Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Verslo naujokams dalią palengvins mentorystės programa

Versle nuolat susiduriama su tam tikrais iššūkiais. Tačiau, siekiant išspręsti pasitaikiusią problemą, nebūtina vienam kapanotis bėdoje – patarimo galima kreiptis į tuos žmones, kurie jau ne kartą išgyveno vienokias ar kitokias situacijas. Remdamiesi patirtimi, pastarieji gali patarti kaip elgtis arba, atvirkščiai – ko nedaryti. Mentorystės esmė – padėti jaunesniems, mažiau patirties turintiems asmenims priimti teisingus sprendimus ir įveikti kliūtis, iššūkius bei versle kylančias problemas. „Versli Lietuva“ subūrė „Nacionalinį mentorių tinklą“, kuriame šiuo metu yra jau arti pusšimčio verslininkų iš skirtingų sričių.
Arvydas Avulis
Arvydas Avulis / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Net Barackas Obama, Steve‘as Jobsas ir Markas Zuckerbergas kelią į savo karjeros aukštumas pradėjo kartu su mentoriais. Viliamės, kad ši neseniai Lietuvoje atsiradusi praktika ir sukurtas „Nacionalinis mentorių tinklas“ taip pat taps prasmingu postūmiu jauniems mūsų verslininkams bei padės atsiskleisti neeiliniams talentams.

Per abipusiškai naudingą patyrusių ir pradedančių verslininkų bendrystę siekiame kurti geresnę verslo ir visuomenės aplinką“, – sako VšĮ „Versli Lietuva“ generalinis direktorius Mantas Nocius.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Mantas Juozas Nocius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Mantas Nocius

Svarbiausia – pasitikėjimas

Mentorystė – tai dalijimasis gyvenimiška patirtimi, pagalba ieškant sprendimo verslo aplinkoje. Pagrindinis jos siekis – padėti pradedančiajam asmeniui sužinoti atsakymus į jam rūpimus klausimus ir suteikti naudos per asmeninę patirtį. Į mentorius dažniausiai kreipiasi verslą ketinantys kurti žmonės, kuriems stinga pasitikėjimo savimi arba žinių apie tam tikrus sprendimus, o kartais – ir tie, kurie jau spėjo susidurti su tam tikromis problemomis.

Apie mentorystės ypatumus – pokalbis su ilgą laiką šia praktika užsiimančiu „Hanner“ valdybos pirmininku Arvydu Avuliu.

A.Avulio teigimu, mentoriais gali tapti tik patirties ir pasiekimų gyvenime turintys asmenys. Kodėl? Nes prašantis patarimo turi pasitikėti žmogumi, į kurį kreipiasi. Šiuo atveju pasitikėjimo faktorius yra labai svarbus ir itin aukštas. „Dalintis savo problemomis versle nelengva. Net ir buitiniais klausimais galima kalbėtis ne su visais draugais – svarbu, kad jie neišplepėtų, kad būtų išlaikytas konfidencialumas“, – atkreipia dėmesį „Hanner“ vadovas.

Iš mentorystės gaunama nauda – abipusė

Nors atrodytų, kad naudą gauna tik bendraujantys su mentoriais asmenys, dalijimasis patirtimi naudingas ir patiems mentoriams. Pasak A.Avulio, kadangi verslas dažnai asocijuojasi su kova, kurios metu reikia įveikti kliūtis, sunkumus, susidurti su konkurentais, nesąžiningais rinkos dalyviais ir t.t., tampa labai svarbu rasti tokių aspektų, kurie teiktų moralinį pasitenkinimą. Mentorystė – vienas iš jų.

„Niekas neabejoja, kad norint pasiekti gerų rezultatų, versle reikia daug ir sunkiai dirbti. Todėl moralinis aspektas tampa labai svarbus: jei tam tikros veiklos rezultatas yra naudingas visuomenei, tada supranti, kad buvo verta jos imtis, – sako žinomas vadovas. – Mentorystė – tai gero darymas kitiems žmonėms. Malonu padėti kitiems ir matyti, jog toji pagalba nenuėjo veltui“.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Arvydas Avulis
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Arvydas Avulis

Mentorystės programa naudinga ir patiems mentoriams. Dalijimasis informacija, kaip ir jos gavimas, turi ne vieną privalumą. Tarp pastarųjų – galimybė išplėsti kontaktų bei pažinčių ratą, pajusti jaunų, inovatyvių verslų „pulsą“.

Patariant mažiau patyrusiems, dažnai susiduriama ir su savo verslui naudingomis įžvalgomis. Mentorystė – tai šansas įgyti ar sutvirtinti jau turimus vadovavimo, konfliktų sprendimo, vadybos ir organizacinius gebėjimus, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius.

Svarbiausia – teisingai suformuluoti klausimai

Pasak A.Avulio, jei bendraujant su mentoriumi laikas yra ribotas, patartina klausimus suformuluoti ir informaciją pateikti taip, kad tai atneštų kuo didesnę naudą.

Svarbu aiškiai suformuluoti, kokį patarimą norisi gauti ir kokio tikslo siekiama artimoje ateityje. 

„Netinkamai pateikiamas klausimas gali pakišti koją – ne visi mentoriai turi pakankamai laiko, kad galėtų gilintis į kiekvieno atvejo detales, todėl gaunama nauda tokiu atveju būna žymiai mažesnė, – įsitikinęs „Hanner“ vadovas. – Mano patarimas – esamą situaciją bei problemą mentoriui pateikti labai koncentruotai. Svarbu aiškiai suformuluoti, kokį patarimą norisi gauti ir kokio tikslo siekiama artimoje ateityje.

Nebūna taip, kad gautos žinios padėtų akimirksniu pagerinti verslą. Tačiau tinkamas bendravimas su mentoriumi – tai kur kas didesnės galimybės per trumpiausią įmanomą laiką“.

Liepos 29 d. VšĮ „Versli Lietuva“ organizuoja greituoju susitikimu (speed dating) pagrįstą renginį „Mentorystė – nauda ir naujos galimybės“, skirtą jauniems verslininkams bei savo verslą ketinantiems kurti žmonėms. Renginio metu bus ne tik skaitomi pranešimai, dalyviai galės gyvai pabendrauti su teisės, finansų, reklamos, informacinių technologijų, ryšių su visuomene bei kitokių sričių įmones įkūrusiais žmonėmis.

Renginyje dalyvaus advokatų profesinei bendrijai „Judickienė ir partneriai JUREX“ vadovaujanti advokatė Jurgita Judickienė, moterims skirto portalo apie automobilius „Autoledi“ įkūrėja Ieva Kukevičienė, verslo vadybos konsultantas ir „Investuok Lietuvoje“ valdybos narys Laimutis Abeciūnas, notaras Darius Jonutis, viešųjų ryšių agentūros „Idea Prima“ vadovas Paulius Tamulionis, minėtasis Arvydas Avulis ir daugelis kitų.

Verslumą ir eksportą šalyje skatinančios VšĮ „Versli Lietuva“ sukurtas „Nacionalinis mentorių tinklas“ skirtas 1-2 metus veikiančio tradicinio smulkaus ar vidutinio ar inovatyvaus verslo savininkams, vadovams, siekiantiems pagilinti savo verslo žinias, pritaikyti gerąsias praktikas asmeniniame versle ir, vedant verslą į sėkmę, pasimokyti iš kito klaidų.

Mentorių bei pradedančiųjų verslininkų bendravimui sukurta sistema „Versli Lietuva“ tinklalapyje – jos pagalba užsiregistravę pradedantieji gali siųsti užklausas mentoriams.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?