Vasarą smarkiai pinga daržovės, brangsta kelionės lėktuvais

2016 m. birželio mėn., palyginti su gegužės mėn., vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,1 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas. Bendram vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčiui daugiausia įtakos turėjo degalų ir tepalų, keleivių vežimo oro transportu paslaugų, atostogų išvykų kainų padidėjimas bei daržovių ir avalynės kainų sumažėjimas.
Kopūstai.
Kopūstai. / Fotolia nuotr.

Per šį laikotarpį vartojimo prekių kainos sumažėjo 0,2 proc., o paslaugų kainos padidėjo 1,2 proc. Prekių kainų pokyčio įtaka bendram mėnesiniam kainų pokyčiui sudarė –0,18 procentinio punkto, paslaugų kainų pokyčio įtaka sudarė +0,30 procentinio punkto.

2016 m. birželio mėn., palyginti su gegužės mėn., iš maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų daugiausia – 12,1 proc. – atpigo daržovės. Iš daržovių ženkliai atpigo kopūstai – 28,5 proc., vaisinės daržovės (agurkai, pomidorai, paprikos) – 27 proc., salotinės daržovės – 18,8 proc., o pabrango šakniavaisiai (morkos, burokėliai) – 8,7 proc., svogūninės daržovės – 6,2 proc.

Nežiūrint į tai, kad bendras vaisių kainų sumažėjimas sudarė tik 0,2 proc., tačiau tarp jų yra gerokai atpigusių ir pabrangusių. Iš vaisių atpigo melionai – 28,2 proc., uogos – 11,3 proc., obuoliai – 2,4, kriaušės – 1,9, bananai – 1,6 proc., o pabrango citrusiniai vaisiai – 16 proc., kiviai – 12,6 proc.

Pienas ir jo produktai, sūris atpigo 0,1 proc., duona ir grūdų produktai pabrango 0,5 proc., mėsa ir jos produktai – 0,3 proc. Atpigo kiaušiniai – 4,7 proc., valgomieji subproduktai – 2,7, lydytas sūris – 2,2, varškės sūris – 1,7 proc. Tačiau pabrango margarinas ir ledai – po 4,6 proc., tešlos gaminiai su mėsa – 3,7, šokoladas – 2,4, picos ir apkepai – 1,8, natūralus medus – 1,6, vaisių ir daržovių sultys bei miltai – po 1,4, sviestas ir sviesto produktai – 1,3 proc.

Iš energetinių prekių pabrango skystasis kuras – 5,4 proc., dyzeliniai degalai – 3,4, benzinas – 1,9 proc. Šilumos energijos kainos sumažėjo 2,8 proc., suskystintų dujų maistui gaminti – 1,6 proc.

Iš kitų prekių pabrango trumpalaikio naudojimo namų ūkio prekės – 1,5 proc., farmacijos gaminiai – 0,9, alus bei gaminiai ir medžiagos būsto priežiūrai ir remontui – po 0,5 proc., o atpigo įranga sportui, stovyklavimui ir poilsiui lauke – 5,1 proc., avalynė – 4,7, sodo produktai, augalai ir gėlės – 2,8, namų ir sodo pagrindiniai įrankiai ir įranga – 1,3 proc.

Iš paslaugų daugiausia – 21,3 proc. – pabrango keleivių vežimo oro transportu paslaugos. Taip pat pabrango keleivinio vandens transporto paslaugos – 15,3, atostogų išvykų – 11,3 proc., sanatorijų – 4,1, namų ūkio personalo ir namų priežiūros – 3,3, apgyvendinimo – 2,9, aprangos valymo, taisymo ir nuomos – 1,2, kultūros – 1,1 proc. Poilsio ir sporto paslaugos atpigo – 1,1 proc.

Per metus prekės brango smarkiau

2016 m. birželio mėn. metinė (2016 m. birželio mėn., palyginti su 2015 m. birželio mėn.) infliacija sudarė 0,7 proc.

Metinei infliacijai įtakos turėjo viešojo maitinimo restoranuose, kavinėse ir panašiose įstaigose paslaugų, tabako gaminių, drabužių, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų, alaus kainų padidėjimas bei degalų ir tepalų, telefono ir telefakso paslaugų, vaisių, šilumos energijos kainų sumažėjimas.

Vartojimo prekių kainos per metus sumažėjo 0,5 proc., o paslaugų kainos padidėjo 4,3 proc.

2016 m. birželio mėn., palyginti su 2015 m. birželio mėn., valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos kainos sumažėjo 0,1 proc., tačiau rinkos kainos padidėjo 0,8 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas