„Manyčiau, kad daugelis tų nuostatų yra tikrai racionalios, tiek dėl neapmokestinamųjų pajamų dydžio apmokestinimo, tiek dėl socialinio draudimo įmokų lubų nustatymo“, – ketvirtadienį po susitikimo su premjeru Algirdu Butkevičiumi Vilniuje teigė A.Šemeta.
Jis teigė sutinkąs ir su nuomone, kad daugiau pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų įvesti nereikia.
„Komisija tikrai laikosi tos pačios nuomonės dėl pridėtinės vertės mokesčių lengvatų. Manome, kad jos tikrai dažniausiai nepasiekia to tikslo, kuris buvo sumanytas pradžioje, geriau socialinių uždavinių siekti konkrečiomis, tikslinėmis priemonėmis, o ne bendrai taikomu pridėtinės vertės mokesčiu“, – tikino eurokomisaras.
Tačiau A.Šemeta sakė nesutinkąs su siūlymu sujungti privalomojo sveikatos draudimo įmokas su gyventojų pajamų mokesčiu.
„Aš galbūt kiek abejočiau prijungti sveikatos draudimo įmokas prie gyventojų pajamų mokesčio. Aš tikrai sutinku su nuostata, kad dabar sveikatos draudimo įmokos nėra tas tikrasis draudimas, bet atskyrimas yra tas pirmasis žingsnis, kuris leistų paversti sveikatos draudimo įmokas draudiminėmis įmokomis“, – sakė jis.
Eurokomisaras atkreipė dėmesį, kad svarbūs bus antrojo etapo siūlymai, kadangi reikia rasti būdų, kaip finansuoti mokesčių praradimus.
„Klausimas, kas bus siūloma antrajame etape, nes pirmas etapas susijęs su biudžeto pajamų sumažėjimu, be abejo, svarbus dalykas, kad šie praradimai būtų finansuoti, nes Lietuva, deja, kol kas neturi tokios prabangos apskritai mažinti biudžeto pajamų“, – tikino A.Šemeta.
Darbo grupė, siūlanti mokesčių sistemos pakeitimus, jau pasiūlė didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį, bazinę pensiją perkelti į valstybės biudžetą, o privalomojo sveikatos draudimo įmoką prijungti prie gyventojų pajamų mokesčio.
Dėl šių pasiūlymų negautas biudžeto pajamas ketinama kompensuoti, apmokestinant palūkanas už indėlius bei 10 tūkst. litų viršijančias paskolas, taip pat vertybinių popierių pardavimo pajamas, automobilius, išplėsti nekilnojamojo turto mokestį, be to, gali būti siūloma didinti akcizą alui, vynui ir sidrui.
Pasiūlymus pateikusi darbo grupė laikinai atidėjo antrąjį veiklos etapą, nes politikų reakcija buvo neigiama – „darbiečiai“ ketina siūlyti kelti minimalią algą, o ne neapmokestinamas pajamas. Be to, Finansų ministerija turi nutarti, kokie siūlymai yra priimti.