„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

V.Šapoka: dėl „Facebook“ kriptovaliutos reikia globalaus sprendimo

 JAV socialinių tinklų milžinės „Facebook“ ketinama išleisti kriptovaliuta „Libra“ bei kitų kompanijų planuojamos vadinamosios stable coins kriptovaliutos, kurios būtų susietos su stabiliu turtu, šiuo metu kelia daug diskusijų ir neatsakytų klausimų, teigia Lietuvos finansų ministras. 
Vilius Šapoka
Vilius Šapoka / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) forume „Global Blockchain Policy“ Paryžiuje dalyvaujantis Vilius Šapoka BNS sakė, jog tiek dėl „Libros“, tiek dėl kitų stable coins kriptovaliutų reikia ieškoti bendro, globalaus sprendimo.

„Dėl vadinamųjų stable coins savo intencijas yra paskelbęs ne tik „Facebook“, bet ir keletas kitų technologijų kompanijų, tokias pačias mintis skelbia ir nemažai centrinių bankų. Žinoma, tai dar ankstyva fazė, bet neatsakius į jau dabar kylančius klausimus, kol kas niekas negalėtų pasakyti, koks bus galutinis sprendimas – leisti ar neleisti, o jei leisti, kaip kontroliuoti“, – telefonu BNS sakė V.Šapoka.

Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire EBPO forume ketvirtadienį pareiškė, jog Prancūzija ketina Europoje blokuoti „Facebook“ kriptovaliutos projektą, nes jis kelia pavojų vyriausybių „monetariniam savarankiškumui“.

V.Šapoka pripažįsta, kad Prancūzijos nerimas dėl „Libros“ tikrai turi pagrindo, nes įgyvendinęs šį projektą „Facebook“ gali iš esmės per vieną naktį tapti globaliu finansų sistemos žaidėju.

„Diskusijos dėl stable coins įvairiais formatais vyksta labai intensyviai, tačiau išlieka daug neatsakytų klausimų – pavyzdžiui, kaip tai turės įtaką pasaulio monetarinei sistemai, finansų stabilumui, konkurencijai šioje srityje, daug klaustukų kyla ir dėl duomenų apsaugos. Tik atsakius į šiuos klausimas būtų galima surasti, sakyčiau, globalų sprendimą“, – tvirtino V. Šapoka.

Pasak jo, pasaulio finansų rinkų reguliavimas yra fragmentuotas, todėl vien tik Europos Sąjungos ar Europos Centrinio Banko (ECB) sprendimų šioje srityje tikrai nepakaks.

„Nors euro zonoje plati diskrecijos teisė yra suteikta ECB, jo sprendimai negalioja JAV ir kitose jurisdikcijose. Tačiau manau, kad tos diskusijos tikrai intensyvės ir EBPO, ir G20 (didžiųjų valstybių dvidešimtuko – BNS) formate. Tikiu, kad įvertinus galimą poveikį, kuris gali būti išties didžiulis, bus rastas globalus sprendimas dėl stable coins reguliavimo“, – sakė V.Šapoka.

„Reikės tikrai globalaus ir pasverto sprendimo“, – pridūrė ministras.

„Facebook“ šiemet birželį pristatė savo kriptovaliutos „Libra“ projektą, pažadėjęs, kad skaitmeninė valiuta bus susieta valiutų krepšeliu, siekiant išvengti didžiulių kainų svyravimų, turėjusių neigiamos įtakos tokioms kriptovaliutoms kaip bitkoinai. „Facebook“ projektą planuojama įgyvendinti jau 2020 metų pirmoje pusėje.

Visgi viso pasaulio centrinių bankų atstovai, politikai ir reguliavimo institucijos yra sunerimę dėl privačios skaitmeninių grynųjų pinigų schemos. Didžiojo septyneto (G7) ekonomikos ministrai liepą perspėjo, kad tokie projektai „kelia rimtų reguliavimo ir sisteminių problemų, taip pat platesnės apimties politinių problemų“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs