Ūkio ministerija skatina vystomąjį bendradarbiavimą ir teikia konsultacinę paramą Ukrainai įvairiose ekonominių reformų srityse. Viena tokių sričių – viešieji pirkimai.
„Viešieji pirkimai yra svarbi ekonomikos dalis – bendra per šias procedūras išleidžiamų lėšų suma Europos šalyse viršija dešimtadalį bendrojo vidaus produkto, Lietuvoje tai prilygsta trečdaliui nacionalinio biudžeto. Toks pirkimų mastas rodo, kad labai svarbu, jog viešiesiems pirkimams skiriamos lėšos būtų naudojamos kuo skaidriau ir efektyviau. Europoje pripažįstama, kad Lietuva yra stipriai pažengusi šioje srityje. Todėl dalijimasis gerąja praktika tokioje šalyje kaip Ukraina bus reikšmingas šios šalies ateičiai“, – sako ūkio viceministrė R. Noreikienė.
Toks pirkimų mastas rodo, kad labai svarbu, jog viešiesiems pirkimams skiriamos lėšos būtų naudojamos kuo skaidriau ir efektyviau.
Per susitikimus ketinama pristatyti Lietuvos viešųjų pirkimų institucinę ir teisinę sistemą bei sukurtas priemones, kurios padeda kovoti su korupcijos apraiškomis viešuosiuose pirkimuose.
Pristatant gerąją viešųjų pirkimų praktiką bus kalbama apie stipriąją Lietuvos viešųjų pirkimų pusę – pažangą elektroninių ir centralizuotų pirkimų srityje. Elektroninių priemonių naudojimas vykdant viešųjų pirkimų procedūras padidina pirkimų efektyvumą, sumažina žmogaus įtaką viešųjų pirkimų procesui ir padeda kovoti su korupcija. Pažymėtina, kad 2014 m. skelbtų elektroninių viešųjų pirkimų vertė viršijo 95 proc. visų skelbtų viešųjų pirkimų vertės. Pagal šį rodiklį Lietuva pirmauja Europos Sąjungoje. 2014 m., palyginti su 2013 m., tris kartus išaugo ir centralizuotų pirkimų vertė. Per CPO LT elektroninį katalogą nupirkta prekių, darbų ir paslaugų beveik už 389 mln. eurų.
Per susitikimą su Ukrainos infrastruktūros viceministru Volodymiru Omelianu numatoma aptarti Lietuvos ir Ukrainos tarpvyriausybinės prekybinio ir ekonominio bei mokslinio ir techninio bendradarbiavimo komisijos (TVK) posėdžio datą ir darbotvarkę. Lietuvos ir Ukrainos TVK įkurta 2003 m. siekiant vystyti šalių bendradarbiavimą. Iš Lietuvos pusės šiai komisijai pirmininkauja ūkio ministras, iš Ukrainos pusės – infrastruktūros ministras. Paskutinis, 15-asis Lietuvos ir Ukrainos TVK posėdis įvyko Vilniuje 2013 m. gegužės mėnesį.
Tiesioginės užsienio investicijos Lietuvoje 2014 m. rugsėjo 30 d. sudarė 11,83 mlrd. eurų, iš jų tiesioginės Ukrainos investicijos – 9,95 mln. eurų. Ukraina užėmė 33 vietą pagal tiesioginių užsienio investicijų dydį Lietuvoje.
Ukraina užėmė 9 vietą Lietuvos eksporto partnerių sąraše. Daugiausia į Ukrainą eksportuota naftos produktų ir alyvos (73 proc.).
2014 m. sausio–lapkričio mėn. laikotarpiu Lietuvos užsienio prekybos su Ukraina apyvarta siekė 1,04 mlrd. eurų ir, palyginti su 2013 m. tuo pačiu laikotarpiu, išaugo 7,3 procento. 2014 m. sausio–lapkričio mėn. Lietuvos užsienio prekybos balansas su Ukraina buvo teigiamas ir sudarė 0,6 mlrd. eurų.
2014 m. sausio–lapkričio mėn. laikotarpiu Lietuvos eksportas į Ukrainą siekė 0,82 mlrd. eurų, arba 3,41 proc. viso Lietuvos eksporto. Palyginti su 2013 m. tuo pačiu laikotarpiu, eksportas išaugo 7,2 procento. Ukraina užėmė 9 vietą Lietuvos eksporto partnerių sąraše. Daugiausia į Ukrainą eksportuota naftos produktų ir alyvos (73 proc.).
2014 m. sausio–lapkričio mėn. laikotarpiu Lietuvos importas iš Ukrainos sudarė 0,22 mlrd. eurų, arba 0,89 proc. viso Lietuvos importo. Palyginti su 2013 m. tuo pačiu laikotarpiu, importas iš Ukrainos išaugo 7,7 procento. Ukraina užėmė 22 vietą Lietuvos importo partnerių sąraše.