„Svarbiausias kontrolinių pirkimų tikslas – stebėti ir užtikrinti, kad vaistinėse pacientams vaistai būtų parduodami lankantis nustatytų reikalavimų. Taip pat, ar žmonėms sudaromos galimybės rinktis pigesnius vaistus, taip padedant jiems sutaupyti“, – pranešime žiniasklaidai teigia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
Ministerija kartu su Valstybine vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) šią naujovę įvedė dar lapkričio mėnesį, tačiau vaistinėms buvo suteiktas pereinamasis laikotarpis, per kurį turėjo būti ištaisyti visi pažeidimai.
„Tad nuo šiol aptikus neatitikimų, vaistinėms gali grėsti bauda už galiojančios tvarkos pažeidimus“, – įspėja SAM.
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, nėra jokio tikslo nubausti vaistinių ar jose dirbančių farmacijos specialistų.
„Praėjusių metų pabaigoje kilę nesusipratimai dėl receptinių vaistų pardavimų atskleidė nemalonią tiesą ir parodė, kad nemažai vaistinių ilgą laiką nesilaikė reikalavimų ir receptinius vaistus pardavinėdavo be receptų, nors to daryti negalima. Taip yra ir daugelyje užsienio šalių, tad tokie dalykai neturėtų stebinti ir mūsų kraštiečių. Jei norime gyventi kaip europiečiai, turime ir elgtis kaip europiečiai“, – teigia A.Veryga.
Ministro įsitikinimu, iki tol šioje situacijoje labiausiai nukentėjo Lietuvos žmonės, kurie dažnai esą nežinodavo, kad jų vartojamas vaistas yra receptinis, nes vaistinės tam skirdavo nepakankamai dėmesio.
Tarnyba, kaip teigia VVKT viršininkas Gintautas Barcys, yra pasiruošusi siųsti slaptus pirkėjus į vaistines, tačiau kontroliniai pirkimai galės būti inicijuojami tik tada, kai bus gautas skundas.
„Tikrai nebus taip, kad slapti pirkėjai tikrins visas vaistines iš eilės. Tam bus reikalingas aiškus pretekstas – gyventojo nepasitenkinimas, kad jis vaistinėje negali įsigyti pigiausių vaistų, kad jų nepasiūloma, nors privaloma tokių turėti. Taip pat bus reaguoja ir į kitos institucijos prašymą ištirti susidariusią neaiškią situaciją“, – dėsto G.Barcys.
Pasak jo, kontroliniai pirkimai bus atliekami pagal parengtus ir viešai skelbiamus, vaistinių preparatų kontrolinio pirkimo pažymoje esančius, konkrečiam atvejui pažymėtus, klausimus. Jei bus nuspręsta surašyti Administracinio nusižengimo protokolą, tai esą tikrai nebus daroma vaistinėje nedelsiant – farmacininkų bus paprašyta suderintu laiku atvykti į VVKT.
„Bauda galėtų būtų skiriama tik atlikus bylos nagrinėjimą. Svarbu žinoti, kad kraštutiniu atveju, skyrus baudą, ją susimokėti reikės Valstybinei mokesčių inspekcijai“, – pranešime cituojamas G.Barcys.
Pasak Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkės Kristinos Nemaniūtės-Gagės, žmonės, atvykę į vaistinę turėtų neskubėti ir suteikti galimybę vaistininkui perduoti visą reikiamą informaciją.
„Vaistininkų bendruomenės vardu prašau visų šalies pacientų, kurie lankosi vaistinėje, neskubėti ir suteikti galimybę vaistininkui pasakyti visą reikiamą informaciją apie vaistą, jo vartojimą, derinimą su kitais vaistais bei galimą šalutinį poveikį. Vaistininkai, deja, dalijasi patirtimi, kad pasitaiko atvejų, kai dėl skubėjimo žmonės jų neišklauso. Tikimės, kad tiek pacientų, tiek vaistininkų geranoriškumas leis išvengti bet kokių nesusipratimų“, – viliasi K.Nemaniūtė-Gagė.
VVKT primena, kad apie pažeidimus vaistinėse galima pranešti el. paštu vvkt@vvkt.lt arba nemokamu telefonu 8 800 735 68.