Sėkmingi rezultatai, pasak Valdymo koordinavimo centro vadovo Vido Danieliaus, atspindi tiek Vyriausybės veiksmus, laikantis numatyto VVĮ valdymo centralizavimo plano, tiek pačių įmonių prisitaikymą neapibrėžtomis sąlygomis.
„Pernai VVĮ sektorius ne tik išlaikė savo įsipareigojimus valstybei, bet ir pranoko visus lūkesčius“, – pranešime sakė jis.
Bendrosios pardavimo pajamos pernai sudarė 9,5 proc. BVP. V.Danielius pažymėjo, kad išaugusias pajamas ir grynąjį pelną lėmė energetikos ir miškininkystės sektoriai, kurie pagerino finansinius rodiklius.
Daugiau nei dukart iki 5 mlrd. eurų pajamos augo energetikos įmonėse, augimą lėmė aukštesnės elektros rinkos kainos. 55,4 proc. didėjo ir Valstybinių miškų urėdijos pardavimo pajamos dėl pakilusių medienos kainų. Susisekimo sektoriaus įmonių pardavimo pajamos siekė 0,8 mlrd. eurų – panašiai kaip ir 2021 metais.
„VVĮ portfelio rezultatams reikšmingiausią įtaką ir toliau turi energetikos sektoriaus įmonių veikla. Taip pat matome tendenciją, kad Valstybinių miškų urėdijos rezultatai, kurie irgi turi įtakos bendram VVĮ portfeliui, stipriai yra priklausomi nuo rinkoje vykstančių svyravimų“, – akcentavo V.Danielius.
Didžiausius grynojo pelno prieaugius skaičiuoja „Ignitis grupė“ (išaugo 133,3 mln. eurų), Valstybinių miškų urėdija (84,2 mln. eurų), AB „Klaipėdos nafta“ (58,1 mln. eurų), Lietuvos paštas (11,3 mln. eurų), Ignalinos atominė elektrinė (7,4 mln. eurų).
Mažiau grynojo pelno uždirbo „Epso-G“ grupė (mažėjo 82,3 mln. eurų), „Lietuvos geležinkelių“ grupė (22,3 mln. eurų), Registrų centras (11,4 mln. eurų), Lietuvos radijo ir televizijos centras (11,3 mln. eurų), Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (10,3 mln. eurų).
Indėlis į valstybės biudžetą, įskaitant dividendus, pelno įmokas ir kitus netipinius mokesčius, padidėjo beveik 30 proc. ir siekė 240 mln. eurų arba vidutiniškai 85 eurus vienam Lietuvos gyventojui. Į valstybės biudžetą VVĮ paskyrė beveik 40 mln. eurų daugiau dividendų ir pelno įmokų nei prognozuota.
Iš viso 2022 metų pabaigoje veikė 45 VVĮ, kuriose dirbo 26,9 tūkst. darbuotojų. Per metus jų sumažėjo 8,2 proc.