Vadinami iš XIX a. atėjusiu guvernanto terminu, jauni vakariečiai turi galimybę iš arti susipažinti su dažnai slepiamu turtingų Rusijos pareigūnų, verslininkų ir įžymybių gyvenimu.
Nepaisant atšalusių Maskvos ir Vakarų santykių bei gilėjančios Rusijos ekonominės krizės, šios šalies elitas iki šiol siekia, kad jų atžalos išsilavinimą įgytų Vakaruose. Tačiau kol vaikai sulaukia reikiamo amžiaus, kad galėtų lankyti privačias Didžiosios Britanijos, JAV ar Šveicarijos mokyklas, jie gyvenimui Vakaruose ruošiami su Maskvoje dirbančio vakariečio auklėtojo pagalba.
Guvernantų įdarbinimo agentūrą „Gouverneur International“ įkūręs Jasonas Farrrellas tvirtina, kad turtingi rusai nori būti asocijuojami su britų aristokratija.
Kitos Londone įsikūrusios įdarbinimo agentūros vadovas Glynas Tayloras antrina ir sako, kad dažnai turtingi rusų klientai nori, kad guvernantai išmokytų tradicinio britiško etiketo.
„Tai tarsi brito importavimas į namus“, – pasakoja viena guvernante dirbanti mergina, kuri nenorėjo atskleisti savo tapatybės.
Viena iš priežasčių, traukiančių jaunus britus tapti guvernantais Rusijoje, yra ir įspūdingi atlyginimai.
Kaip ir dauguma kolegų, ji pasirašė sutartį, kurioje griežtai draudžiama atskleisti buvusio darbdavio tapatybę bent septynerius metus. Tiesa, ji pažymi, kad namuose, kur ji gyvena, dažnu svečiu yra Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Viena iš priežasčių, traukiančių jaunus britus tapti guvernantais Rusijoje, yra ir įspūdingi atlyginimai. Teigiama, kad savaitinis Maskvoje dirbančio guvernanto atlygis gali siekti iki 1370 Eur, o tai sunkiai įsivaizduojama suma ką tik universitetus baigusiems jaunuoliams.
„Didžiausia suma, kurią teko matyti, buvo 915 Eur per dieną“, – sako Johnas.
Būtent dėl tokių algų dauguma guvernantų Maskvoje pasilieka tol, kol susitaupo pinigų, pavyzdžiui, nedidelio namo Londone įsigijimui.
Rusijos finansinė krizė kol kas ne itin paveikė užsieniečių mokytojų paklausą. Maža to, susilpnėjęs rublis anglų guvernantų, gaunančių atlyginimą svarais sterlingų, gyvenimą Rusijoje padarė tik dar prabangesnį.
Tiesa, darbas Rusijos turtuolių šeimose tikrai nėra rožėmis klotas.
„Jie nustato taisykles, o tu lieki visada neteisus“, – tikina Johnas, pridūręs, kad stresą sunkiai toleruojantys žmonės šiame darbe ilgai neužsibūna.
Kai kada šis darbas net gali būt pavojingas. Guvernantai pripranta, kad jų darbdaviai nuolat su savimi nešiojasi ginklus, o apsauga saugo visą parą.
„Jeigu atsiranda problemų, įdarbinimo agentūros užsako automobilį ir nugabena į saugią vietą“, – teigia viena iš guvernante Maskvoje dirbančių bričių.
Guvernanto darbas Maskvoje dažnai tampa ir galimybe pačiam pagyventi oligarchišką gyvenimą.
„Mano darbdavys per atostogas be vargo gali išleisti milijoną dolerių“ – pasakoja Johnas, telefone rodydamas nuotraukas iš atostogų su savo naująja „šeima“ Karibuose, Sent Tropeze ir Maldyvuose.
„Kai tik atvykau į Maskvą, jie mane pasodino į senovišką automobilį ir apvežiojo aplink Kremlių“, – pirmąją dieną Maskvoje prisiminė britas.