Niūriai atrodantis ir atsilaupęs raudonplytis Druskininkų daugiabutis. Būtent čia, jei tikėtume oficialia informacija, veikia Švedijos Karalystės ne pelno organizacijos „Didaktik“ Lietuvos filialas. Tiksliau tariant, veikė, nes praėjusią vasarą „Didaktik“ vadovai skubiai paliko Lietuvą.
Kitų tokio masto atvejų kol kas neteko sutikti, – sako Migracijos departamento vadovė E.Gudzinskaitė.
Jos interneto svetainėje skelbiama, kad „dirba labai įvairiose labdaros teikimo srityse. Pavyzdžiui, vardinė pagalba sunkiai besiverčiantiems, pagalba maistu –benamiams, pagalba vaikų ir senelių namams“ (kalba netaisyta). Galima net paaukoti, tiesa, tik rubliais. O elektroninio pašto adresas sufleruoja, kad „labdariai“ gyvena Rusijoje.
Sako, kad padeda seneliams ir gyvūnams
Oficialiai skelbiama, kad labdaros organizacija vykdo dvi programas: „Senjorai kompiuterių pasaulyje“ ir „Gyvūnų karalystė“. Interneto svetainėse – apstu klaidų, o kai kurie tekstai, regis, išversti su „Google“ vertėju, nuotraukos „pasiskolintos“ iš paieškų sistemos.
Prisidengiant šia labdaros organizacija, Lietuvoje leidimus gyventi gavo 78 užsieniečiai, kurie į mūsų šalį atvyko neva savanoriauti. Migracijos departamento pareigūnai 15min neslėpė pirmą kartą susidūrę su tokio masto schema, tyrimą pradėjo Valstybinė mokesčių inspekcija.
„Kitų tokio masto atvejų kol kas neteko sutikti“, – 15min prisipažino Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė.
Savo tyrimą pradėjo ir Valstybinė mokesčių inspekcija. „Šiuo metu Kauno apskrities Valstybinė mokesčių inspekcija minėtoje organizacijoje atlieka kontrolės veiksmus. Kol procesas nėra baigtas, o jo rezultatai įsiteisėję, konkretizuoti patikrinimo detalų negalime“, – 15min informavo Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė.
Skelbia ir labdaros sąrašą
Pati veikimo schema labai paprasta – vadinamieji savanoriai, daugiausia iš buvusių sovietinių šalių, į Lietuvą atkeliaudavo savanoriauti pagal jau minėtas programas „Senjorai kompiuterių pasaulyje“ ir „Gyvūnų karalystė“. Užsieniečiai teigė, kad laikinas leidimas gyventi Lietuvoje jiems reikalingas todėl, kad jie čia mokys senjorus naudotis kompiuteriais, teiks paramą laukiniams ir naminiams gyvūnams.
Kad būtų įtikinamiau, „Didaktik“ netgi skelbia sąrašą, kam jau paaukojo labdarą. Pavyzdžiui, skelbia, kad prieglaudai „Lesė“ perdavė 8 pakelius maisto katėms ir kačiukams, kūdikių namai Vilniuje gavo tualetinio popieriaus, o kai kuriems vargstantiems padalinta po 200 eurų. Beje, tekstuose daugybė klaidų, atrodo, kad išversta naudojantis automatiniais vertėjais internete.
Ar tai neįtikina? Jei ne, tai labdaros organizacija publikuoja net nuotrauką, šalia kurios rašoma, kad „dar du savanoriai sėkmingai atsiskaitė apie dviejų globotinių Lukashevich Leokadijos ir Smirnovos Galinos mokymus“ (kalba netaisyta). Ar tai realios moterys? To nepavyko sužinoti.
Kreipėsi į Švedijos vyriausybę
Migracijos departamentui kilo įtarimų, kad labdaros organizacija tėra priedanga gauti leidimus užsieniečiams gyventi Lietuvoje. Mat įstatymai Lietuvoje leidžia trečiųjų šalių piliečiams gauti leidimus laikinai gyventi, jei atvykėlis yra ES valstybės remiamos programos savanoris. Tokiais atvejais šie gali keliauti po visą Šengeno zoną.
„Didaktik“ skelbėsi, kad Švedijoje veikia nuo 2011 metų.
„Migracijos departamentas, identifikavęs tam tikrus požymius, leidžiančius turėtų pagrįstų įtarimų dėl užsieniečių tikrųjų ketinimu bei jų pateikiamų dokumentų atitikimo tikrovei, inicijavo plataus masto tyrimą“, – 15min teigiama Migracijos departamento komentare.
Todėl Lietuva oficialiai kreipėsi į Švedijos Karalystės kultūros ministeriją. Paaiškėjo tai, kas ir buvo įtariama – užsieniečiai teikdavo suklastotus dokumentus.
Pasak Migracijos departamento vadovės E.Gudzinskaitės, užsieniečiai teikė dokumentus, kuriuose buvo suklastoti Švedijos kultūros ministerijos darbuotojų parašai. Švedijos Karalystės Kultūros ministerija 2017 m. gegužės 24 d. Migracijos departamentui atsiuntė laišką, kuriame teigė, kad jokių leidimų „Didaktik“ nedavė ir apskritai ministerijoje tokie žmonės net nedirba.
Švedė savanorė: mes jiems rinkome drabužių labdarą
15min sekė „Didaktik“ pėdsakais ne tik Lietuvoje, bet ir Švedijoje. Labdaros organizacija įregistruota viename Druskininkų daugiabutyje, o jos vadove įrašyta Gayane Karagezyan. „Aš jau nesu vadovė šioje organizacijoje, yra naujas vadovas, jam ir skambinkite“, – rusų kalba atsiliepė organizacijos vadovė. Ji teigė negalinti pasakyti, kas yra naujasis vadovas, kur jį rasti.
15min rado ir buhalterines paslaugas organizacijai teikusią bendrovę Lietuvoje. „Vadovų ieškokite Maskvoje arba Stokholme. Jų Lietuvoje nėra, jie mums liko skolingi“, – sakė vienos bendrovės atstovas.
„Didaktik“ savo interneto svetainėje skelbia ir švedišką numerį. Juo paskambinus atsiliepė moteris, pasivadinusi Nathalie. Ji teigė esanti savanorė, padedanti įvairioms labdaros organizacijoms Švedijoje. Ar ji dirba ir su „Didaktik“?
„Mes šiai organizacijai Švedijoje rinkome rūbus, nes mums buvo pasakyta, kad jie atiteks sergantiems ir skurstantiems Lietuvos vaikams. Mes jiems nedavėme jokių pinigų – tik surinktus drabužius“, – 15min teigė Nathalie, kuri tvirtino nedirbanti šioje organizacijoje, o tik padedanti jai rinkti labdarą.
Ar jai nekilo įtarimų dėl pačios organizacijos ir jos vadovų? „Šios organizacijos vadovai iš Lietuvos į Švediją atvyksta 1–2 kartus per metus. Pastarąjį kartą juos mačiau pernai, prieš vasarą. Jie man pasirodė patikimi ir nuoširdūs – tikrai neabejojau dėl jų patikimumo“, – pasakojo Nathalie, kurią pagal kalbos akcentą galima atpažinti kaip švedę.
Nathalie pasakojo, kad iš Lietuvos atvykdavo du vyrai ir moteris, kurie ir atstovauja „Didaktik“. Jų vardų ji neprisiminė, tačiau teigia esanti tikra, kad jie lietuviai.
„Jiems mums rodydavo, kur ta labdara išdalinta Lietuvoje – seneliams, vaikams su negalia. Aš jais tikrai neabejojau, nes man rodė tų senelių nuotraukas“, – tvirtino savanorė. Ar ji žinanti, kad „Didaktik“ klastojo Švedijos kultūros ministerijos darbuotojų parašus? „Aš manau, kad tai reali labdaros organizacija, bet daugiau nieko negaliu pasakyti, nes nedirbu joje, o tik padedu retkarčiais kaip savanorė“, – sakė moteris.
Užsieniečiai skundžiasi teismams
Kol švedai renka panaudotus drabužius Lietuvai, Migracijos departamentas teismuose bylinėjasi su „Didaktik“ atvežtais užsieniečiais. Paaiškėjus, kad „Didaktik“ veikė su suklastota Švedijos kultūros ministerijos pažyma, Departamentas panaikino leidimus gyventi Lietuvoje visiems 78 užsieniečiams, atvykusiems į šalį kaip „Didaktik“ savanoriams. „Šie savanoriai teikė tikrovės neatitinkančius duomenis“, – teigė Migracijos departamento vadovė.
Tačiau 37 užsieniečiai tokį sprendimą apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui, taip pat Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Pavyzdžiui, su „Didaktik“ į Lietuvą atvykęs B.Z., kuriam panaikintas leidimas gyventi, 2017 m. gruodį Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui aiškino, kad jis į Lietuvą atvyko kaip „Didaktik“ savanoris. Jis piktinosi, kad Migracijos departamentas remiasi tik Švedijos kultūros ministerijos atsakymu. „Pareiškėjo nuomone, šiuo atveju nėra teisinių pagrindų pripažinti, kad gali kilti jo nelegalios migracijos grėsmė“, – teigiama gruodžio 22 d. paskelbtame teismo nutartyje. Jo skundas buvo atmestas.
Migracijos departamentas 15min užtikrino, kad iki šiol visi teismai yra laimėti. „Šiuo metu nė vienas užsienietis neturi leidimo gyventi veiklos organizacijoje „Didaktik“ pagrindu“, – teigė Departamento vadovė. Dėl klastojimo atvejų jau kreiptasi į Generalinę prokuratūrą.