„Valstybė kaupia daugybę vertingų duomenų, kurie išsklaidyti daugybėje sistemų ir registrų. Mūsų tikslas – šiuos duomenis konsoliduoti ir perkelti į bendrą erdvę, kur galėtumėm juos „įdarbinti“ priimant duomenimis grįstus sprendimus, atliekant mokslinius tyrimus ir kuriant skaitmenines inovacijas“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Iki 2026 m. vasaros visi svarbiausi valstybės valdomi duomenys bus integruoti į bendrą duomenų ežerą – Valstybės duomenų valdysenos informacinę sistemą (VDV IS). Viešojo sektoriaus duomenų integracijos projektą vykdys Statistikos departamentas (nuo 2023-iųjų – Valstybės duomenų agentūra), šiam tikslui numatyta daugiau kaip 18,7 mln. eurų.
„Šioje erdvėje duomenys valdomi nuo pradžios – jų surinkimo – iki pabaigos – panaudojimo teisėtiems tikslams ir atvėrimo Lietuvos atvirų duomenų portale. Visas duomenų valdymo ciklas bus prižiūrimas vieno šeimininko, todėl galėsime užtikrinti lengvai prieinamus, vientisus ir patikimus viešojo sektoriaus duomenis vienoje vietoje“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Eglė Markevičiūtė.
VDV IS – tai duomenų valdymo platformos pagrindu kuriama bendra duomenų erdvė, leidžianti greitai ir lanksčiai panaudoti duomenis įvairiems analitikos tikslams ir viešais, kokybiškais bei aktualiais duomenimis, švieslentėmis, analizėmis dalytis su visuomene. Jų pagrindu priimami strateginiai sprendimai, atliekami tyrimai, jais keičiamasi, dalijamasi, kuriami ir Lietuvos atvirų duomenų portale skelbiami nauji aukšto brandos lygio duomenų rinkiniai.
Šiuo metu 95 valstybės registrus ir 275 valstybės informacines sistemas valdo 134 skirtingi valdytojai, o tvarko 166 tvarkytojai. Įgyvendinus projektą, visi šių registrų ir sistemų duomenys bus perkelti į VDV IS duomenų ežerą, kur bus analizuojami, jungiami ir parengiami atverti.
Šiuo metu VDV IS naudojama ekstremaliųjų situacijų – pandemijos, neteisėtos imigracijos, Ukrainos karo pabėgėlių – duomenims valdyti, jos duomenų pagrindu sukurti mikroįmonių ir savarankiškai dirbančių asmenų pajamų ir jų mokestinės aplinkos vertinimo moduliai, sprendžiami kiti analitikos uždaviniai, rengiama statistika, kuriamos strateginių rodiklių švieslentės.
Į šią bendrą valstybės duomenų ekosistemą jau patenka duomenys iš daugiau kaip 40 valstybės informacinių sistemų, registrų ar žinybinių duomenų bazių.