
Verslas neabejingas žaislų saugumui
Vis daugiau verslo atstovų, gavę skundų ar įtarę, kad žaistas gali būti nesaugus, kreipiasi į Valstybinę ne maisto produktų inspekciją prie Ūkio ministerijos arba savarankiškai išbando žaislus.
Turime ne vieną pavyzdį, kai gavusios informaciją apie įtarimą sukėlusius žaislus, įmonės juos išbandė laboratorijose, ir, nustačius saugos neatitikimų, žaislus savanoriškai pašalino iš rinkos ir apie tai informavo vartotojus žiniasklaidoje - M. Skarupskas
Pasak M. Skarupsko, Lietuvos įmonės šiandien atsakingai žiūri į savo vartotoją. Turime ne vieną pavyzdį, kai gavusios informaciją apie įtarimą sukėlusius žaislus, įmonės juos išbandė laboratorijose, ir, nustačius saugos neatitikimų, žaislus savanoriškai pašalino iš rinkos ir apie tai informavo vartotojus žiniasklaidoje.
2014 metais 55 tipų žaislai priežiūrą atliekančios Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos prie Ūkio ministerijos sprendimu arba verslo atstovų savanoriškai buvo pašalinti iš rinkos – 2 žaislai buvo įvežti iš Italijos, 2 – iš Lenkijos ir 51 – iš Kinijos.
Pranešimai apie nustatytus pavojingus vartotojų sveikatai ir saugai gaminius skelbiami specialioje sistemoje RAPEX. Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos šalių narių pranešimus apie pavojingus gaminius galima rasti Europos Komisijos interneto svetainėje.