Uždavinys D.Trumpui: kaip padaryti JAV robotiką vėl didžią?

Donaldas Trumpas neprivers JAV gamintojų pasamdyti daugiau darbuotojų, nes jie mažina įmonių pelningumą. Pakelti jį gali investicijos į robotiką, tačiau JAV čia nuo Kinijos atsilieka šviesmečiais.
Robotas dirba gamykloje Tokijuje
Robotas dirba gamykloje Tokijuje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Globalizacija, Donaldo Trumpo teigimu, uždarė Amerikos fabrikus, apleido juos rūdimis. Tačiau JAV fabrikai vis dar gamina labai daug. 2016 metais JAV pasiekė gamybos rekordą.

Tačiau neišgirsite tuo džiaugiantis, mat prekėms pagaminti vis dar reikėjo daug darbuotojų. JAV dabar pagamina 85 proc. to, ką pagamindavo 1987 metais, tačiau tam reikia tik dviejų trečdalių darbuotojų, palyginti su tais pačiais metais, rašo „The New York Times“.

D.Trumpas gali bandyti išlaikyti gamintojus Amerikoje, tačiau tikrai neprivers jų pasamdyti daugiau žmonių. Tikėtina, kad kompanijos vis daugiau investuos į robotus.

Tai reiškia, kad D.Trumpas gali bandyti išlaikyti gamintojus Amerikoje, tačiau tikrai neprivers jų pasamdyti daugiau žmonių. Tikėtina, kad kompanijos vis daugiau investuos į robotus. Tačiau čia susiduriame su dar viena įdomybe – robotai gaminami ne JAV, o Kinijoje.

Industriniai robotai, kurie gali vykdyti įvairiausias užduotis gamykloje, buvo sukurti JAV. Tačiau pastaraisiais metais Kinijos valdžia investavo milijardus dolerių, kad paverstų šalį robotų gamybos „stebuklų žeme“.

2013 metais Kinija tapo didžiausia industrinių robotų gamintoja pasaulyje. Dabar šalis turi kitą tikslą – tapti didžiausia robotų gamykloms, žemės ūkio ir įvairiems kitiems sektoriams gamintoja.

„Kinijoje investuojami milijonai. JAV aš nematau jokių investicijų. Be jų mes pralaimėsime, nėra abejonės“, sakė Henrikas Christensenas, Kalifornijos universiteto Kontekstinės robotikos instituto direktorius.

Išeitis gali būti tik valstybės investicijos į robotiką. Neseniai Markas Cubanas, interneto ir sporto startuolis (ir D.Trumpo galvos skausmas) neseniai viešai paprašė D.Trumpo, kad robotikos sektoriui skirtų 100 mlrd. dolerių finansavimą. „The Robot Report“ žurnalo redaktorius Frankas Tobe sakė, kad valstybės investicijos į robotiką yra būtinos.

„Mes turėtume būti tame versle, o ne tik naudotis robotais iš užsienio“, – sakė jis.

Kaip Kinija išmoko gaminti robotus? Metų metus šalis garsėjo pigiu darbu. Tačiau ilgainiui populiacija paseno, žmonių pajamos išaugo, o darbuotojų atlyginimai kilo greičiau nei ekonomika.

Kinijos lyderiai sunerimo, kad gamintojai dėl kainos taps nebekonkurencingi. Jiems grėsmę kėlė pigi gamyba Indijoje, Vietname ar kitose besivystančiose Azijos valstybėse. Dėl to kinai įvykdė kelias gamybos reformas, kurių ašis – automatizacija. Vietos valdžios pasiūlė milijardus dolerių investicijų kompanijoms, kad jos nusipirktų ir gamintų robotus.

Scanpix nuotr./Picą gaminantis robotas
Scanpix nuotr./Picą gaminantis robotas

Valdžią ypač domino robotų, kurie gali būti panaudoti Kinijos automobilių gamyklose, gaminimas. Robotai, kurie gamina automobilius, sutaupytų ne tik išlaidas darbo jėgai, bet ir, manyta, kurtų geresnius automobilius.

Tiesa, pabrėžė H.Christensenas, Amerika robotikoje turi daug pranašumų prieš Kiniją. Šalyje dirba geriausi pasaulio robotikos specialistai, JAV turi stiprią startuolių kultūrą, išauginančią dideles įmones.

„Daug robotikos technologijų buvo sukurta JAV, bet mes leidome kitoms kompanijoms tai pasisavinti ir gaminti jas pigiau, dabar mes robotus perkame iš jų. Mes nemokame išlikti konkurencingais tuose sektoriuose, kur iš pradžių lyderiaujame“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų