V.Šapoka: didinant pensijas teks sumažinti finansavimą kai kurioms programoms

Valdančiųjų įsipareigojimą pensijas per pusmetį padidinti ne daugiau kaip 40 eurų paskirtasis finansų ministras Vilius Šapoka vertina kaip itin ženklų. Tam reikės papildomų lėšų. V.Šapokos teigimu, skolintis Lietuva negali, todėl teks nuskriausti kai kuriuos valstybės dotacijų gavėjus.

17-osios Vyriausybės programoje numatyta iki kitų metų liepos pirmos dienos pensijas padidinti iki 40 eurų. Jau nuo sausio 1-osios 15 eurų jos didės dėl neapmokestinamo pajamų dydžio, bazinės pensijos augimo ir pensijos indeksavimo.

Galime kalbėti tik apie resursų paiešką viduje. Kažkurioms sritims tektų mažiau, kai kurioms – daugiau. Ieškotume balanso, kad nebūtų, jog štai vieną ar kitą programą tiesiog išbraukiame ir visą tą pinigų kiekį perkeliame kitur, – sakė V.Šapoka.

Papildomai kažkur teks rasti dar po 25 eurus kiekvienam pensininkui, kurių Lietuvoje yra beveik 600 tūkst., taigi per mėnesį valstybės biudžete reikės surasti papildomus 15 mln. eurų, per metus – beveik 200 mln. eurų.

„Pensijų didinimas yra numatytas labai ženklus, visada turime resursų stygių. Bet ties tuo klausimu šiuo metu dirbame. Šaltinių, manau, atrasime, galbūt ne tiek radikaliai, bet galėsim ir šiai gyventojų grupei pagerinti situaciją“, – kalbėjo 15min studijoje ketvirtadienį viešėjęs paskirtasis finansų ministras Vilius Šapoka.

Jis aiškino, kad „tikrai nebloginsime pagrindinių fiskalinės drausmės rodiklių“, o tai reiškia, kad Lietuva pensijų didinimui nesiskolins.

„Galime kalbėti tik apie resursų paiešką viduje. Kažkurioms sritims tektų mažiau, kai kurioms – daugiau. Ieškotume balanso, kad nebūtų, jog štai vieną ar kitą programą tiesiog išbraukiame ir visą tą pinigų kiekį perkeliame kitur“, – V.Šapoka aiškino, kad radikalių finansavimo karpymų nesiims.

Vyriausybės programoje taip pat numatyta „Sodros“ skolą, kuri šiuo metu siekia 3,7 mlrd. eurų, perkelti į valstybės biudžetą – taip „Sodra“ neturės mokėti Finansų ministerijai paskolų palūkanų. O „Sodros“ skolos aptarnavimas atsieina išties nepigiai – vien šiemet ir tik Finansų ministerijai (fondas yra skolingas ir komerciniams bankams) ji sumokės 150 mln. eurų palūkanų.

Lietuvos skola siekia beveik 16 mlrd. eurų, taigi tuomet ūgtelės beveik iki 20 mlrd. eurų. Ar nepablogės Lietuvos rodikliai dėl to, ar nenukentės kredito reitingas?

„Tai yra techninis veiksmas. Valstybės skolos rodikliuose ta skola atsispindi, savo esme niekas nepasikeičia – perkėlus skolos raštelį iš vienos kišenės, niekas nepasikeičia, tą skolą vis tiek reikia atiduoti. Kuomet net ir statistiškai ir techniškai pasikeičia rodikliai, reikalingas papildomas paaiškinimas. Tai nebus daroma staiga, nes reikia visus iš anksto informuoti, diskutuoti. Esminių problemų nematau“, – V.Šapoka tikino, kad kredito reitingas, kuris lemia šalies skolinimosi kainą, dėl to nepablogės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai