Šiandienos pasitarime Vyriausybė pritarė Saulėtekio komisijos pasiūlymams dėl uždarosios akcinės bendrovės steigimo procedūrų supaprastinimo. Įgyvendinus šiuos pasiūlymus verslo pradžios procedūros sutrumpės beveik perpus, taip pat sumažės uždarosios akcinės bendrovės steigimo sąnaudos.
„Tikiuosi, kad jau kitąmet uždarosios akcinės bendrovės registravimo procedūra bus pigesnė, paprastesnė ir žymiai trumpesnė. Tai ne tik palengvins administracinę naštą verslui, bet turėtų pagerinti ir Lietuvos verslo sąlygų bei konkurencingumo vertinimą pagal „Doing Business“ apžvalgą“, – sako ūkio ministras Dainius Kreivys.
Siekdama supaprastinti uždarųjų akcinių bendrovių steigimą, Vyriausybė pritarė Saulėtekio komisijos siūlymui iki 5–7 dienų sutrumpinti prašymo registruoti PVM mokėtoju terminą. Šiuo metu jis Valstybinei mokesčių inspekcijai turi būti pateiktas ne vėliau kaip prieš 12 darbo dienų iki tos dienos, kurią numatoma, kad atsiras prievolė registruotis PVM mokėtoju.
Netrukus nuo 5 iki 3 darbo dienų turėtų sutrumpėti visų juridinių asmenų dokumentų įregistravimo terminas Juridinių asmenų registre. Atitinkamas Civilinio kodekso pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas jau pateiktas svarstyti Seimui.
Saulėtekio komisijos siūlymu visos valstybės institucijos pagal kompetenciją turės peržiūrėti Vyriausybės nutarimus bei įstatymų įgyvendinamuosius teisės aktus ir panaikinti reikalavimą turėti antspaudą ar antspaudo žymą (A.V.), išskyrus atvejus, kai reikalavimą turėti antspaudą nustato įstatymai. Iki šiol kai kuriuose dokumentuose, prašymų formose yra įtvirtintas reikalavimas turėti antspaudą arba juose nurodoma antspaudo vietos žyma (A.V.), nors įmonės neprivalo turėti antspaudo nuo Civilinio kodekso įsigaliojimo 2001 m. liepos 1 d.
Taip pat nuspręsta atsisakyti teisės aktų nuostatų, kad pranešimas Valstybinei darbo inspekcijai apie įmonės, jos padalinių eksploatavimo pradžią siejamas su įmonės veiklos pradžia.
Pagal verslo pradžios procedūros įvertinimą Pasaulio banko tyrime „Doing Business“ Lietuva užima 99-ą vietą tarp 183 valstybių, o tarp tyrime vertinamų 26-ių Europos Sąjungos narių – 21-ą vietą. Šiame tyrime nurodoma, kad šiuo metu verslui pradėti Lietuvoje sugaištama 26 dienos.
Daugiausia laiko užima registravimas PVM mokėtoju (10–15 dienų) ir registravimas Juridinių asmenų registre (6 dienos). Po 2 dienas užima steigimo dokumentų tvirtinimas pas notarą bei antspaudo gamyba. Po dieną užima kaupiamosios ir banko sąskaitų atidarymas, pranešimas Valstybinei darbo inspekcijai apie įmonės eksploatacijos pradžią. Numatoma, kad įgyvendinus Saulėtekio komisijos pasiūlymus verslo pradžios procedūra nuo 26 dienų sutrumpėtų iki 11–13 dienų.
Juridinių asmenų registro duomenimis, šiandien Lietuvoje yra apie 76 000 uždarųjų akcinių bendrovių.