Dovanos klientams yra puikus būdas stiprinti santykius su verslo partneriais ir gerinti įmonės įvaizdį, tačiau svarbu atsižvelgti į mokestinius aspektus, nes netinkamas dovanų traktavimas gali lemti papildomus mokesčius.
Dovanos klientams ir verslo partneriams
Įmonės patirtos išlaidos klientų dovanoms yra laikomos reprezentacinėmis išlaidomos. Įmonės 50 proc. reprezentacinių išlaidų gali atskaityti nuo savo pajamų skaičiuojant pelno mokestį, tačiau atskaitomų reprezentacinių išlaidų suma negali viršyti 2 proc. nuo įmonės metinių pajamų. Tačiau ne bet kokios dovanos gali būti laikomos reprezentacinėmis ir mažinti įmonės mokestinę naštą.
Pažymėtina, kad klientams skirtos dovanos, pavyzdžiui, knygos, puodeliai, skėčiai, turėtų būti reprezentatyvūs – tokie daiktai turėtų turėti įmonės simboliką, pavadinimą ar logotipą. Tačiau smulkioms dovanoms, kaip kanceliarinėms prekėms, gėlėms, tortams ar kuponams, toks reikalavimas nėra taikomas.
Atkreiptinas dėmesys, kad nuo šių metų birželio mėn. įmonės savo verslo partneriams taip pat gali dovanoti alkoholinius gėrimus. Tačiau reprezentacinėmis sąnaudoms bet kokiu atveju negali būti prabangos daiktai kaip papuošalai, butai, automobiliai.
Renginiai klientams ir verslo partneriams
Šventiniu laikotarpiu įmonės taip pat dažnai organizuoja renginius esamiems ar potencialiems klientams bei verslo partneriams. Panašiai kaip ir su individualiomis dovanomis, tokių renginių išlaidos gali būti atskaitomos nuo įmonės pajamų, jeigu yra tenkinamos tam tikros sąlygos.
Pirmiausia renginiuose klientams ar verslo partneriams ir turėtų dalyvauti klientai ar verslo partneriai. Jeigu organizuojant panašaus pobūdžio renginį dauguma dalyvių sudaro įmonės darbuotojai, vadovai, akcininkai arba susijusios įmonės atstovai, tai toks renginys vargiai galėtų būti laikomas renginiu skirtu įmonės verslo partneriams ir tokio renginio išlaidos negalėtų būti priskirtos reprezentacinėms išlaidoms.
Renginiai klientams gali būti organizuojami tiek įmonės patalpose, tiek kitose išnuomotose patalpose, tiek netgi kituose miestuose. Svarbu, kad tokiuose renginiuose dalyvautų įmonės esami arba potencialūs klientai, investuotojai, verslo partneriai bei tokio renginio metu būtų siekiama pristatyti įmonės teikiamas prekes ar paslaugas, t. y. tokio renginio metu įmonė turi būti reprezentuojama, informuojama apie įmonės veiklos pobūdį, apie prekių ar paslaugų asortimentą, ateityje planuojamas veiklas.
PVM taikymas dovanoms ir renginiams
Aptariant dovanų ir renginių klientams sąnaudas būtina aptarti ir PVM taikymo aspektus. PVM taisyklių taikymas skiriasi priklausomai nuo to ar įmonė įsigyja dovanas, kurios įteikiamos konkrečiam klientui, ar įmonė organizuoja renginį klientams. Jeigu įmonė nusiperka dovaną, kuri bus skirta konkrečiam klientui ir tokios dovanos vertė, įskaitant PVM, viršija 75 Eur, tai yra laikoma, kad įmonė „pardavė“ tokias dovanas ir įmonei reikėtų apskaičiuoti ir deklaruoti pardavimo PVM. Įmonė taip pat galės įtraukti tokios dovanos įsigijimo PVM į atskaitą pilna apimtimi.
Jeigu dovanos, skirtos konkrečiam klientui, vertė neviršija 75 Eur arba įmonė patiria išlaidas susijusias su renginio verslo partneriams organizavimu, tai įmonė gali tokių išlaidų įsigijimo PVM atskaityti. Panašiai kaip ir pelno mokesčio atveju, PVM atskaitai taikomi kai kurie ribojimai – įmonėms leidžiama atskaityti ne daugiau nei 50 proc. pirkimo PVM nuo išlaidų patirtų reprezentacijai.
Jei artėjant šventėms planuojate pirkti dovanas arba organizuoti renginius savo klientams svarbu atsakyti į klausimą, ar tokios išlaidos yra laikomos reprezentacinėmis ir kaip jos turi būti vertinamos mokesčių prasme. Tinkamas išlaidų apskaitymas leis išvengti nemalonių staigmenų praūžus šventiniam laikotarpiui.